Spice Girls: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Nie podano opisu zmian
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 30: Linia 30:
Nowym menadżerem zespołu został [[Simon Fuller]], który pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią [[Virgin Records]].
Nowym menadżerem zespołu został [[Simon Fuller]], który pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią [[Virgin Records]].


Tym samym dziewczyny przystąpiły do nagrywania pierwszego krążka. Wytwórnia nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór "Love Thing", jednak członkinie chciały, aby był nim utwór "[[Wannabe (singel)|Wannabe]]". Ostatecznie w 1996 w opuszczonym Grand Hotel, przy londyńskiej stacji metra [[King’s Cross St. Pancras|St. Pancras]], nakręcono teledysk do wybranej przez zespół piosenki. Singel pojawił się w sklepach [[8 lipca]] [[1996 w muzyce|1996]].
=== ''Wannabe'' ===
Wytwórnia Virgin nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór ''Love Thing'', jednak członkinie zespołu chciały, aby był nim utwór ''[[Wannabe (singel)|Wannabe]]''. Ostatecznie w 1996 w dzielnicy Camden w starym opuszczonym [[Grand Hotel]]u przy londyńskiej stacji metra [[King’s Cross St. Pancras|St. Pancras]] nakręcono teledysk do piosenki ''Wannabe''. Singel pojawił się w sklepach 8 lipca 1996.


=== ''Spice'' i ''Spiceworld'' ===
=== ''Spice'' i ''Spiceworld'' ===

Wersja z 15:51, 17 lut 2018

Spice Girls
Ilustracja
Na koncercie w 2007 (od lewej): Melanie Chisholm, Victoria Beckham, Geri Halliwell, Melanie Brown i Emma Bunton.
Inne nazwy

Touch (1994)
Spice (1995)

Rok założenia

1994

Rok rozwiązania

2000

Pochodzenie

Londyn,  Wielka Brytania

Gatunek

pop[1], dance-pop[1], teen pop[1]

Aktywność

1994–2000, 2007–2008, 2012, 2016

Skład
Melanie Brown
Victoria Beckham
Melanie Chisholm
Geri Halliwell
Emma Bunton
Strona internetowa

Spice Girlsbrytyjska żeńska grupa wokalna wykonująca muzykę pop, powstała w 1994 roku pod nazwą Touch. Zespół tworzyły Melanie Brown ("Scary Spice"), Melanie Chisholm ("Sporty Spice"), Emma Bunton ("Baby Spice"), Geri Halliwell ("Ginger Spice") i Victoria Adams ("Posh Spice"). W 1996 grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Virgin Records i wydała debiutancki singel "Wannabe", który zdobył pierwsze miejsce list przebojów w 37 krajach[2][3] i uczynił formację światowym fenomenem. Pierwszy album, "Spice", został sprzedany w ponad 31 milionach kopii na całym świecie, stając się najchętniej kupowanym albumem wykonywanym przez żeński zespół w historii[4][5]. Jego następca, "Spiceworld", został rozprowadzony w ponad 20 milionach kopii[6]. Spice Girls sprzedały 85 milionów nagrań na świecie[7][8][9], co czyni je najlepiej sprzedającą się żeńską grupą wszech czasów, jedną z najlepiej sprzedających się grup muzyki pop w historii[8][10] oraz największym fenomenem brytyjskiej muzyki rozrywkowej od czasu The Beatles[11][12][13]. Spośród najpopularniejszych ikon popkultury lat 90., magazyn Time okrzyknął je "bezsprzecznie najlepiej rozpoznawaną twarzą" młodzieżowego ruchu Cool Britannia[14].

Historia

W 1994 roku w wyniku castingu prowadzonego przez magazyn The Stage wyłoniono pięć dziewcząt w wieku od 18 do 21 lat[7], które miały tworzyć zespół wokalny pod nazwą Touch. Były to Melanie Brown, Melanie Chisholm, Victoria Adams, Geri Halliwell[7] i Michelle Stephenson. Ta ostatnia już na początku działalności opuściła grupę ze względu na problemy osobiste. Po odejściu Michelle, do grupy dołączyła osiemnastoletnia absolwentka Barnet Technical College, Emma Bunton, która stała się tym samym najmłodszą członkinią Touch.

W marcu 1995 dotychczasowi menedżerzy zespołu zrezygnowali z jego dalszego prowadzenia. Wokalistki jednak nie poddały się, decydując się na kontynuowanie działalności, tym razem pod nazwą Spice. Okazało się jednak, że ta nazwa jest już zajęta przez popularny już amerykański zespół, więc ostatecznie zmieniono nazwę na Spice Girls.

Nowym menadżerem zespołu został Simon Fuller, który pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią Virgin Records.

