Boruta Zgierz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Linia 25: Linia 25:


=== Łucznictwo ===
=== Łucznictwo ===
Jedyna obecnie działąjąca sekcja pod szyldem ''BORUTY''. Do jej najbardziej znanych zawodników należą reprezentanci kraju: [[Ewa Makowska]], [[Ewa Siemońska]], [[Michał Szymczak]] i [[Karol Szymczak]] i [[Grażyna Wilk]]<ref>http://www.boruta.miasto.zgierz.pl/news.php</ref>.
Jedyna obecnie działąjąca sekcja pod szyldem ''BORUTY''. Do jej najbardziej znanych zawodników należą reprezentanci kraju: Ewa Makowska, Ewa Siemońska, Michał Szymczak i Karol Szymczak i Grażyna Wilk<ref>http://www.boruta.miasto.zgierz.pl/news.php</ref>.


=== Hokej na lodzie ===
=== Hokej na lodzie ===

Wersja z 20:11, 14 gru 2017

Klub Sportowy "Boruta" Zgierz – polski klub wielosekcyjny założony w 1933 roku.

Informacje ogólne

  • Pełna nazwa: Klub Sportowy "Boruta" Zgierz - zastrzeżona w urzędzie patentowym
  • Rok założenia: 1933
  • Adres: ul. Wschodnia 2; 95-100 Zgierz
  • Barwy: logo kolorowe SOWA - zastrzeżone w urzędzie patentowym
  • Witryna : http://ksborutazgierz.pl/

Historia klubu

Klub powstał w 1933 roku jako KS Boruta Zgierz. W latach świetności był to klub wielosekcyjny, a jego zawodnicy startowali w łucznictwie, rozgrywkach hokeja na lodzie, lekkiej atletyce, rugby, siatkówce kobiet oraz zapasów w stylu klasycznym i wolnym.

Obiekt

Hala widowiskowo-sportowa (uprawia się w niej m.in. łucznictwo, zapasy, a w przeszłości także hokej na lodzie), tory łucznicze, boiska treningowe oraz stadion piłkarski (pojemność 2 tys. miejsc) znajdują się w Zgierzu przy ul. Wschodniej 2[1].

Sekcje

Piłka Nożna

Sekcja istniejąca od samego początku funkcjonowania klubu, w 1994 r. sekcja piłkarska odłączyła się i utworzyła własny klub – Miejski Klub Piłkarski w Zgierzu. Obecnie występująca w IV lidze. Jej wychowankiem jest m.in. Tomasz Kłos, znany z występów w ŁKS-ie Łódź, członek Klub Wybitnego Reprezentanta

Sukcesy

 Osobny artykuł: Boruta Zgierz (piłka nożna).

Łucznictwo

Jedyna obecnie działąjąca sekcja pod szyldem BORUTY. Do jej najbardziej znanych zawodników należą reprezentanci kraju: Ewa Makowska, Ewa Siemońska, Michał Szymczak i Karol Szymczak i Grażyna Wilk[2].

Hokej na lodzie

Sekcja już nieistniejąca, która zawiesiła działalność w latach 90. XX wieku. Jej najsłynniejszymi wychowankami byli dwaj olimpijczycy - Jan Stopczyk i Józef Stefaniak.

Zapasy

 Z tym tematem związana jest kategoria: Zapaśnicy Boruty Zgierz.

Zawodnicy sekcji zapaśniczej odłączyli się od KS ,,Boruta” i utworzyli Zgierskie Towarzystwo Atletyczne i tam kontynuują swoją działalność sportową [3][4]. W 1989 drużyna zdobyła brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski[5]. Wychowankami byli trzej olimpijczycy - Włodzimierz Cieślak, Lesław Kropp oraz Tomasz Kupis[6].

Pozostałe sekcje

  • lekkoatletyka - nieistniejąca (w barwach Boruty występowała dyskobolka Jadwiga Wajsówna)
  • rugby - nieistniejąca
  • siatkówka kobiet - nieistniejąca

cd. Historii klubu

Źródeł powstania Klubu Sportowego ,,Boruta” Zgierz należy doszukiwać się już pod koniec 1926 r. Impulsem do narodzin Klubu było Rozporządzenie Rady Ministrów, które zalecało Państwowemu Urzędowi Wychowania Fizycznego i przysposobienia Wojskowego utworzenie w okręgach przemysłowych na terenie całego kraju ,,Ośrodków Wychowania Fizycznego” przy dużych zakładach przemysłowych – Zakłady Chemiczne Barwników Boruta w Zgierzu.

