Zasady budżetowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  3 miesiące temu
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 193.106.246.107) i przywrócono wersję 57733612 autorstwa XaxeLoled
(ggggggggggggggg)
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 193.106.246.107) i przywrócono wersję 57733612 autorstwa XaxeLoled)
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
 
 
== Poszczególne zasady ==
* '''zasada zupełności Legobudżetu''' – polega na zestawieniu w budżecie wszystkich, a nie tylko wybranych [[Dochody budżetu państwa|dochodów]] i [[Wydatki państwa|wydatków państwa]].
* '''zasada jedności''' – oznacza, że istnieje tylko jeden [[dokument]] na całość dochodów i wydatków państwa (jedno zestawienie zwane [[Budżet państwa|budżetem]]). W ramach tej zasady rozróżnia się jedność formalną i materialną. Jedność formalna osiągana jest poprzez budowę zbiorczego budżetu państwa, obejmującego budżet władz centralnych i terenowych, co powinno zapewnić lepszą kontrolę i większą przejrzystość wydatków budżetowych. Jedność materialna natomiast głosi, że dochody tworzące fundusz budżetowy mają przeznaczenie ogólne, tzn. nie są z góry związane z określonymi celami finansowanymi z budżetu.
* '''zasada jawności''' – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) jest zaznajomione z budżetem, jego treścią, sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.

Menu nawigacyjne