Tym samym dziewczyny przystąpiły do nagrywania pierwszego krążka. Wytwórnia nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór "Love Thing", jednak członkinie chciały, aby był nim utwór "Wannabe". Ostatecznie w 1996 w opuszczonym Grand Hotel, przy londyńskiej stacji metra St. Pancras, nakręcono teledysk do wybranej przez zespół piosenki. Singel pojawił się w sklepach 8 lipca 1996.

Spice i Spiceworld

Zespół szybko wydał dwie kolejne płyty – Spice (listopad 1996) i Spiceworld (1997). Spice Girls podpisały w 1997 szereg kontraktów reklamowych – reklamowały m.in. czekoladki, polaroidy, dezodoranty, skutery, lizaki Chupa Chups, chipsy, gumy do żucia, grę Playstation i napój Pepsi.

Zaraz po premierze płyty Spiceworld wokalistki Spice Girls zwolniły menadżera Simona Fullera.

W grudniu 1997 – premierę miał film Spice World.

Odejście Geri Halliwell

31 maja 1998 roku Geri Halliwell odeszła z zespołu. Pozostałe cztery wokalistki postanowiły kontynuować karierę bez niej – w tamtym okresie zaczynały wielką światową trasę koncertową, a w lipcu wyszedł ich ostatni singel – Viva Forever.

We wrześniu 1998 zespół zakończył tournée, a Victoria i Melanie B zaszły w ciążę. Ponadto Melanie B wyszła za mąż i wydała swój pierwszy solowy singel, który trafił na pierwsze miejsce listy przebojów. Na listach przebojów konkurowała z nią wówczas Geri, która rozpoczęła karierę solową z singlem Look At Me. Piosenki Geri i „I Want You Back” Melanie B, przez kilka tygodni na zmianę zajmowały pozycję numer 1 między innymi na listach w Wielkiej Brytanii. W grudniu Spice Girls wydały singel Goodbye z piosenką napisaną dla Geri przez Emmę, Mel B i Victorię. Melanie C nie chciała nagrać piosenki, gdyż nie darzyła już sympatią Geri, jednak po namowach przyjaciółek zgodziła się na to.

Kariera solowa

W czerwcu Geri wydała swoją pierwszą solową płytę, a 18 września to samo zrobiła Melanie B. W listopadzie pierwszy singel bez Spice Girls wydała Emma. W lipcu Victoria wzięła ślub z Davidem Beckhamem, a w grudniu 1999 cztery Spice Girls wystąpiły na wielkim koncercie na Earls Court, na którym zaprezentowały zarówno znane, jak i nowe piosenki.

W roku 2000 Geri i Mel C kontynuowały promocję solowych albumów, Victoria wydała swoją piosenkę Out Of Your Mind, a Melanie B płytę Hot. Każda z dziewczyn miała swój własny projekt, jednak jednocześnie opracowywały wspólnie kolejną płytę. W pierwszy poniedziałek listopada w sklepach pojawił się nowy album Spice Girls zatytułowany Forever, poprzedzony singlami: podwójnym Holler i Let Love Lead The Way. Płyta nie powtórzyła sukcesu komercyjnego poprzednich albumów sprzedając się ostatecznie w liczbie 6 mln kopii na całym świecie i docierając do drugiego miejsca na liście sprzedaży albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii.

W 2001 roku płyty solowe wydały Emma (A Girl Like Me z singlem What Took You So Long?) i Geri (Scream If You Wanna Go Faster, It's Raining Man). W październiku jako ostatnia z piątki solowy album wydała Victoria Beckham.

W 2002 roku Victoria wydała swój drugi singel z solowej płyty – A Mind Of Its Own . Dziewczyny zakończyły solowe kontrakty z Virgin – jako ostatnia straciła go Melanie C pod koniec 2003 roku. Dziewczyny postanowiły kontynuować karierę niezależnie, Emma nagrała drugi album i rozpoczęła jego promocję z pomocą Simona Fullera, który miał też swój udział w nowym podwójnym singlu Victorii – Let Your Head Go / This Groove, wydanym na przełomie 2003/2004.

Obecnie Spice Girls wydają co jakiś czas kolejne solowe single i płyty, jednak nie odnoszą już one komercyjnego sukcesu. W 2005 roku pojawiły się albumy: Beautiful Intentions (Melanie C), Passion (Geri) i L.A. State Of Mind (Melanie B).

W 2006 roku Emma Bunton wydała nowy, trzeci już w swej karierze album Life In Mono z coverem piosenki Downtown, który dotarł do 3 miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Sam album sprzedał się w liczbie przekraczającej próg 45 000 egzemplarzy.

Melanie C pochłonięta jest koncertowaniem i promocją płyty w Niemczech, gdzie odniosła sukces. Geri Halliwell zajmuje się swoją córką, która urodziła się 14 maja 2006, Victoria Beckham planuje własną linię perfum i najprawdopodobniej nowy album, a Melanie Brown zajęta jest aktorstwem, zagrała w kilku filmach u boku m.in. Kelly Rowland z Destiny’s Child.

