Armand Ryfiński: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
+ commons
m Dodano kategorię "Politycy Polskiej Partii Socjalistycznej (po 1987)" za pomocą HotCat
Linia 37: Linia 37:
{{SORTUJ:Ryfiński, Armand}}
{{SORTUJ:Ryfiński, Armand}}
[[Kategoria:Posłowie z okręgu Radom]]
[[Kategoria:Posłowie z okręgu Radom]]
[[Kategoria:Politycy Polskiej Partii Socjalistycznej (po 1987)]]
[[Kategoria:Politycy Racji Polskiej Lewicy]]
[[Kategoria:Politycy Racji Polskiej Lewicy]]
[[Kategoria:Politycy Ruchu Palikota]]
[[Kategoria:Politycy Ruchu Palikota]]

Wersja z 22:49, 3 sie 2017

Armand Ryfiński
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

29 listopada 1974
Warszawa

Zawód, zajęcie

polityk, przedsiębiorca, ekonomista

Alma Mater

Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości

Stanowisko

poseł na Sejm VII kadencji (2011–2015)

Armand Kamil Ryfiński (ur. 29 listopada 1974 w Warszawie[1]) – polski przedsiębiorca i polityk, z wykształcenia ekonomista, poseł na Sejm VII kadencji.

Życiorys

W 1999 ukończył studia na Wydziale Technicznej i Ekonomicznej Diagnostyki Ubezpieczeniowej Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości[1]. Od 1998 prowadził własną działalności gospodarczą[2], m.in. w dziedzinie technicznej i ekonomicznej diagnostyki ryzyka.

Początkowo związany z RACJĄ Polskiej Lewicy, z ramienia której bez powodzenia kandydował do Rady m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2010[3]. Następnie został prezesem zarządu Stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota oraz przystąpił do Ruchu Palikota. W wyborach parlamentarnych w 2011 kandydował z 1. miejsca na liście tej partii w okręgu wyborczym nr 17 w Radomiu. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 7812 głosów[1][4].

W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został działaczem partii Twój Ruch. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat w okręgu Warszawa II z ramienia Europy Plus Twój Ruch, uzyskując 1053 głosy[5]. We wrześniu tego samego roku wraz z grupą posłów opuścił TR[6], a w następnym miesiącu współtworzył koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka[7]. W wyborach samorządowych w listopadzie 2014 kandydował na stanowisko prezydenta Częstochowy z ramienia komitetu Wolne Miasto Częstochowa, zajmując 7. (ostatnie) miejsce z wynikiem 607 głosów[8]. W lutym 2015, w wyniku rozpadu koła BiG, został posłem niezrzeszonym.

Był kilkakrotnie karany naganami i upomnieniami przez Komisję Etyki Poselskiej za naruszenie art. 5 (zasada rzetelności), art. 6 (zasada dbałości o dobre imię Sejmu) oraz art. 7 (zasada odpowiedzialności) Zasad Etyki Poselskiej[9].

W wyborach w 2015 nie ubiegał się o poselską reelekcję. Został taksówkarzem[10].

Życie prywatne

Mieszka w Warszawie, żonaty z Alicją, ma dwoje dzieci.