Julian Bream: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 22 bajty ,  3 miesiące temu
m
drobne redakcyjne
m (definicja:→pełne nazwisko [podane w kilku niezależnych profilach baz danych KA])
m (drobne redakcyjne)
|www =
}}
'''Julian Alexander Bream''' (ur. [[15 lipca]] [[1933]] w [[Londyn]]ie, zm. [[14 sierpnia]] [[2020]] w [[Wiltshire]]<ref>[https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-53777949 Julian Bream: Classical guitarist dies aged 87]</ref>) − światowej sławy brytyjski gitarzysta i lutnista, uznawany z jednego z czołowych wykonawców muzyki na gitarze klasycznej. Przyczynił się znacząco do wzbudzenia zainteresowania lutnią renesansową.
 
== Życiorys ==
Julian Bream urodził się w [[Londyn]]ie. Jego ojciec grał na gitarze jazzowej. Posiadał pokaźną kolekcję nagrań jazzowych, m.in. [[Django Reinhardt]]a, którego muzyka zachwyciła młodego Juliana. Chłopiec podjął też naukę gry na pianinie. Jednak kiedy na 11 urodziny dostał gitarę klasyczną, wiadomo było, że właśnie ten instrument jest dla niego stworzony. Jednocześnie uczył się gry na pianinie i [[wiolonczela|wiolonczeli]] w [[Royal College of Music]].
 
Większość czasu służby w armii udało mu się spędzić w wojskowym zespole, gdzie grał na gitarze jazzowej.
 
== Muzyka ==
Repertuar Breama zawiera transkrypcje muzyki XVII wieku, wiele utworów [[Johann Sebastian Bach|Johanna Sebastiana Bacha]] oraz popularne utwory hiszpańskie. Największy wpływ na gitarzystę mieli [[Andrés Segovia]], na którego koncercie był już jako chłopiec, i [[Francisco Tárrega]].
 
Utwory dla Breama komponowali m.in. [[Malcolm Arnold]], [[Richard Rodney Bennett]], [[Benjamin Britten]], [[Leo Brouwer]], [[Peter Racine Fricker]], [[Hans Werner Henze]], [[Humphrey Searle]], [[Tōru Takemitsu]], [[Michael Tippett]] and [[William Walton]].
 
Wirtuozowska gra Breama cechuje się wielką ekspresją i doskonałością techniczną połączoną z zastosowaniem ogromnej skali różnorodnych [[timbr]]ów.
35 545

edycji

Menu nawigacyjne