Władysław Massalski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 427 bajtów ,  3 lata temu
drobne redakcyjne, drobne merytoryczne, kat.
(infobox, rozbudowa)
(drobne redakcyjne, drobne merytoryczne, kat.)
'''Władysław Ansgary Błażej Massalski''' (ur. 30 stycznia [[1859]] na Wileńszczyźnie, zm. [[24 listopada]] [[1932]] w [[Warszawa|Warszawie]]) - [[botanika|botanik]], [[geografia|geograf]], podróżnik i badacz Azji Środkowej.
 
Urodził się w rodzinie ziemiańskiej, był synem Jana Jerzego. W 1879 ukończył gimnazjum w Wilnie i rozpoczął studia w uniwersytecie[[Petersburski Uniwersytet Państwowy|Uniwersytecie w Petersburgu]] na wydziale fizyczno-matematycznym. Za specjalizację studiów obrał botanikę. Studia ukończył w 1883, uzyskując stopień kandydata nauk na podstawie rozprawy ''Szkic klimatu i flory jawnokwiatowej Druskiennik''. Praca ta ukazała się drukiem w języku polskim w „Przeglądzie Fizjograficznym”. W 1885 wydelegowany został przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne na Zakaukazie dla geobotanicznych badań w rejonie Batumu. Przedmiot jego zainteresowań stanowiła agrotechnika, hydrologia i geografia. Po powrocie do Petersburga w tym samym roku mianowany został asystentem w katedrze botaniki w Akademii MedycznejMedyko-Chirurgicznej. W 1886 ponownie wyjechał do okręgu karskiego na pogranicze Azji Mniejszej, potem do Kraju Zakaspijskiego, do Turkiestanu i Buchary oraz na Kaukaz dla badań z zakresu upraw rolniczych. W 1887 porzucił karierę naukową i podjął pracę w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, w którym pozostał następne dwadzieścia lat. W latach 1893–1905 pełnił funkcję wicedyrektora departamentu rolnictwa, a w latach 1905–1907 funkcję dyrektora. Zajmował się wprowadzaniem upraw bawełny oraz podnoszenia na wysoki poziom ogrodnictwa. Był specjalistą od rolniczego zagospodarowania stepów. W 1909 objął funkcję dyrektora departamentu melioracji rolnych. W okresie [[I wojna światowa|I wojny światowej]] zorganizował w ramach kierowanego przez siebie departamentu wojskową organizację hydrotechniczną. Po [[Rewolucja październikowa|rewolucji 1917]] ustąpił ze stanowiska dyrektora departamentu, ale szybko został wybrany na członka naukowego komitetu w Ludowym Komisariacie Rolnictwa. W 1919 powołano go na profesora uniwersytetu[[Narodowy Uniwersytet Uzbekistanu|Uniwersytetu w TaszkiencieTaszkencie]], gdzie wykładał geografię gospodarczą. Jako profesor Taszkienckiego Uniwersytetu prowadził badania agrarne, geograficzne i botaniczne [[Turkmenistan|Turkmenii]], [[Tadżykistan]]u, obszarów [[Kaukaz (kraina historyczna)|Kaukazu]] i [[Kazachstan]]u. Za monografię dotyczącą badań Kazachstanu wyróżniony złotym medalem [[Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne|Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego]]. Jako jedyny Polak trzykrotnie wyróżniony tym medalem.
W [[1922]] wyjechał do Polski w ramach repatriacji, gdzie podjął pracę na podrzędnym stanowisku w Ministerstwie Rolnictwa. W 1924 został mianowany naczelnikiem wydziału w Najwyższej Izbie Kontroli Państwowej. Ze stanowiska tego ustąpił po roku pracy. W 1926 został wybrany prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, funkcję tę sprawował do 1931, kiedy w związku z rozwijającą się chorobą zrezygnował z czynnej pracy, zostając członkiem honorowym Towarzystwa. W czasie swej prezesury w PTG brał udział w pracach Geograficznego Komitetu Narodowego i Komisji Geograficznej PAU.
 
 
== Bibliografia ==
* {{Cytuj pismo | tytuł = Ś. p. Władysław Massalski | czasopismo = [[Kurier Warszawski (dziennik)|Kurier Warszawski]] | wolumin = 329 | strony = 5 | data = 28 listopada 1932 | url = http://ebuw.uw.edu.pl/publication/215795}}
* Adam Massalski "Władysław Ansgary Błażej Massalski" w [[Polski Słownik Biograficzny" tom XX wyd. 1975 s.146 [http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/wladyslaw-ansgary-blazej-massalski?print wersja elektroniczna]
* [[Stanisław Lencewicz]] "Władysław Massalski". Przegląd Geograficzny, 208–210.
* Polacy badacze Syberii i Azji Środkowej art. Rzeczpospolita z 24-25 lipca 2010.
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Massalski, Władysław}}
[[Kategoria:Absolwenci Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego]]
 
[[Kategoria:Ludzie związani z Wilnem]]
[[Kategoria:Massalscy herbu własnego|Władysław]]
[[Kategoria:Polscy botanicy]]
[[Kategoria:Polscy geografowie]]
[[Kategoria:Polacy odznaczeni Orderem św. Sawy]]
[[Kategoria:Polacy – Kawalerowie Legii Honorowej]]
[[Kategoria:Massalscy herbu własnego]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1859]]
[[Kategoria:Zmarli w 1932]]
203 019

edycji

Menu nawigacyjne