Andy Warhol: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 9 bajtów ,  1 rok temu
m (MalarzBOT: WPCHECK#64: poprawiam link tożsamy z tekstem linka)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej www
Zdolności artystyczne, które widoczne były już od młodzieńczych lat, najprawdopodobniej zadecydowały o wyborze kierunku studiów, jakim było projektowanie użytkowe na [[Carnegie Mellon University]] w Pittsburghu. W 1949 r. przeprowadził się do Nowego Jorku, międzynarodowego centrum artystycznego od czasu zakończenia [[II wojna światowa|II wojny światowej]], aby tam zacząć karierę jako ilustrator czasopism i twórca [[Reklama|reklam]]. Jednak lata 50. były jeszcze, pod względem artystycznym, dość odmienne od następnych, w których zaliczał się już do pop-artystów. Warhol był dobrym rysownikiem. Do jego popularności przyczyniły się rysunki butów wykonane kolorowym tuszem.
 
W latach 60. zaczął używać sitodruku do produkcji obrazów ze znanymiz amerykańskimi produktami, tj. z zupą Campbell’s i Coca-Colą. Szukał sposobu nie tylko na tworzenie sztuki posługującej się produktami [[Kultura popularna|kultury masowej]], ale chciał przede wszystkim sztukę produkować masowo sztukę. Powiadał, że chce być jak maszyna. W swoim [[atelier]], [[The Factory]], położonym przy [[Union Square]] w Nowym Jorku, zatrudniał i nadzorował artystów zaangażowanych w produkcję druków, butów, filmów, książek itp.
 
Większość rzeczy wytwarzanych przez Andy’ego Warhola obracała się wokół konceptu szeroko pojętej kultury amerykańskiej. Malował pieniądze, jedzenie, damskie obuwie, ważne osobistości i gwiazdy, wycinki z gazet oraz przedmioty codziennego użytku. Według niego te właśnie wyobrażenia reprezentowały kulturalne wartości Stanów Zjednoczonych. Dla przykładu Coca-Cola utożsamiana była z demokratyczną równością:
17 698

edycji

Menu nawigacyjne