Metro-Goldwyn-Mayer: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 39: Linia 39:


== Wniosek o upadłość i nowi właściciele ==
== Wniosek o upadłość i nowi właściciele ==
W 1971 roku ogłoszono, że MGM ma się połączyć z [[20th Century Fox]], ale plan nigdy nie został zrealizowany. W ciągu następnych 39 lat studio miało wielu różnych właścicieli, aż 3 listopada 2010 r. MGM ogłosiło upadłość. MGM wyszedł z bankructwa 20 grudnia 2010 r., kiedy to dyrektorzy Spyglass Entertainment, Gary Barber i Roger Birnbaum, zostali współprzewodniczącymi i dyrektorami generalnymi spółki holdingowej Metro-Goldwyn-Mayer. Od 2017 roku MGM współfinansuje i dystrybuuje większość swoich filmów razem z [[Sony Pictures Entertainment|Sony Pictures]], [[Paramount Pictures]], [[Warner Bros.|Warner Bros. Pictures]] i [[Universal Pictures]].
W 1971 roku ogłoszono, że MGM ma się połączyć z [[20th Century Fox]], ale plan nigdy nie został zrealizowany. W ciągu następnych 39 lat studio miało wielu różnych właścicieli, aż 3 listopada 2010 r. MGM ogłosiło upadłość. MGM wyszedł z bankructwa 20 grudnia 2010 r., kiedy to dyrektorzy Spyglass Entertainment, Gary Barber i Roger Birnbaum, zostali współprzewodniczącymi i dyrektorami generalnymi spółki holdingowej Metro-Goldwyn-Mayer. Od 2017 roku MGM współfinansuje i dystrybuuje większość swoich filmów razem z [[Sony Pictures Entertainment|Sony Pictures]], [[Paramount Pictures]], [[Warner Bros.]] i [[Universal Pictures]].


== Tom i Jerry ==
== Tom i Jerry ==

Wersja z 16:15, 31 gru 2019

Metro-Goldwyn-Mayer
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Beverly Hills

Data założenia

1924

Forma prawna

spółka publiczna

Zatrudnienie

400 (2006)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Metro-Goldwyn-Mayer (również jako: MGM lub M-G-M) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa (logo MGM), otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings.

Historia

Założycielami przedsiębiorstwa byli: urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn (1879–1974), Marcus Loew (1870–1927) i Louis B. Mayer (1885–1957). MGM oficjalnie powstało w 1924 w wyniku połączenia trzech mniejszych przedsiębiorstw. W swoich najlepszych latach produkowało 40 filmów rocznie i zatrudniało największe gwiazdy kina, takie jak Clark Gable, Greta Garbo, Jean Harlow, James Stewart, Buster Keaton, Laurel i Hardy (Flip i Flap) czy Elvis Presley. Do 1973 MGM zajmowało się też dystrybucją filmów innych wytwórni. W 2006 uruchomiony został w Polsce satelitarny program telewizyjny: MGM HD.

3 listopada 2010 firma złożyła w sądzie federalnym USA na Manhattanie wniosek o upadłość[1], jednakże już w końcu grudnia za sprawą nowego kierownictwa, wniosek został wycofany.

Wniosek o upadłość i nowi właściciele

W 1971 roku ogłoszono, że MGM ma się połączyć z 20th Century Fox, ale plan nigdy nie został zrealizowany. W ciągu następnych 39 lat studio miało wielu różnych właścicieli, aż 3 listopada 2010 r. MGM ogłosiło upadłość. MGM wyszedł z bankructwa 20 grudnia 2010 r., kiedy to dyrektorzy Spyglass Entertainment, Gary Barber i Roger Birnbaum, zostali współprzewodniczącymi i dyrektorami generalnymi spółki holdingowej Metro-Goldwyn-Mayer. Od 2017 roku MGM współfinansuje i dystrybuuje większość swoich filmów razem z Sony Pictures, Paramount Pictures, Warner Bros. i Universal Pictures.

Tom i Jerry

W słynnym serialu rysunkowym Tom i Jerry Metro-Goldwyn-Mayer sparodiowała swoje logo – ryczącego przez chwilę lwa zastępuje miauczący Tom.

Przypisy

  1. Jerzy Boćkowski: MGM złożył w sądzie wniosek o upadłość. finanse.wp.pl, 4 listopada 2010. [dostęp 4 listopada 2010]. (pol.).