Kujawiak (taniec): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 6 bajtów ,  1 rok temu
m
MalarzBOT: korekta wielkości nagłówków
(dodanie treści pod konkurs)
m (MalarzBOT: korekta wielkości nagłówków)
== Historia ==
 
==== Początki kujawiaka ====
Dawność grupy tańców mazurowych potwierdza fakt, że najpowszechniejszym metrum w polskiej muzyce ludowej jest rytm na 2/4 i 3/8<ref>{{Cytuj |autor = Tomasz Nowak |tytuł = Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. |data = 2016}}</ref>. Również pieśni obrzędowe w Polsce są utrzymywane w tym rytmie. Forma charakterologiczna tańców tej grupy, zwanymi tańcami wirowymi, pojawiła się wśród ludów [[Słowianie|słowiańskich]] późno, a do Polski przenikneła prawdopodobnie dopiero pod koniec średniowiecza. W tym czasie (XV wiek), dokonał się zasadniczy przełomw choreotechnice europejskiej. Z dawnych tańców o charakterze kołowym i łańcuchowym wyłoniły się tańce parowe, które polegały na podążaniu gromady tanecznej uformowanej :parami za parą począskującą.Formowania się rytmiki mazurowej z którą bezpośrednio jest związany kujawiak, szacuje się na XV i XVI wiek.Między 1750, a 1830 rokiem. Kujawiak wyłania się ze wcześniejszych rytmów mazurwych, do których do tego czasu był bezpośrednio przypisywany.
 
Samo odkrycie kujawiaka odbyło się dzięki ziemiaństwu kujawskiemu. Duży wpływ na rozpowszechnienie i utrwalenie w świadomości społecznej wiedzy na temat tego tańca ludowego, odegrało opracowanie Mieczysława Miączyńskiego,opublikowane w 1845roku <ref>{{Cytuj |autor = O. Kolberg |tytuł = Pieśni ludu polskiego |data = 1857}}</ref>. Również w twórczości [[Oskar Kolberg|Oskara Kolberga]] możemy odnaleźć wzmianki na temat kujwiaka, takie jak:własne kopozycje autora, dokumentację muzyczną,opis tańca(,,zmiana kierunku tańca może być dowolna i nie tyle wpływa na nazwę tańca, ile raczej na sposób tańczenia i zmianę szybkościu ruchu<ref name=":1" />").Swoje spostrzeżenia na temat kujawiaka,Oskar Kolberg przedstawia min. w monografi kujaw, tomie 2.
 
==== Rozwój tańca ====
Pod koniec lat sześćdziesiątych XIX wieku, po upadku [[Powstanie styczniowe|Powstania Styczniowego]] i zakończeniu żałoby narodowej, nastał czas wyraźnego zainteresowania ludowością,największym skutkiem tego zainteresowania było zaistnienie kujawiaka na salonach<ref>{{Cytuj |autor = A. Kleczewski |tytuł = Tańce salonowe |data = 1879}}</ref>. Ogólna charakterystyka tego tańca pojawiła się w podręczniku zatytułowanym:,, Tańce salonowe ", z 1879 roku, autorstwa wywodzącego się także z kujaw Arkadiusza Kleczewskiego. O kujawiaku również wspomiał Karol Mestenhauser w swym podręczniku, ale w tym przypasku kujawiak był opisywany w połączeniu z oberkiem. W tym czasie kujawiak coraz częściej zaczął występować na balach, aczkolwiek wciąż o wiele rzadziej niż mazur czy krakowiak <ref>{{Cytuj |autor = K. Mestenhauser |tytuł = Szkoła tańca Karola Mestenhausera w 3-ch częściach |data = 1888}}</ref>. Tuż przed wybuchem I wojny światowej kujawiak zaczął znikać z programów „wieczorów tańcujących” i z publikacji.
 
Niektórzy mówią, że melodia tego tańca odzwierciedla kujawski krajobraz – szeroki i spokojny. Ruchy taneczne są wolne, posuwiste, pary spokojnie się obracają i lekko kołyszą.<ref name=":0" />
 
==== Czasy najnowsze ====
Obecnie kujawiak jest wykonywany głównie przez zespoły folklorystyczne, takie jak:Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” , Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Zespół Pieśni i Tańca Kiecle czy Zespół <nowiki>''</nowiki>Nowa Huta<nowiki>''</nowiki>. W 2018 roku odbyła się osiemnasta edycja festiwalu tańców folklorystycznych, na którym zespoły tancerzy wykonywały kujawiaka. Festiwal odbywa się w Płocku i nosi nazwę: ,,Od kujawiaka do oberka".
 
3 103 460

edycji

Menu nawigacyjne