Nierozłączka czarnogłowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 363 bajty ,  2 miesiące temu
Anulowanie wersji 59849113 autorstwa 62.141.208.15 (dyskusja) wer
(Anulowanie wersji 59849113 autorstwa 62.141.208.15 (dyskusja) wer)
Znacznik: Anulowanie edycji
 
; '''Rozmnażanie''': Ptaki te gniazdują w koloniach, gdzie każda para buduje własne gniazdo. Zbudowane jest najczęściej z kory i łodyg traw, wyścielane jest za to drobnymi gałązkami, liśćmi i korą. Po odbyciu godów samica składa 3-8 [[jajo (biologia)|jaj]] i wysiaduje je samotnie przez trzy tygodnie. Przez pierwszy okres wymagają stałego karmienie, czym zajmuje się samiec. Gdy pisklęta pokryją się puchem, samica zaczyna także pomagać w karmieniu. Młode gniazdo opuszczają po 40 dniach, ale są jeszcze przez jakiś czas dokarmiane przez rodziców. Potem stają się samodzielne i dołączają do stada. Zdolne do rozrodu stają się w wieku 2-3 lat, kiedy to łączą się w pary.
; '''Nierozłączka i ludzie''': Liczebność tych ptaków ciągle spada, gdyż tracą naturalne siedliska, a także są nielegalnie odławiane. Mimo zakazu handlu dziko żyjącymi ptakami, ciągle padają ofiarą [[kłusownictwo|kłusowników]].
; '''Ciekawostki''': Różne gatunki nierozłączek są ze sobą bardzo blisko spokrewnione, przez co często krzyżują się w naturalnym środowisku.:Informacje
:Rzadko uczą się mówić, ale za to są małymi akrobatami i potrafią dostarczać nam rozrywki swoim błaznowaniem. Są ciche, chociaż kilka razy dziennie muszą sobie pogadać w swoim języku.
:
 
== Przypisy ==

Menu nawigacyjne