Architektura barokowa we Francji: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
lit.
m (lit.)
**zbudowany w latach [[1635]] – [[1656]] kościół Uniwersytecki [[Sorbona|Sorbony]]. Jest to budynek zaprojektowany na planie [[krzyż grecki|krzyża greckiego]] z dużą kopułą opartą na bębnie i zwieńczoną wysmukłą [[latarnia (architektura)|latarnią]]. Wnętrze jest połączone z czterema dużymi kaplicami umieszczonymi pomiędzy ramionami krzyża.
**kościół Sant-Roch w Paryżu.
*[[François Mansart]] - architekt królewski, który w swoich pracach starał się propagować rodzime tradycje, a dekoracyjne detale traktować tylko jako uzupełnienie budowli. Do pierwszych jego prac należy przebudowa zamku Blois ([[1635]] – [[1638]] skrzydło Gastona Orleańskiego). Znaczącym dziełem dla architektury jest budowa pałacyku Maison-sur-Seine (Maison Laffitte) pod Paryżem ([[1642]] - [[1650]]), gdzie zastosował rzut poziomy w kształcie podkowy a ogród umieścił za budynkiem. Rozwiązanie to umożliwiło znacznie lepsze oświetlenie wnętrz i z czasem upowszechniło się w całej Europie. Inne projekty Mansarta to pałac De-la-Vrillerie, elewacje pałacu Carnavalet w Paryżu. Do dzieł sakralnych należą: paryskie kościółykościoły NPMarii i Val-de-Grâce (ok. [[1645]], ukończony przez Lemerciera) - zbudowane na planach centralnych i zwieńczone kopułami.
*[[Louis Le Vau]] - rozbudował schemat wiejskiej rezydencji zapoczątkowany przez Mansarta wprowadzając dużą, eliptyczną lub okrągłą salę w centralnej części planu z zejściem do ogrodu. Sala poprzedzona jest od frontu dużym [[hall (budownictwo)|hallem]], do którego przylegają dwie klatki schodowe. Rozwiązanie takie zastosował m. in. w pałacyku [[Vaux-le-Vicomte]] na zamówienie [[Nicolas Fouquet|Nicolasa Fouqueta]] ([[1656]] – [[1661]]). Inne dzieła Le Vau to: [[Hôtel Lambert (budynek)|Hôtel Lambert]] ([[1640]] – [[1648]]), Hôtel Lauzun, Collège Mazarin; pracował przy rozbudowie Luwru (od [[1655]]), północnego skrzydła pałacu [[Tuilerie]] i [[Pałac wersalski|Wersalu]] ([[1661]] – [[1670]]).
 
1556

edycji

Menu nawigacyjne