W dniu 8 grudnia 1933 r. z inicjatywy Władysława Matuge, późniejszego wieloletniego działacza Klubu, odbyło się zebranie założycielskie Fabrycznego Klubu Sportowego przy Zakładach Chemicznych ,,Boruta” w Zgierzu. Pierwsze Walne Zgromadzenie uchwaliło Statut i powołało Zarząd Klubu. Pierwszym Prezesem mianowano Stefana Czerskiego, który pełnił tę funkcję bez przerwy do września 1939 r. Godłem Klubu została sowa na biało-czarno-niebieskim tle, natomiast barwami klubu były kolory biało-czarny. W klubie zaczęły działać sekcje: piłkarska, łucznicza, strzelecka, lekkoatletyczna z chwilą założenia klubu tj. od 1033 r.

W 1936 r. na terenie Zakładów Chemicznych klub otrzymał swoje pierwsze boisko z płytą piłkarską, bieżnią lekkoatletyczną, otwartą strzelnicą , torami łuczniczymi oraz kompletnym zapleczem niezbędnym do uprawiania tych dyscyplin. Od tego roku datuje się coraz poważniejszy udział w zawodach lokalnych, później ogólnokrajowych między innymi:

Jadwiga Wajsówna – urodzona pabianiczanka, która przez 3 lata występowała w KS Boruta zdobyła 8 tytułów Mistrzyni Polski w zawodach lekkoatletycznych.

Jan Just w roku 1937 zdobył tytuł V-ce Mistrza Polski w łucznictwie.

Wojna w poważnym stopniu zahamowała rozwój wielu sportowych karier wszystkim młodym wówczas sportowcom. Kiedy w 1945 r. z ruin wojennych podnosił się i powracał do życia sport polski, wiedziano już, że głównym reprezentantem Zgierza na arenach sportowych województwa i kraju będzie KS ,,Boruta”. Do istniejących już wcześniej sekcji – strzelecko-łuczniczej, pływackiej, piłkarskiej, lekkoatletycznej, motorowej klub powołał dwie nowe: w 1945 r. hokej na lodzie oraz w 1947 r. zapasy.

Pod koniec lat 60-tych zlikwidowano działalność sekcji lekkoatletycznej.

Na początku lat 90-tych kryzys dotknął KS ,,Boruta”. W roku 1993 podczas obchodów 60-lecia ówczesny prezes Klubu Jerzy Stępniak przekazał majątek i grunty KS ,,Boruta” znajdujące się przy ulicy 1-go Maja 41/51 Urzędowi Miasta Zgierza. Ówczesny Zarząd Klubu nie był wstanie zlikwidować zadłużeń finansowych w Urzędzie Skarbowym, w ZUS-ie i Urzędzie Miasta Zgierza. Sytuacja Klubu była bardzo ciężka, brakowało środków na działalność sportową, płace szkoleniowców.

Zawodnicy sekcji zapaśniczej odłączyli się od KS ,,Boruta” i utworzyli Zgierskie Towarzystwo Atletyczne i tam kontynuują swoją działalność sportową. Podobnie w 1994 r. sekcja piłkarska odłączyła się i utworzyła własny klub – Miejski Klub Piłkarski w Zgierzu.

Sekcja Łucznicza jako jedyna mimo kryzysu prowadziła działalność sportową w KS ,,Boruta” Zgierz.

Na początku lat 90-tych cześć zawodników i trener Wojciech Szymański przeszli do nowo powstałego UKS ,,Piątka” w Zgierzu. Zajęcia szkoleniowe prowadził Zygmunt Stankiewicz.

Na początku lat 2000 Zarząd KS,,Boruta” poczynili starania zlikwidowania zadłużenia Klubu.

W roku 2001 Walne Zgromadzenie Klubu wybrało nowe władze KS ,,Boruta" Zgierz, na którym podjęto decyzję odbudowy sekcji łuczniczej, a szkolenie powierzono byłej zawodniczce-trenerce Ewie Siemońskiej. Podstawowym celem sekcji było szkolenie młodzieży, organizowanie zajęć pozalekcyjnych poprzez zabawę aż do wysokiego wyczynu. 

Sztandarowymi postaciami Naszego Klubu na przestrzeni lat byli Olimpijczycy:

Lech Kropp, Włodzimierz Cieślak, Tomasz Kupis – zapasy.

Józef Stefaniak, Jan Stopczyk – hokej na lodzie.

Tomasz Kłos - wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej.

Jan Just, Tadeusz Skrzypkowski, Jerzy Matwin.

Zarząd KS,,BORUTA” Zgierz 15 maja 2008 r. złożył wniosek w Urzędzie Patentowym RP i uzyskał Świadectwo Ochronne Nr 222092 na znak towarowy słowno graficzny: ,,Klub Sportowy ,,BORUTA” Zgierz. Bezprawne wykorzystywanie tych znaków przez inne podmioty bez wiedzy i zgody władz klubu są ewidentnym łamaniem prawa Rzeczypospolitej Polski.

Więcej informacji na stronie Klubu - http://ksborutazgierz.pl/ do zobaczenia.

{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.

Bibliografia