Broń maszynowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m Anulowanie wersji 51100155 autora 2A02:A310:C543:3800:DE6:97:A3A2:504B (dyskusja), przywrócenie poprzedniej wersji, [[WP:WER|Potrzebne źró
Linia 9: Linia 9:
* [[działo samoczynne|działa samoczynne]]
* [[działo samoczynne|działa samoczynne]]
** [[armata automatyczna]];
** [[armata automatyczna]];

== Dostępność na rynku cywilnym ==
W wielu krajach posiadanie broni maszynowej przez osoby cywilne jest zabronione, bądź znacząco ograniczone tylko do nielicznych podmiotów. Do przykładowych państw udostępniających broń samoczynną dla osób prywatnych należą: Finlandia, Republika Czeska (oba w zgodzie z dyrektywą unijną), Stany Zjednoczone, Jemen, Szwajcaria, Urugwaj, Pakistan, Islandia i Norwegia.

W Polsce dostępna jest dla osób prywatnych kolekcjonujących broń, a także prowadzących działalność gospodarczą z zakresu ochrony osób i mienia, bądź koncesję na handel lub wyrób broni. Dyrektywa Unijna z roku 1991 zabrania posiadania samoczynnej broni palnej dla osób cywilnych, jednak wymienia ona wiele wyjątków od tego punktu. Polskie prawo respektuje w tym względzie dyrektywę, ale nie narzuca dodatkowych obostrzeń.

== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[broń półautomatyczna]]
* [[broń półautomatyczna]]

Wersja z 13:47, 15 gru 2017

Broń maszynowa - rodzaj automatycznej broni palnej, w której w czasie wystrzału siła odrzutu broni lub ciśnienie gazów prochowych jest użyta do przygotowania następnego wystrzału łącznie ze zwolnieniem kurka, a więc ładowanie i odpalanie wykonuje sam mechanizm, tak że z broni tej można prowadzić ogień ciągły. Do broni maszynowej należą:

Zobacz też

Bibliografia

  • Stanisław Torecki: 1000 słów o broni i balistyce. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982, s. 40. ISBN 83-11-06699-X.