Cykl szybkiej prognozy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
lit.
(lit)
m (lit.)
RUC jest stosowana do krótkoterminowych prognoz pogody (do 12-godzin) tam gdzie numeryczna prognoza pogody jest ważna, np. w zastosowaniach dla lotnictwa, transportu samochodowego (pogoda dla kierowców) - zwłaszcza w prognozach tornad, burz, opadów śniegu, prądów zstępujących, [[turbulencja czystego nieba|turbulencji czystego nieba]]. Metodę RUC stosuje się też w żeglarstwie wyczynowym (prognoza dla żeglarzy) i w nowcastingu.
 
Idea polega na tym, że standardowe prognozy pogody oprateoparte są zazwyczaj na cyklu 12 godzinnym lub 6 godzinnym. Z tym, że większość sondaży atmosferycznych (ważnych w prognozie) na stacjach synoptycznych robionych jest co 12 godzin w czasach synoptycznych - o godzinie 0UTC i 12UTC. Mimo to do centrów meteorologicznych dochodzą też dane w sposób ciągły, np ze startujących i lądujących samolotów, z pomiarów na lotniskach ([[METAR]]), lub dane z sondaży satelitarnych. Metoda RUC wykorzystuje te dane z okresów poza 0Z i 12Z poprawiając dziekidzięki temu prognozę.
W Stanach Zjednoczonych model RUC jest używany operacyjnie z największą częstotliwością ze wszystkich model numerycznych Narodowego Centrum Prognoz Środowiska (National Centers for Environmental Prediction).
11 451

edycji

Menu nawigacyjne