Johan Tobias Sergel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johan Tobias Sergel
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 września 1740
Sztokholm

Data i miejsce śmierci

26 lutego 1814
Sztokholm

Narodowość

szwedzka

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo, malarstwo, rysunek

Johan Tobias Sergel, też Sergell (ur. 7 września 1740 w Sztokholmie, zm. 26 lutego 1814 tamże) – szwedzki rzeźbiarz, malarz i rysownik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w Paryżu, następnie udał się do Rzymu, gdzie pozostawał przez dwanaście lat. W Rzymie wykonał w marmurze wiele rzeźb o tematyce mitologicznej. W międzyczasie na zamówienie Pierre’a Huberta L’Archevêque wyrzeźbił pomnik Gustawa III, który został odlany w brązie i w 1796 roku zakupiony przez władze Sztokholmu. Obecnie znajduje się na „Gustav Adolf torg” w Sztokholmie. Sergel stworzył cykl rzeźb znanych pod wspólną nazwą Historia, które przedstawiają osiągnięcia króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa.

W 1779 powrócił do Szwecji i został nadwornym rzeźbiarzem, którego zadaniem było rzeźbienie dla pałacu królewskiego. W 1786 roku założył swoją pracownię w centrum Sztokholmu oraz przewodniczył wówczas założonej szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Do jego najwybitniejszych dzieł należy zaliczyć nagrobek Gustawa I Wazy, pomnik Kartezjusza oraz rzeźbę ołtarzową w sztokholmskim kościele Adolfa Fryderyka („Adolf Fredriks Kyrka”).

Należał do szwedzkiej elity. Był postacią barwną i kontrowersyjną. Żył w nieformalnym związku z aktorką, a wiele z jego rzeźb było jak na ówczesne czasy wyjątkowo śmiałych.

W historii Szwecji zajmuje ważne miejsce, czego dowodem jest nazwanie jego imieniem m.in. centralnego placu w Sztokholmie (plac Sergela) oraz ulicy (Sergelgatan), którą wytyczono po roku 1950 w miejscu jego dawnego zamieszkania.