Chromatopelma cyaneopubescens: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Pająki Ameryki Południowej" za pomocą HotCat
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m int.
Linia 24: Linia 24:
Ubarwienie pająka zmienia się wraz z wiekiem. Do 5 [[Wylinka|wylinki]] jego odnóża są koloru pomarańczowego. [[Karapaks stawonogów|Karapaks]] jest szary, a odwłok czarny z kilkoma pomarańczowymi paskami. Po 5 wylince nogi zaczynają przyjmować niebieski kolor. Po kolejnej wylince pająk przybiera barwy dorosłego osobnika: metaliczno-niebieskie nogi, zielono-niebieski karapaks i jaskrawo pomarańczowy odwłok.
Ubarwienie pająka zmienia się wraz z wiekiem. Do 5 [[Wylinka|wylinki]] jego odnóża są koloru pomarańczowego. [[Karapaks stawonogów|Karapaks]] jest szary, a odwłok czarny z kilkoma pomarańczowymi paskami. Po 5 wylince nogi zaczynają przyjmować niebieski kolor. Po kolejnej wylince pająk przybiera barwy dorosłego osobnika: metaliczno-niebieskie nogi, zielono-niebieski karapaks i jaskrawo pomarańczowy odwłok.


Samica żyje około 15 lat, samiec około 5. Pająk nie należy do największych ptaszników. Jego [[głowotułów]] osiąga rozmiary ok. 5-6cm, a z nogami dorasta do ok 10cm. ''Chromatopelma'' rośnie szybko i ma duży przyrost ciała po wylince. Jak u większości gatunków ptaszników samiec jest mniejszy.
Samica żyje około 15 lat, samiec około 5. Pająk nie należy do największych ptaszników. Jego [[głowotułów]] osiąga rozmiary ok. 5–6 cm, a z nogami dorasta do ok. 10 cm. ''Chromatopelma'' rośnie szybko i ma duży przyrost ciała po wylince. Jak u większości gatunków ptaszników samiec jest mniejszy.


== Warunki hodowli ==
== Warunki hodowli ==
Odpowiednia wielkość [[terrarium]] dla tego gatunku to 30cm x 30cm x 25cm. Wysoka wilgotność może być niebezpieczna dla dorosłych osobników tego gatunku, dlatego najlepiej, żeby wahała się w granicach 50-65%. Młode są bardziej odporne i znoszą wilgotność sięgającą 70-80%. Odpowiednia temperatura w terrarium to 25-28 °C. W terrarium dobrze jest umieścić miseczkę z wodą oraz kilka korzeni, które posłużą mu do zrobienia gniazda z pajęczyny. Pająk żywi się [[Świerszczowate|świerszczami]], [[Karaczany|karaczanami]], larwami [[Mącznik młynarek|mącznika młynarka]] oraz innymi bezkręgowcami.
Odpowiednia wielkość [[terrarium]] dla tego gatunku to 30 cm x 30 cm x 25 cm. Wysoka wilgotność może być niebezpieczna dla dorosłych osobników tego gatunku, dlatego najlepiej, żeby wahała się w granicach 50-65%. Młode są bardziej odporne i znoszą wilgotność sięgającą 70-80%. Odpowiednia temperatura w terrarium to 25-28 °C. W terrarium dobrze jest umieścić miseczkę z wodą oraz kilka korzeni, które posłużą mu do zrobienia gniazda z pajęczyny. Pająk żywi się [[Świerszczowate|świerszczami]], [[Karaczany|karaczanami]], larwami [[Mącznik młynarek|mącznika młynarka]] oraz innymi bezkręgowcami.


== Dymorfizm płciowy ==
== Dymorfizm płciowy ==

Wersja z 14:34, 16 gru 2017

Chromatopelma cyaneopubescens
Strand, 1907
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Theraphosinae

Rodzaj

Chromatopelma

Gatunek

Chromatopelma cyaneopubescens

Chromatopelma cyaneopubescens – gatunek dużego ptasznika z rodzaju Chromatopelma, występujący głównie w Wenezueli.

Wygląd

Ubarwienie pająka zmienia się wraz z wiekiem. Do 5 wylinki jego odnóża są koloru pomarańczowego. Karapaks jest szary, a odwłok czarny z kilkoma pomarańczowymi paskami. Po 5 wylince nogi zaczynają przyjmować niebieski kolor. Po kolejnej wylince pająk przybiera barwy dorosłego osobnika: metaliczno-niebieskie nogi, zielono-niebieski karapaks i jaskrawo pomarańczowy odwłok.

Samica żyje około 15 lat, samiec około 5. Pająk nie należy do największych ptaszników. Jego głowotułów osiąga rozmiary ok. 5–6 cm, a z nogami dorasta do ok. 10 cm. Chromatopelma rośnie szybko i ma duży przyrost ciała po wylince. Jak u większości gatunków ptaszników samiec jest mniejszy.

Warunki hodowli

Odpowiednia wielkość terrarium dla tego gatunku to 30 cm x 30 cm x 25 cm. Wysoka wilgotność może być niebezpieczna dla dorosłych osobników tego gatunku, dlatego najlepiej, żeby wahała się w granicach 50-65%. Młode są bardziej odporne i znoszą wilgotność sięgającą 70-80%. Odpowiednia temperatura w terrarium to 25-28 °C. W terrarium dobrze jest umieścić miseczkę z wodą oraz kilka korzeni, które posłużą mu do zrobienia gniazda z pajęczyny. Pająk żywi się świerszczami, karaczanami, larwami mącznika młynarka oraz innymi bezkręgowcami.

Dymorfizm płciowy

Dymorfizm płciowy widoczny jest dopiero u dorosłych osobników. Samiec jest mniejszy, smuklejszy, posiada bulbusy (narządy płciowe przypominające maczugi) na końcu nogogłaszczek oraz haczyki na pierwszej parze kończyn krocznych służące do przytrzymywania szczękoczułek samicy. Dojrzałość płciową osiąga po około 2 latach, samice nieco później.

Obydwa ptaszniki należy dobrze nakarmić przed kopulacją. Samica wytwarza kokon od 2 do 3 miesięcy po kopulacji, a inkubacja jajek trwa 3-4 tygodni. W kokonie jest średnio 150-200 nimf.

Uwagi

Chromatopelma to spokojny gatunek polecany początkującym hodowcom. Zaniepokojony szybko ucieka do kryjówki. Jad tego gatunku nie jest niebezpieczny dla człowieka. Plecie też bardzo dużo pajęczyny, co daje niesamowity efekt w terrarium.

Odnośniki