Powrót na scenę

Spice Girls, 2008

W 2007 zespół Spice Girls postanowił odnowić działalność i wydać płytę podsumowującą dotychczasowe dokonania, pt. Greatest Hits. Piosenkarki podpisały także kontrakt na światową trasę koncertową. Podsumowująca płyta Spice Girls zawiera oprócz 13 znanych przebojów, dwa zupełnie nowe utwory Headlines (Friendship Never Ends) oraz Voodoo.

Światowa trasa koncertowa rozpoczęła się 2 grudnia w Vancouver. Zespół po pierwszych koncertach w Ameryce Północnej przyciągał fanów bardzo szybko i skutecznie. Media mówiły o sumie 20 mln dolarów, które mają zarobić podczas całej trasy. Niespodziewane z niepodanych do tej pory powodów, trasa koncertowa „The Return Of The Spice Girls” została nagle przerwana. 26 lutego miał miejsce ostatni jak na razie koncert, w Toronto w Kanadzie. Nie odbyły się zapowiedziane wcześniej koncerty w Australii, Chinach, Argentynie i Republice Południowej Afryki, co wywołało falę niezadowolenia wśród sporej części zawiedzionych fanów na całym świecie.

Zespół nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie, na stronie internetowej pojawiło się jedynie krótkie video, w którym członkinie grupy tłumaczą, że musiały przerwać trasę ze względu na osobiste zobowiązania (przede wszystkim rodzinne) oraz zdecydowanie dementują plotki o jakichkolwiek napięciach w zespole.

Niektóre późniejsze wypowiedzi wokalistek sugerują, że jest to jedynie kolejna przerwa w karierze zespołu – w marcu 2008 Melanie Chisholm odpowiedziała na zarzuty o wyrachowane przerwanie trasy, że „nie należy oceniać Spice Girls dopóki nie powiedzą ostatniego słowa”, zaś Melanie Brown w jednym z wywiadów powiedziała: „That's it for the Spice Girls. We'll never sing together again” („To tyle na Spice Girls. Już nigdy więcej nie zaśpiewamy razem”).

Melanie C na swoim Twitterze poinformowała, że wciąż utrzymuje kontakt z koleżankami z zespołu. Powiedziała też, że w styczniu 2012 roku spotkała się na prywatnej kolacji z Geri Halliwell, Victorią Beckham i Emmą Bunton. Pojawiły się wtedy plotki o rzekomym występie Spice Girls na Jubileuszu Królowej Elżbiety II. Do występu jednak nie doszło.

26 czerwca 2012 spotkały się oficjalnie z fanami na promocji musicalu Viva Forever, zainspirowanego ich karierą i wykorzystujący ich piosenki w ścieżce dźwiękowej. Później na Twitterze Spicetki dodawały różne wpisy i zdjęcia sugerujące ponowną reaktywację zespołu. Były widywane na próbach wokalnych na kilka dni przed zakończeniem olimpiady. Spice Girls ponownie zaśpiewały wspólnie podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 12 sierpnia 2012. Wykonały performance z symbolem Wielkiej Brytanii- charakterystycznymi taksówkami. Wykonały mix piosenek Wannabe i Spice Up Your Life.

Dyskografia

 Osobny artykuł: Dyskografia Spice Girls.

Filmografia

Publikacje

Przypisy

  1. a b c Stephen Thomas Erlewine: Spice Girls Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2012-12-19]. (ang.).
  2. Simon Fuller: Guiding pop culture.. 18 czerwca 2003. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  3. Don Jeffrey: Girl Power! Spice Girls. 8 lutego 1997. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  4. Sam Rigby: Why Spice Girls' "Wannabe" is the catchiest song of all time. 8 lipca 2016. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  5. Robert Sickels: 100 Entertainers Who Changed America, An Encyclopedia of Pop Culture. 8 sierpnia 2013. ISBN 978-1-59884-831-1. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  6. David Sinclair: The Prefab Five are back. Are you ready?. 30 sierpnia 2008. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  7. a b c "My Life as a Spice Girl: Geri "Ginger Spice" Halliwell (Now Horner) Looks Back at the Beginnings of a Pop Culture Phenomenon". 12 lipca 2016. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  8. a b Alice Jones: "Will Spice Girls inspired musical Viva Forever! spice up my life again?". 5 grudnia 2012. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  9. "Spice Girls collection mission for Liz West". 27 stycznia 2011. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  10. Rebecca Thomas: "TLC's Left Eye Remembered: 10 Years Later". 25 kwietnia 2012. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  11. "New Spice Girls documentary on BBC One". 19 października 2007. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  12. "1998: Ginger leaves the Spice Girls". 31 maja 1998. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  13. Ryan Dawson: "Beatlemania and Girl Power: An Anatomy of Fame". Bigger Than Jesus: Essays On Popular Music.. 28 kwietnia 2005. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).
  14. Olivia B. Waxman: "An Important Lesson in British History From the Spice Girls". 8 lipca 2016. [dostęp 2018-02-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne