Kościół Asakusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
infobox, drobne redakcyjne
Linia 74: Linia 74:


=== Współczesny kościół ===
=== Współczesny kościół ===
W latach 1860. do Tokio przybyli pierwsi [[misjonarz]]e katoliccy z [[Francja|Francji]], ale oficjalną działaność misyjną mogli prowadzić dopiero od maja 1873, kiedy władze japońskie zalegalizowały chrześcijaństwo. Dzięki ofiarności wiernych, misjonarze zakupili parcelę w pobliżu miejsca egzekucji beatyfikowanych męczenników w dzielnicy Asakusa. Wznieśli tam szkołę języków obcych Maikai Gakkou wraz z kaplicą pw. [[Paweł z Tarsu|św. Pawła]]. Rosnąca liczba konwertytów spowodowała konieczność budowy nowego kościoła w pobliżu, który konsekrowano 25 grudnia 1877. Ten kościół spłonął i został odbudowany w 1899. [[Trzęsienie ziemi w Kantō (1923)]] spowodowało zawalenie tego kościoła, który jednak został szybko odbudowany w 1925. Z powodu złego stanu technicznego konieczna była budowa nowego, obecnego budynku kościoła, który konsekrowano w grudniu 1987. Wewnątrz znajduje się [[witraż]] z 1929 przedstawiający narodzenie, śmierć i [[zmartwychwstanie]] [[Chrystus]]a<ref name=U />.
W latach 60. XIX wieku do Tokio przybyli pierwsi [[misjonarz]]e katoliccy z [[Francja|Francji]], ale oficjalną działalność misyjną mogli prowadzić dopiero od maja 1873, kiedy władze japońskie zalegalizowały chrześcijaństwo. Dzięki ofiarności wiernych, misjonarze zakupili parcelę w pobliżu miejsca egzekucji beatyfikowanych męczenników w dzielnicy Asakusa. Wznieśli tam szkołę języków obcych Maikai Gakkō wraz z kaplicą pw. [[Paweł z Tarsu|św. Pawła]]. Rosnąca liczba konwertytów spowodowała konieczność budowy nowego kościoła w pobliżu, który konsekrowano 25 grudnia 1877. Ten kościół spłonął i został odbudowany w 1899. [[Trzęsienie ziemi w Kantō (1923)]] spowodowało zawalenie tego kościoła, który jednak został szybko odbudowany w 1925. Z powodu złego stanu technicznego konieczna była budowa nowego, obecnego budynku kościoła, który konsekrowano w grudniu 1987. Wewnątrz znajduje się [[witraż]] z 1929 przedstawiający narodzenie, śmierć i [[zmartwychwstanie]] [[Chrystus]]a<ref name=U />.


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 18:05, 3 mar 2021

Kościół Asakusa w Tokio
(kościół pw. św. Pawła)
カトリック浅草教会
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Tokio

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Paweł

Położenie na mapie Tokio
Mapa konturowa Tokio, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Asakusa”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Asakusa”
Położenie na mapie prefektury Tokio
Mapa konturowa prefektury Tokio, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Asakusa”
Ziemia35°42′04,7″N 139°46′54,2″E/35,701306 139,781722
Strona internetowa

Kościół katolicki Asakusa (jap. カトリック浅草教会 Katorikku Asakusa kyōkai) lub kościół pw. św. Pawłakościół parafialny w Tokio (okręg specjalny Taitō) w Japonii, należy do archidiecezji Tokio, powstał na miejscu egzekucji katolickich męczenników z 1613[1].

Historia

Pierwsza kaplica

Pierwszy kościół chrześcijański (namban-ji) w Edo (obecnie: Tokio) powstał w 1599. Była to kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej wraz z klasztorem, które wybudował franciszkanin ks. Geronimo de Jesus. Po jego śmierci jego misję kontynuował bł. Ludwik Sotelo, przy czym kaplica była centrum ewangelizacji dla ponad 3 tysięcy katolików w rejonie Edo oraz ośrodkiem misyjnym dla północnej Japonii. W 1613 siogunat Tokugawa nakazał zburzenie kaplicy i klasztoru pod pretekstem rozbudowy zamku Edo. Jednak mnisi potajemnie otworzyli nową kaplicę w zwykłej chacie w pobliżu szpitala trędowatych w Asakusa. Gdy władze japońskie dowiedziały się o tym, zakonnicy (wśród nich o. Sotelo) i niektórzy wierni, w sumie 27 osób, zostali aresztowani, a następnie byli torturowani i zginęli śmiercią męczeńską (należą oni do 205 męczenników japońskich, beatyfikowanych w 1867)[1].

Współczesny kościół

W latach 60. XIX wieku do Tokio przybyli pierwsi misjonarze katoliccy z Francji, ale oficjalną działalność misyjną mogli prowadzić dopiero od maja 1873, kiedy władze japońskie zalegalizowały chrześcijaństwo. Dzięki ofiarności wiernych, misjonarze zakupili parcelę w pobliżu miejsca egzekucji beatyfikowanych męczenników w dzielnicy Asakusa. Wznieśli tam szkołę języków obcych Maikai Gakkō wraz z kaplicą pw. św. Pawła. Rosnąca liczba konwertytów spowodowała konieczność budowy nowego kościoła w pobliżu, który konsekrowano 25 grudnia 1877. Ten kościół spłonął i został odbudowany w 1899. Trzęsienie ziemi w Kantō (1923) spowodowało zawalenie tego kościoła, który jednak został szybko odbudowany w 1925. Z powodu złego stanu technicznego konieczna była budowa nowego, obecnego budynku kościoła, który konsekrowano w grudniu 1987. Wewnątrz znajduje się witraż z 1929 przedstawiający narodzenie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa[1].

Przypisy