Dresiarze: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
+kilka przypisów ze źródłami
Linia 1: Linia 1:
{{źródła}}
'''Dresiarze''' – typ społeczno-kulturowy młodych ludzi względnie [[subkultura młodzieżowa]] która pojawiła się w Polsce w [[lata 90. XX wieku|latach 90. XX w.]] Termin pochodzi od zwyczaju noszenia na co dzień ubrań sportowych – [[dres (strój)|dresu]].
'''Dresiarze''' – typ społeczno-kulturowy młodych ludzi względnie [[subkultura młodzieżowa]] która pojawiła się w Polsce w [[lata 90. XX wieku|latach 90. XX w.]] Termin pochodzi od zwyczaju noszenia na co dzień ubrań sportowych – [[dres (strój)|dresu]].


==Wygląd i zachowania==
==Wygląd i zachowania==
Dresiarze są grupą, której przypisuje się im kult pieniądza i brak poszanowania zasad kultury i współżycia społecznego, objawiający się m.in. ordynarnym językiem pełnym [[Wulgaryzm|wulgaryzmów]] i niestronieniem od przemocy i przestępstw w celu zaspokojenia własnych ambicji{{fakt}}.
Dresiarze są grupą, której przypisuje się im kult pieniądza i brak poszanowania zasad kultury i współżycia społecznego, objawiający się m.in. ordynarnym językiem pełnym [[Wulgaryzm|wulgaryzmów]] i niestronieniem od przemocy i przestępstw w celu zaspokojenia własnych ambicji<ref>[http://www.archiwum.gildia.pl/film/rozmaitosci/texty/dres/dresiarze Dresiarze] - archiwum.gildia.pl</ref><ref>Jakub Dąbrowski, Dialogi Polityczne, 5–6 — październik 2005 r. [http://www.dialogi.umk.pl/dresiarze-antropologia-chuliganie.html O tym, dlaczego dresiarze noszą dresy. Rozważania nad antropologią odzieży sportowej w subkulturach chuligańskich]</ref>.
Grupa ta charakteryzuje się także samochodami, którymi się porusza. Większa część posiada pojazdy marki [[BMW|BMW]], najczęściej starsze modele z lat osiemdziesiątych np. [[BMW E30|E30]] lub [[BMW E36|E36]].
Grupa ta charakteryzuje się także słuchaniem muzyki [[disco]] lub [[disco polo]]<ref>[http://www.cyber.com.pl/archiwum/11/15.shtml Dola dresiarza] - cyber.com</ref>. Większa część posiada pojazdy marki BMW, najczęściej starsze modele z lat osiemdziesiątych np. E30 lub E36.


==Dresiarze w kulturze==
==Dresiarze w kulturze==
* W [[1998]] zespół [[Dezerter (grupa muzyczna)|Dezerter]] wydał płytę ''[[Ziemia jest płaska]]'' na której w piosence ''Od wschodu do zachodu'' opisuje powstanie subkultury słowami: "Dresy przyszły ze wschodu / Nie z Ameryki i nie z zachodu".
* W [[1998]] zespół [[Dezerter (grupa muzyczna)|Dezerter]] wydał płytę ''[[Ziemia jest płaska]]'' na której w piosence ''Od wschodu do zachodu'' opisuje powstanie subkultury słowami: "Dresy przyszły ze wschodu / Nie z Ameryki i nie z zachodu"<ref>[http://dezerter.most.org.pl/o/tziem.htm Dezerter - Ziemia...]</ref>.


* ''Dresiarską'' modę i zachowanie obśmiał w swojej piosence z płyty ''Zmień z nami płeć'' ([[2002]]) pt. ''Dres'' polski [[rock]]owy zespół [[Big Cyc]].
* ''Dresiarską'' modę i zachowanie obśmiał w swojej piosence z płyty ''[[Zmień z nami płeć]]'' ([[2002]]) pt. ''Dres'' polski [[rock]]owy zespół [[Big Cyc]]<ref>[http://tekstpiosenki.emuzyka.pl/64/124.html Tekst piosenki]</ref>.


* Za pierwszą powieść przedstawiającą fenomen dresiarzy uchodzi powieść ''Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną'' autorstwa [[Dorota Masłowska|Doroty Masłowskiej]] opublikowana w [[2002]] r.
* Za pierwszą powieść przedstawiającą fenomen dresiarzy uchodzi powieść ''[[Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną]]'' autorstwa [[Dorota Masłowska|Doroty Masłowskiej]] opublikowana w [[2002]] roku <ref>[http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/kw,70192,ksiazka.html Wojna polsko ruska pod flagą biało-czerwoną - Dorota Masłowska] - [[Wirtualna Polska]]</ref><ref>[http://free.art.pl/maslowska/wojna.html Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną] - free.art.pl</ref>.


* W [[2003]] r. został nakręcony i wypuszczony amatorski film ''[[Wożonko]]'' w reżyserii [[Abelard Giza|Abelarda Gizy]], opowiadający o zderzeniu świata gangsterów ze światkiem osiedlowych dresiarzy blokersów.
* W [[2003]] r. został nakręcony i wypuszczony amatorski film ''[[Wożonko]]'' w reżyserii [[Abelard Giza|Abelarda Gizy]], opowiadający o zderzeniu świata gangsterów ze światkiem osiedlowych dresiarzy blokersów<ref>{{Filmweb|tytuł|179514|Wożonko}}</ref>.


* Dresiarze są negatywnymi bohaterami komiksu [[Jeż Jerzy]].
* Dresiarze są negatywnymi bohaterami komiksu [[Jeż Jerzy]]<ref>[http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/jez_jerzy Jeż Jerzy] - komiks.gildia.pl</ref>.

{{Przypisy}}


==Zobacz też==
==Zobacz też==

Wersja z 14:07, 9 wrz 2007

Dresiarze – typ społeczno-kulturowy młodych ludzi względnie subkultura młodzieżowa która pojawiła się w Polsce w latach 90. XX w. Termin pochodzi od zwyczaju noszenia na co dzień ubrań sportowych – dresu.

Wygląd i zachowania

Dresiarze są grupą, której przypisuje się im kult pieniądza i brak poszanowania zasad kultury i współżycia społecznego, objawiający się m.in. ordynarnym językiem pełnym wulgaryzmów i niestronieniem od przemocy i przestępstw w celu zaspokojenia własnych ambicji[1][2]. Grupa ta charakteryzuje się także słuchaniem muzyki disco lub disco polo[3]. Większa część posiada pojazdy marki BMW, najczęściej starsze modele z lat osiemdziesiątych np. E30 lub E36.

Dresiarze w kulturze

  • W 1998 zespół Dezerter wydał płytę Ziemia jest płaska na której w piosence Od wschodu do zachodu opisuje powstanie subkultury słowami: "Dresy przyszły ze wschodu / Nie z Ameryki i nie z zachodu"[4].
  • W 2003 r. został nakręcony i wypuszczony amatorski film Wożonko w reżyserii Abelarda Gizy, opowiadający o zderzeniu świata gangsterów ze światkiem osiedlowych dresiarzy blokersów[8].

Zobacz też

Szablon:Stub