Wikipedia:Zasady usuwania stron: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Głosowanie: to zly pomysl\
Odder (dyskusja | edycje)
Linia 82: Linia 82:
Jeśli jesteś pewien, że dany artykuł spełnia zasady [[Wikipedia:Zasady ekspresowego kasowania|ekspresowego kasowania]], nie umieszczaj go na liście stron do usunięcia. Zamiast tego użyj szablonu {{s|ek}}, wstawiając go w poniższy sposób:
Jeśli jesteś pewien, że dany artykuł spełnia zasady [[Wikipedia:Zasady ekspresowego kasowania|ekspresowego kasowania]], nie umieszczaj go na liście stron do usunięcia. Zamiast tego użyj szablonu {{s|ek}}, wstawiając go w poniższy sposób:
<pre>
<pre>
{{ek|powód od natychmiastowego usunięcia ~~~~ (podpis)}}
{{ek|powód do natychmiastowego usunięcia ~~~~ (podpis)}}
</pre>
</pre>
Spowoduje to dodanie artykułu do [[:Kategoria:Ekspresowe kasowanko|kategorii stron wymagających ekspresowego skasowania]].
Spowoduje to dodanie artykułu do [[:Kategoria:Ekspresowe kasowanko|kategorii stron wymagających ekspresowego skasowania]].

Wersja z 16:09, 16 paź 2007

Zasady SDU wyjaśniają, w jaki sposób odbywa się usuwanie z Wikipedii stron, które nie spełniają zasad ekspresowego kasowania. Codziennie w Wikipedii tworzone są dziesiątki nowych artykułów: niektóre z nich tworzą "na próbę" nowi użytkownicy, którzy chcą przekonać się, czy naprawdę mogą edytować Wikipedię; inne nie spełniają niektórych zasad Wikipedii (zobacz też: Wikipedia:Neutralny punkt widzenia, Wikipedia:Weryfikowalność czy Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł) lub ich temat nie jest encyklopedyczny. Usuwanie artykułów jest więc niezbędnym elementem weryfikacji jakości artykułów na Wikipedii przez społeczność wikipedystów. którzy sprawdzają nowe artykuły, w miarę możliwości je poprawiają, lub zgłaszają do usunięcia. Jednoznaczne łamanie zasad Wikipedii kwalifikuje artykuł do ekspresowego skasowania; w innych przypadkach należy umieścić artykuł na poniższej liście, co pozwoli na wspólne przedyskutowanie jego zawartości przez społeczność.

Usunięte strony nie są widoczne dla zwykłych użytkowników; w niektórych przypadkach mogą jednak być przywrócone przez administratorów.

Zasady

Jeśli Twoim zdaniem któreś z haseł Wikipedii nie spełnia jej zasad, możesz (jak każdy użytkownik) zgłosić je do usunięcia poprzez napisanie uargumentowanego wniosku na odpowiedniej dla danego hasła podstronie. Zanim to jednak zrobisz, przeczytaj poniższe zasady i zastosuj się do nich:

  1. Strona "Czym Wikipedia nie jest" opisuje najważniejsze powody, dla których należy umieścić hasło na liście stron do usunięcia. Jeśli wybrane przez Ciebie hasło nie spełnia warunków wypisanych na tej stronie, nie powinno się go zgłaszać do usunięcia; rozważ lepiej możliwość ulepszenia go.
  2. Upewnij się czy, i w jaki sposób możesz ulepszyć dane hasło tak, aby był co najmniej wzorcowym zalążkiem artykułu. Jeśli sam nie możesz polepszyć jego jakości, zgłoś go do odpowiedniego wikiprojektu (Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów, Wikipedia:Zalążek miesiąca, ew. nawet Wikipedia:Ważne artykuły) lub wstaw odpowiedni szablon (Wikipedia:Szablony/Dyskusje), a ktoś z odrobiną czasu, chęci i umiejętności artykuł naprawi. W każdym razie nie zgłaszaj do usunięcia haseł encyklopedycznych lub potencjalnie encyklopedycznych (potrzebujących dopracowania, a nie likwidacji).
  3. Skontaktuj się z autorem hasła: jeśli jest ono napisane przez zalogowanego użytkownika, najlepiej porozmawiaj z nim na jego stronie dyskusji. Wytłumacz, co widzisz błędnego lub dlaczego według Ciebie nie spełnia ono zasad Wikipedii. Dopiero jeśli poprawienie jakości hasła nie jest możliwe, rozważ umieszczenie go na poniższej liście.
  4. Za każdym razem przejrzyj historię hasła, jego stronę dyskusji, linkujące i kategorie, do których ono należy. Okazać się bowiem może, że znajdziesz powody, dla których powinno ono pozostać w Wikipedii, odnajdziesz to samo hasło pod innym tytułem lub ukazujący jego zawartość w innym świetle albo znajdziesz więcej haseł, które należałoby usunąć.
  5. Przede wszystkim daj nowemu hasłu co najmniej 15 minut od momentu jego utworzenia i nie dodawaj go od razu na listę stron do usunięcia. Autor może ciągle pracować nad jego zawartością albo serwery Wikipedii mogą być dla niego nieosiągalne. Nie każdy nowicjusz używa funkcji 'podgląd'. Być może widzisz też starsze wersje hasła: dzieje się to najczęściej przy przeglądaniu listy nowych stron zamiast ostatnich zmian. Bardzo ważne jest, żeby problemy z danym hasłem wyjaśnić jego autorowi w uprzejmy sposób.
  6. Ponowne umieszczenie na tej liście hasła, który był poddany pod dyskusję i nie został usunięty powinno być starannie uargumentowane. Zgłoszenie bez podania żadnego powodu jest niedopuszczalne i może być wycofane bez dyskusji. Dotyczy to wszystkich przypadków, także tych, kiedy pozostawienie hasła rozstrzygnięte zostało małą ilością głosów. Stare zgłoszenia znajdziesz z pewnością za pomocą 'linkujących', historii hasła lub jego strony dyskusji (zobacz też szablon {{SDUplus}}). Przy ponownym zgłoszeniu danego hasła należy podać link do starszego zgłoszenia.
  7. Artykuły "do przeniesienia", "do zintegrowania" ({{integruj}}), "do poprawienia" ({{dopracować}}), "do Wikisłownika" zgłaszaj w innych miejscach; SDU służy do usuwania stron.
  8. Hasła powinieneś na ogół zgłaszać osobno. Wyjątkiem są hasła wyraźnie powiązane, dotyczące tego samego tematu (np. kilka list z podziałem na narodowości, albo dualne hasła "X lewy" - "X prawy"). Należy pamiętać, że w takiej dyskusji będzie wymagany silniejszy konsensus. W wątpliwych sytuacjach zgłoś strony osobno.

Sposób zgłaszania haseł do usunięcia

Jeśli jesteś absolutnie pewien, że dane hasło powinno być usunięte, i nie można go w żaden sposób poprawić lub poszerzyć, możesz zgłosić go w następujący sposób:

Przykład zgłoszenia

Przykład zgłaszania artykułu (może być kilka podobnych stron zgłoszonych na raz):

=== [[Nazwa hasła]] ===
* Uzasadnienie - dlaczego się nie nadaje do Wikipedii? ~~~~ (podpis)
:* Głos w dyskusji. ~~~~

Powyższy kod należy wstawić na:

Na tej stronie należy wstawić odniesienie do odpowiedniej strony gdzie znajduję się zgłoszenie wstawiając na górze, np.:

{{Dyskusja:Nazwa artykułu}}

Do zgłaszanego artykułu należy wstawić szablon {{NoweSDU}}.

Pierwsze zgłoszenie

Przy użyciu rejestru usunięć upewnij się, czy hasło nie było już zgłaszane do usunięcia; jeśli tak, przejdź do punktu "przy kolejnym zgłoszeniu".

  1. przykładowy sposób zgłaszania przedstawiony jest w akapicie powyżej.
  2. Swoje zgłoszenie uargumentuj precyzyjnie i zrozumiale. Uzasadnienie musi znajdować się zarówno na stronie zgłoszenia, jak i w haśle. Bądź przy tym rzeczowy, nie stosuj określeń, które mogłyby obrazić lub urazić zarówno podmiot, jak i autora hasła; stosuj się do zasady "Żadnych osobistych ataków". Jeśli nie możesz tego zrobić, poproś innego użytkownika, aby zrobił to za Ciebie. Przed zapisaniem zgłaszanej strony wstaw też tekst "+SdU" (lub podobny) do pola Opis zmian. Będzie to jasny znak dla innych użytkowników, że zgłosiłeś hasło do usunięcia; zapobiegnie to podwójnemu zgłaszaniu haseł i umożliwi łatwiejsze odnalezienie pierwszego zgłoszenia w przypadku kolejnych ich wystąpień.
  3. Po zapisaniu strony udaj się do odpowiedniej podstrony i utwórz zgłoszenie. Wyjaśnij ponownie, w konkretny i rzeczowy sposób, dlaczego wg Ciebie hasło powinno być usunięte. Stosuj się do zaleceń/zasad [które? --dop. odder] z pkt. 2 i podpisz się pod zgłoszeniem za pomocą czterech tyld --~~~~.
  4. Na stronie zgłoszenia mogą wypowiadać się inni użytkownicy. Zwróć uwagę na to, aby nie było to głosowanie, tylko rzeczowa dyskusja. Użytkownicy nie powinni głosować, tylko podawać konkretne argumenty za lub przeciw usunięciu hasła po słowach usunąć lub zostawić.
  5. Na dyskusję nad usunięciem hasła przeznaczone jest 7 dni (168) godzin od momentu zgłoszenia. Po tym czasie każdy z administratorów (wyłączając zgłaszającego) po przejrzeniu argumentów za i przeciw usunięciu może zdecydować, czy należy dane hasło usunąć. Przed usunięciem powinien umieścić informację o swoim zamierze w dyskusji. Każde usunięcie widoczne będzie w rejestrze usunięć.
  6. Na stronie Wycofanie zgłoszenia wypisane są przypadki zezwalające na przedwczesne zakończenie głosowania.

Ponowne zgłoszenie/a

  1. Podaj link do pierwszego/pierwszych zgłoszenia/zgłoszeń.
  2. Uważnie przeczytaj pierwszą dyskusję nad usunięciem hasła.
  3. Poinformuj, czym Twoje powody dla usunięcia hasła różnią się od powodów podanych w poprzednim/ch zgłoszeniu/ach; podaj argumenty nie tylko różniące się od tych z poprzednich zgłoszeń, ale także tych wysuniętych we wszystkich poprzednich dyskusjach.
  4. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, postępuj zgodnie z zasadami/zaleceniami podanym w punkcie "pierwsze zgłoszenie".


Dyskusja

Każdy wikipedysta może brać udział w dyskusji, jednak głosy bez uzasadnienia, w szczególności pochodzące od nowoutworzonych kont, mogą nie być brane pod uwagę.

Podczas dyskusji:

  • Staraj się przede wszystkim podać argumenty, dlaczego stronę należy usunąć. Głosy bez uzasadnienia, w szczególności pochodzące od nowoutworzonych kont, mogą nie być brane pod uwagę.
  • Nie stosuj zapisów typu: "przerobić", "do dopracowania", "zmienić" itp.; w zasadzie każde encyklopedyczne hasło po dopracowaniu jest "dobre" i nie powinno być kasowane (na "kontrowersyjne" hasła jest osobna lista). Tu oceniamy hasła w aktualnej postaci.
  • Nie stosuj wielkich liter, wytłuszczeń, czy podkreśleń do wyróżniania całych wypowiedzi - można to robić dla uwypuklenia ich najważniejszych fragmentów.
  1. Nie usuwaj (nie zmieniaj) żadnych wypowiedzi, nawet swoich, gdyż może to doprowadzić do nieporozumień w dyskusji - najlepiej stosować przekreślenie uzyskiwane tagami <del>przekreślenie</del>. Nie dotyczy to wpisów niezgodnych z zasadami Wikipedii, które będą usuwane niezwłocznie po ich zauważeniu.

Rozstrzygnięcie/przedłużenie

  1. Dyskusja nad usunięciem powinna trwać co najmniej tydzień, a przed jej zakończeniem nie należy ani kasować haseł, ani usuwać szablonu "SDU" lub linku z listy. Do wyjątków od tej zasady należą:
    • Spełnienie przez hasło jednego z kryteriów ekspresowego kasowania.
    • Po 24 godzinach od momentu zgłoszenia hasła nie ma argumentów za jego pozostawieniem (nie dotyczy głosu jedynego autora hasła)
  2. Dyskusja może zostać przedłużona, gdy wynik nie jest jednoznaczny i w przypadku poważnych wezwań do weryfikacji głosów. W takim wypadku należy wstawić słowa "Dyskusja przedłużona", a link przenieść na górę wykazu SDU. W przypadku dyskusja trwa co najmniej 2 tygodnie i gdy osiągnięcie konsensusu jest mało prawdopodobne, SDU zostaje zakończone jako nierozstrzygnięte.

Usuwanie w inny sposób

Usuwanie lub poprawianie grafik i zdjęć

Usuwanie zdjęć i innych plików odbywa się za pomocą osobnej strony. W tym celu poprzez stronę danej grafiki należy użyć linka 'zgłoś grafikę' w menu bocznym (widocznym na stronie grafiki). Zobacz szczegóły: Wikipedia:Zgłoszone grafiki.

Usuwanie kategorii i szablonów

Usuwanie kategorii i szablonów odbywa się także za pośrednictwem 'stron do usunięcia'. Kategorie zgłasza się podobnie jak zwykłe artykułu, stosując sposób podany w sekcji "Sposób zgłaszania artykułów do usunięcia" i stosując się do powyższych zasad. W przypadku szablonów postępuje się podobnie, należy tylko na stronę danego szablonu wkleić szablon {{SDU}} w następujący sposób:

<noinclude>{{SDU|tutajpowód ~~~~}}</noinclude>

W innym przypadku dodanie szablonu {{SDU}} na stronę innego szablonu spowoduje, że tekst zgłoszenia pojawi się na wszystkich stronach, które danego szablonu używają.

Natychmiastowe usuwanie

Jeśli jesteś pewien, że dany artykuł spełnia zasady ekspresowego kasowania, nie umieszczaj go na liście stron do usunięcia. Zamiast tego użyj szablonu {{ek}}, wstawiając go w poniższy sposób:

{{ek|powód do natychmiastowego usunięcia ~~~~ (podpis)}}

Spowoduje to dodanie artykułu do kategorii stron wymagających ekspresowego skasowania.

Domniemane naruszenie praw autorskich

W przypadku artykułów, które mogą naruszać czyjeś prawa autorskie, stosuje się odmienne zasady.

  • Upewnij się, czy osoba posiadają prawa autorskie do danego tekstu nie zgodziła się na umieszczenie go w Wikipedii. Wskazówki ku temu znajdziesz na stronie dyskusji artykułu i jego historii.
  • Upewnij się, czy możliwe jest przywrócenie starszych wersji artykułu nie naruszających niczyich praw autorskich. Przywróć najnowszą wersję nie zawierającą tego tekstu i poproś któregoś z administratorów, aby usunął wersję/e naruszającą/e prawa autorskie.
  • Jeśli nie ma innych wersji artykułu, wklej do niego szablon {{NPA}} w następujący sposób:
{{NPA|adres=http://www.przyklad.pl}}

Po dodaniu szablonu {{NPA}} dokonaj wpisu na stronie Wikipedia:Lista NPA i poinformuj o tym autora artykułu. Nie zapomnij się podpisać używając czterech tyld ~~~~

  • Przejrzyj dalszy wkład autora artykułu naruszającego prawa autorskie w poszukiwaniu innych tekstów podobnego rodzaju. Często zdarza się bowiem, że osoba, która popełniła jedno naruszenie praw autorskich mogła popełnić ich więcej. Jeśli je znajdziesz, postępuj analogicznie do punktów wcześniejszych.

Przywracanie artykułów

Jeśli uważasz, że któryś z artykułów zgłoszonych do usunięcia został usunięty niezgodnie z powyższymi zasadami, najlepiej porozmawiaj z administratorem, który danego usunięcia dokonał. Wpisz się na jego stronie dyskusji i poproś o wyjaśnienie sytuacji. Informacje o tym, kto usunął dany artykuł, znajdziesz w rejestrze usunięć. Jeśli po rozmowie z administratorem ciągle uważasz, że usunięcie nie było zgodne z zasadami, zgłoś to na stronie WP:KPWE. Któryś z innych administratorów z pewnością zainteresuje się Twoim zgłoszeniem.

Wskazówki dla administratorów

Tylko administratorzy mają techniczną możliwość usuwania stron. Powinni przeczytać i przestrzegać następujące reguły:

  • Osoba wnioskująca o usunięcie strony nie powinna jej usuwać, z wyjątkiem usuwania w trybie EK (zob. też: Wycofanie zgłoszenia). Tak więc jeżeli administrator zgłosił stronę do usunięcia, nie może samodzielnie zamknąć dyskusji; musi to zrobić inny administrator.
  • Każda zgłoszona strona (z wyjątkiem tych, które kwalifikowały się do EK) powinna być na liście stron do usunięcia co najmniej przez tydzień. Daje to szansę tym użytkownikom, którzy nie sprawdzają codziennie SDU.
  • Przed usunięciem strony należy koniecznie sprawdzić w historii, czy treść artykułu nie została wcześniej zmieniona. Byłoby fatalnie, gdyby dobry artykuł został usunięty, tylko dlatego, że jedna z wersji została zwandalizowana.
  • Nie zapomnij usunąć strony dyskusji, podstron (sprawdź Specjalna:Prefixindex), zerwanych przekierowań i linkujących (sprawdź Specjalna:Whatlinkshere). Jeżeli usunięcie szablonu wymaga zmiany więcej niż ok. 50 artykułów, możesz poprosić na stronie Wikipedia:Zadania dla botów.
  • Aby było jasne, że dokonano usunięcia, zostaw uwagę "Usunięto", "Zostawiono", "Zintegrowano" lub podobny komentarz w nagłówku dyskusji oraz umieść podpis osoby, która poprawiła artykuł na dole dyskusji z odpowiednią informacją (np. Znacznie poprawiono przez x). W przypadku szczególnie niejednoznacznych dyskusji często zdarza się, że złe uzasadnienie decyzji jest początkiem kłótni/konfliktu.
  • Usuwając strony zawierające ataki osobiste, insynuacje itp. (tzw. flame'y) usuń z pola "Powód usunięcia" wszystkie takie treści i zastąp neutralnym komentarzem, np. "strona była obraźliwa". Log usuwań jest indeksowany przez wyszukiwarki. Gdy nie usuniesz takich treści, pozostaną w logu i będą nadal widoczne.
  • Jeżeli stronę zostawiono, proszę sprawdzić, używając "Linkujących" (panel "Narzędzia"), czy z wszystkich podlinkowanych artykułów został usunięty szablon SDU.
  • Gdy strona przechodziła wielokrotnie proces SDU, wstaw do niej {{SdUplus}} / {{SdUbrakwyniku}} [u nich jest jeszcze parametr aby linkować wielokrotnie]
  • Jeżeli dyskusja na SdU była bardzo gorąca, możesz zastąpić ją przez {{SdUminus}}

Wycofanie zgłoszenia

W niektórych przypadkach dyskusja na stronie SDU może zostać zakończona przed upływem 7 dni. Dzieje się to w przypadku, gdy:

  • Artykuł został podczas dyskusji zdecydowanie rozszerzony lub poprawiony, tak, że powód do usunięcia jest już nieaktualny.
  • Zgłoszenie jest bezpodstawne:
    • uzasadnienie zgłoszenia jest stanowczo niewystarczające (np. "Ten artykuł to obornik" albo "Artykuł jest źle zbudowany")
    • chodzi o encyklopedyczność, a nie ma najmniejszych wątpliwości, że podmiot jest encyklopedyczny wg wypracowanych zasad
    • wobec tematu artykułu ustalone zostały już specjalistyczne kryteria (zob. Wikipedia:Głosowania)
    • zgłoszenie jest żartem , np. prośba o usunięcie artykułu na medal. Takie zgłoszenia można bez dalszej dyskusji usunąć.
  • Duża i zdecydowanie przeważająca liczba dyskutujących ma bardzo silne argumenty przeciwko usunięciu. (Nie tyczy się to przypadków z punktu 1). Dotyczy to także sytuacji, kiedy osoba zgłaszająca dany artykuł do SDU doszła do wniosku, że zgłoszenie było bezzasadne i chce je wycofać, a nikt nie podał argumentów przemawiających za usunięciem artykułu.
  • Usunięcie artykułu było już wcześniej szeroko dyskutowane i odrzucone. Przykładowo, ktoś zakłada nowe SDU, w którym nie padł żaden nowy argument za usunięciem.

Sposób

  • W wymienionych przypadkach szablon SDU powinien być zdjęty ze strony. Musi to być zaznaczone na stronie SDU i krótko uzasadnione.
  • Jeżeli jeden z użytkowników uważa, że SDU nie powinno zostać wycofane, może ponownie wstawić szablon; musi jednak ku temu mieć dobre powody i przedstawić je na stronie SDU. W takim przypadku nie należy usuwać hasła ponownie wstawionego na SDU, a całą sprawę należy przedyskutować.

Powody

Niniejsze sposoby są uzasadnione i przynoszą korzyści, także dla użytkownika zgłaszającego stronę do usunięcia:

  • Powód 1: Autorzy haseł, szczególnie nowi użytkownicy, z powodu niesprawiedliwego lub niezgodnego z zasadami usunięcia napisanych przez nich artykułów, mogą zniechęcić się i odejść z Wikipedii.
  • Powód 2: Umieszczanie haseł na liście stron do usunięcia często nie jest dalej potrzebne, artykuły bywają często znacznie poszerzane lub dopracowane. Często także zdarza się, że użytkownicy zgłaszają do usunięcia już nieaktualną – gorszą – wersję hasła.