Poznańska Nagroda Literacka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Link zewnętrzny do rozmowy z laureatką nagrody.
Dodanie linku zewnętrznego.
Linia 45: Linia 45:
== Odnośniki ==
== Odnośniki ==
* [http://poznanskanagrodaliteracka.pl/ Oficjalna strona internetowa Poznańskiej Nagrody Literackiej]
* [http://poznanskanagrodaliteracka.pl/ Oficjalna strona internetowa Poznańskiej Nagrody Literackiej]
* [https://www.youtube.com/watch?v=UuQLEiEIXGQ Relacja z wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej 2017]
* [http://www.zamekczyta.pl/literatura-to-eksperyment/ Rozmowa z prof. Tadeuszem Sławkiem, laureatem Nagrody im. A. Mickiewicza]
* [http://www.zamekczyta.pl/literatura-to-eksperyment/ Rozmowa z prof. Tadeuszem Sławkiem, laureatem Nagrody im. A. Mickiewicza]
* [http://www.zamekczyta.pl/malgorzata-lebda-czasami-mysle-knausgardem/ Rozmowa z Małgorzatą Lebdą – laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka]
* [http://www.zamekczyta.pl/malgorzata-lebda-czasami-mysle-knausgardem/ Rozmowa z Małgorzatą Lebdą – laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka]

Wersja z 17:25, 3 lip 2017

Poznańska Nagroda Literacka
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{alt grafiki}}}
{{{opis grafiki}}}
Nagroda za

{{{nagroda za}}}

Fundator

{{{fundator}}}

Przyznający

{{{przyznający}}}

Państwo

 Polska

Lokalizacja

{{{lokalizacja}}}

Pierwsze rozdanie

{{{pierwsze rozdanie}}}

Ostatnie rozdanie

{{{ostatnie rozdanie}}}

[{{{www}}} Strona internetowa]

Poznańska Nagroda Literackanagroda literacka fundowana od 2015[1] roku przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Gala wręczenia odbywa się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Autorem identyfikacji wizualnej jest Marcin Markowski.

Zasady i założenia nagrody

Poznańska Nagroda Literacka (PNL) przyznawana jest corocznie autorom żyjącym za osiągnięcia w dziedzinie literatury (twórczość poetycka, prozatorska, dramatopisarska, przekładowa, eseistyczna, reportażowa, popularyzatorska), które poświadczone są przez wydanie co najmniej jednej książki w okresie trzech lat poprzedzających przyznanie nagrody.

Poznańska Nagroda Literacka jest przyznawana od 2015 roku w dwóch kategoriach:

  • za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza),
  • za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka) – nagroda dla autorek i autorów, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 60 000 zł (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz 40 000 zł (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka).

Podmiotami upoważnionymi do zgłaszania kandydatów do PNL są m.in.: członkowie Kapituły; przedstawiciele środowisk naukowych; przedstawiciele instytucji kulturalnych; przedstawiciele władz samorządowych; przedstawiciele organizacji pozarządowych; przedstawiciele mediów patronujących nagrodzie, a także inne podmioty.

Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłasza nominacje do nagrody spośród zgłoszonych autorów.

Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej

Nagroda im. Adama Mickiewicza – laureaci

  • 2015 – Zbigniew Kruszyński „za twórczy stosunek do językowej materii, za odkrywczy sposób opowiadania, za artyzm prozy, która nie ucieka od języka brutalnego służącego i dobru, i złu, ale nigdy nie przekracza granic dobrego smaku”[2].
  • 2016Erwin Kruk za „różnorodność nieobecną, choć istniejącą i bardzo realną, zwielokrotnioną i spotęgowaną, bo przecież żegnaną, odprowadzaną wiernie, adekwatnym słowem, do kresu własnego już nieistnienia”[3].
  • 2017 – prof. Tadeusz Sławek, który „zasłużył na każdą nagrodę usiłującą oddać szacunek praktyce wolnego życia, będący rozmachem radości i twórczego trwonienia; szacunek praktyce troszczenia się, będący wysiłkiem czujnego, wrażliwego, uzmysławiania sobie swojej odpowiedzialności wobec świata Innych”[4].

Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka – nominowani

Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka – laureaci

  • 2015 – Kira Pietrek za poetycki „głos – mocny, radykalny, bezkompromisowy. To jest głos wyjątkowy. Mamy do czynienia z poetką o nieznanym wcześniej temperamencie i niesłychanym brzmieniu”[2].
  • 2016 – Magdalena Kicińska, która „wydobywa z cienia Stefanię Wilczyńską, współpracowniczkę Janusza Korczaka”. Pani Stefa, „Reportaż historyczno-biograficzny Magdaleny Kicińskiej potwierdza feministyczną tezę, iż przy każdym wybitnym mężczyźnie stała równie wybitna kobieta”[3].
  • 2017 – Małgorzata Lebda, która „napisała książkę wybitną nie tylko w kategorii pisarzy młodych. Matecznik chciałoby napisać wielu poetów uznanych i bardzo dojrzałych, o głośnym nazwisku. Lecz może byłoby to niemożliwe”[4].

Odnośniki

  1. Poznańska Nagroda Literacka [online], www.tygodnikpowszechny.pl [dostęp 2017-06-21].
  2. a b Laureaci i nominowani do nagrody 2015 | Poznańska Nagroda Literacka [online], poznanskanagrodaliteracka.pl [dostęp 2017-06-21].
  3. a b Laureaci i nominowani do nagrody 2016 | Poznańska Nagroda Literacka [online], poznanskanagrodaliteracka.pl [dostęp 2017-06-21].
  4. a b Laureaci i nominowani do nagrody 2017 | Poznańska Nagroda Literacka [online], poznanskanagrodaliteracka.pl [dostęp 2017-06-21].