Lata nauki Wilhelma Meistra: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 263 bajty ,  6 miesięcy temu
Zmiana "jedyny przekład polski" ze względu na ukazanie się przekładu drugiego i uzupełnienie artykułu o informację o tym przekładzie. Źródło : https://kronos.org.pl/ksiazki/lata-nauki-wilhelma-meistra/
m (MalarzBOT: {{ka}} jest redirectem {{Kontrola autorytatywna}})
(Zmiana "jedyny przekład polski" ze względu na ukazanie się przekładu drugiego i uzupełnienie artykułu o informację o tym przekładzie. Źródło : https://kronos.org.pl/ksiazki/lata-nauki-wilhelma-meistra/)
 
'''Lata nauki Wilhelma Meistra''' (niem. ''Wilhelm Meisters Lehrjahre'') – [[powieść]] z gatunku [[bildungsroman]] autorstwa [[Johann Wolfgang von Goethe|Johanna Wolfganga Goethego]]. Po raz pierwszy ukazała się w latach 1795/1796. Powieść składa się z ośmiu ksiąg i opiera się treściowo na nieopublikowanym za życia Goethego fragmencie teatralnym [[Posłannictwo teatralne Wilhelma Meistra]].
 
Jedyny polskiPolski przekład [[Piotr Chmielowski|Piotra Chmielowskiego]] ukazał się w Warszawie w 1893 roku (w tomie ''Wilhelm Meister: (obie części)'').
 
W 2020 roku, nakładem wydawnictwa Kronos ukazał się również drugi przekład dzieła "Lata nauki Wilhelma Meistra", przełożyli Wojciech Kunicki, Ewa Szymani, posłowiem i komentarzem opatrzył Wojciech Kunicki (Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego), Warszawa 2020
 
Luźną adaptacją powieści jest film ''[[Fałszywy ruch]]'' w reżyserii [[Wim Wenders|Wima Wendersa]].
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne