National Geographic Society: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK+ToS+mSI+Bn, usunięcie zbędnych linków do dat, drobne redakcyjne, drobne techniczne
Linia 44: Linia 44:


== Telewizja ==
== Telewizja ==
''National Geographic Society'' wykorzystuje także telewizję jako wygodne medium docierania do domów milionów użytkowników na całym świecie. Początkowo były to serie dokumentalne (nadawane m.in. w [[TVP2]]), ale w [[lata 90. XX wieku|latach 90.]] pojawił się także kanał [[National Geographic Channel]], który jest rozpowszechniany w sieciach [[telewizja kablowa|telewizji kablowej]] i w [[telewizja satelitarna|telewizji satelitarnej]], także w Polsce.
''National Geographic Society'' wykorzystuje także telewizję jako wygodne medium docierania do domów milionów użytkowników na całym świecie. Początkowo były to serie dokumentalne (nadawane m.in. w [[TVP2]]), ale w latach 90. pojawił się także kanał [[National Geographic Channel]], który jest rozpowszechniany w sieciach [[telewizja kablowa|telewizji kablowej]] i w [[telewizja satelitarna|telewizji satelitarnej]], także w Polsce.


== Wsparcie dla projektów badawczych ==
== Wsparcie dla projektów badawczych ==
Linia 67: Linia 67:


== Odznaczenia ==
== Odznaczenia ==
* {{order|OdQ|WO}} [[Order Quetzala|Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Quetzala]] (2013, [[Gwatemala]])<ref>[http://www.guatemala.gob.gt/index.php/2011-08-04-18-06-26/item/4924-orden-del-quetzal-para-national-geographic-por-difundir-cultura-maya-guatemalteca Gobierno de Guatemala – Orden del Quetzal para National Geographic por difundir Cultura Maya-Guatemalteca] {{lang|es}} [dostęp 2013-11-08]</ref>
* {{order|OdQ|WO}} [[Order Quetzala|Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Quetzala]] (2013, [[Gwatemala]])<ref>[http://www.guatemala.gob.gt/index.php/2011-08-04-18-06-26/item/4924-orden-del-quetzal-para-national-geographic-por-difundir-cultura-maya-guatemalteca Gobierno de Guatemala – Orden del Quetzal para National Geographic por difundir Cultura Maya-Guatemalteca] {{lang|es}} [dostęp 2013-11-08].</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Linia 78: Linia 78:


[[Kategoria:National Geographic Society| ]]
[[Kategoria:National Geographic Society| ]]
[[Kategoria:Organizacje geograficzne]]
[[Kategoria:Organizacje naukowe]]
[[Kategoria:Organizacje edukacyjne]]
[[Kategoria:Amerykańskie wydawnictwa]]
[[Kategoria:Organizacje non-profit]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Quetzala]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Quetzala]]

Wersja z 15:23, 7 sie 2019

National Geographic Society
Ilustracja
Inspire, illuminate, teach
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Waszyngton

Data założenia

1888

Prezes

John M. Fahey, Jr.

Członkowie

6,8 mln

brak współrzędnych
Strona internetowa

National Geographic Society – towarzystwo geograficzne założone 27 stycznia 1888 roku w Stanach Zjednoczonych, jedna z największych światowych organizacji naukowo-edukacyjnych typu non-profit.

Historia i cele

Siedziba National Geographic Society w Waszyngtonie

Towarzystwo zostało założone przez 33 członków zainteresowanych „zorganizowaniem towarzystwa dla poszerzania i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Dyskusja nad formą towarzystwa rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej, 13 stycznia. Pierwszym prezesem został Gardiner Greene Hubbard, natomiast wkrótce potem zastąpił go w tej roli jego zięć, Alexander Graham Bell.

Celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności ogólnej wiedzy o geografii i świecie. W tym celu towarzystwo sponsoruje badania i publikuje miesięcznik „National Geographic”, który pojawił się na rynku pod koniec 1888 roku. Czasopismo jest wydawane w wielu wersjach językowych, także po polsku.

Zakres wiedzy, jaką towarzystwo upowszechnia i badań, jakie finansuje obejmuje, oprócz geografii i innych nauk przyrodniczych, również ochronę środowiska i historię, w tym historię cywilizacji.

National Geographic

 Osobny artykuł: National Geographic.

„The National Geographic Magazine”, potem tytuł skrócony został do „National Geographic”, jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich. Ukazuje się 12 razy w roku, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta ramka i twardy, „książkowy” grzbiet.

Inne publikacje

W latach 1919–1975 był publikowany tygodnik „National Geographic School Bulletin”, czasopismo podobne do „National Geographic”, ale skierowane do młodzieży szkolnej – zostało ono zastąpione przez „National Geographic World”. W 1984 roku, towarzystwo utworzyło „National Geographic Traveler” (od 2005 roku ukazujące się po polsku), w 1999 roku „National Geographic Adventure”, a w 2001 roku – „National Geographic Kids” (w 2008 ukazało się sześć numerów polskiej wersji tego magazynu, po czym zawieszono jego publikację).

Wydawane też są mapy, atlasy geograficzne oraz liczne albumy i książki, w tym seria poświęcona technikom fotograficznym.

Telewizja

National Geographic Society wykorzystuje także telewizję jako wygodne medium docierania do domów milionów użytkowników na całym świecie. Początkowo były to serie dokumentalne (nadawane m.in. w TVP2), ale w latach 90. pojawił się także kanał National Geographic Channel, który jest rozpowszechniany w sieciach telewizji kablowej i w telewizji satelitarnej, także w Polsce.

Wsparcie dla projektów badawczych

Towarzystwo sponsorowało w całości lub częściowo wiele wypraw i projektów badawczych, m.in.:

Towarzystwo sponsoruje też projekty o charakterze społecznym, m.in. mającą siedzibę w Kabulu organizację wspierającą niezależne afgańskie media.

Odznaczenia

Przypisy

Linki zewnętrzne