Dalton Trumbo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 33 bajty ,  1 rok temu
poprawa linków i tytułu książki (nie ma polskiego tłumaczenia)
(kat.)
(poprawa linków i tytułu książki (nie ma polskiego tłumaczenia))
}}
'''Dalton Trumbo''' (ur. [[9 grudnia]] [[1905]] w [[Montrose (Kolorado)|Montrose]], zm. [[10 września]] [[1976]] w [[Los Angeles]]) – amerykański [[scenarzysta]], [[reżyser]], [[pisarz]].
Jest znany głównie jako autor powieści ''[[Johnny Got His Gun]]'' (pl. ''Johnny poszedł na wojnę]]'') i jako jeden z ''[[Czarna lista Hollywood#The Hollywood Ten|dziesiątki z Hollywood]]''.
 
Karierę filmową rozpoczął w 1937. W 1947 odmówił odpowiedzi na pytanie ''Jesteś, lub byłeś członkiem partii komunistycznej?'' Wskutek tego trafił na [[Czarna lista Hollywood|czarną listę Hollywood]] i stracił możliwość pracy w amerykańskiej kinematografii. W 1950 trafił na 11 miesięcy do więzienia.
Po wyjściu na wolność wyjechał do [[Meksyk]]u. Nadal pisał scenariusze do amerykańskich filmów pod pseudonimami Milard Kaufman (''Gun Crazy'' w 1950) i Robert Rich – otrzymał nawet [[Nagroda Akademii Filmowej|Oscara]] za scenariusz do filmu ''The Brave One''.
 
Oficjalnie został skreślony z czarnej listy w 1960, gdy [[Otto Preminger]] realizując ''[[Exodus (film 1960)|Exodus]]'' zażądał, by Trumbo wystąpił pod prawdziwym nazwiskiem. W 1971 zrealizował film ''[[Johnny poszedł na wojnę]]''.
 
W wieku 71 lat zmarł na [[Zawał mięśnia sercowego|zawał serca]] w 1976.

Menu nawigacyjne