Dzierżenie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  2 lata temu
brak opisu edycji
(WP:SK+ToS+mSI+Bn, drobne redakcyjne, drobne merytoryczne)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
'''Dzierżenie'Dzierżeninie'' – w terminologii prawniczej – rodzaj władztwa nad rzeczą wykonywany przez dzierżyciela. Dzierżycielem, zgodnie z art. 338 [[Kodeks cywilny|Kodeksu cywilnego]], jest ten, kto faktycznie włada rzeczą za kogoś innego. Dzierżenie polega więc na faktycznym władztwie nad rzeczą – i w tym podobne jest do [[posiadanie|posiadania]]. Od posiadania odróżnia je element woli (''animus''), ponieważ stan świadomości dzierżyciela (zwany ''animus possidendi pro alieno'' lub ''animus detendi'') jest inny niż u posiadacza; różnica sprowadza się do tego, że dzierżyciel włada rzeczą w imieniu innej osoby, a nie dla siebie, jak to jest w przypadku posiadacza.
 
DzierżenieDzierzeninie, w przeciwieństwie do posiadania, nie korzysta z ochrony sądowej, ale możliwa jest ochrona w postaci [[samopomoc]]y i [[obrona konieczna|obrony koniecznej]].
 
Dzierżycielami są na przykład rodzice sprawujący zarząd rzeczami wchodzącymi w skład majątku dziecka, [[umowa przechowania|przechowawca]] sprawujący pieczę nad przechowywanymi rzeczami, [[przewoźnik]] działający w ramach umowy przewozu rzeczy.
 
Przepisy o dzierżeniudzierzeninie i jego ochronie stosuje się odpowiednio do zwierząt.
 
== Bibliografia ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne