Obserwatorium Roque de los Muchachos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obserwatorium Roque de los Muchachos
Observatorio del Roque de los Muchachos
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Wyspy Kanaryjskie

Wysokość

2396 m n.p.m.

Położenie na mapie Wysp Kanaryjskich
Mapa konturowa Wysp Kanaryjskich, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Obserwatorium Roque de los Muchachos”
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Obserwatorium Roque de los Muchachos”
Ziemia28°45′48,96″N 17°53′40,92″W/28,763600 -17,894700

Obserwatorium Roque de los Muchachos (hiszp. Observatorio del Roque de los Muchachos) – obserwatorium astronomiczne położone na terenie gminy Garafía na kanaryjskiej wyspie La Palma i zarządzane przez Instituto de Astrofísica de Canarias z siedzibą na sąsiedniej Teneryfie. Obserwatorium jest częścią Europejskiego Obserwatorium Północnego (ang. European Northern Observatory, ENO). Znajduje się na wysokości 2396 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 189 ha[1].

Statystyki dotyczące seeingu dają podstawy do wyróżnienia terenu, na którym jest położone obserwatorium, jako drugiej najlepszej lokacji do prowadzenia obserwacji astronomicznych na półkuli północnej (zaraz po Obserwatorium Mauna Kea na Hawajach). Punkt jest wyposażony w jedne z najlepszych urządzeń astronomicznych na świecie, m.in. w zaawansowany system optyki adaptacyjnej (dla uniknięcia lokalnych odkształceń zwierciadła), Szwedzki Teleskop Solarny (SST), który umożliwia uzyskanie zdjęć Słońca o najwyższych rozdzielczościach. Znajduje się tu również Gran Telescopio Canarias, który w lipcu 2009 był największym na świecie teleskopem optycznym[2]. Obserwatorium było jednym z głównych kandydatów do umieszczenia na swoim terenie zaprojektowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe największego teleskopu świata – Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna inauguracja działalności obserwatorium odbyła się 29 czerwca 1985 w asyście hiszpańskiej rodziny królewskiej oraz sześciu głów państw europejskich. Aby zapewnić komfortowe warunki lądowania zaproszonych gości, na terenie obiektu wybudowano siedem lądowisk dla helikopterów.

W 1997 pożar, który dotarł aż na zbocze góry, zniszczył jeden z teleskopów gamma. Kolejny pożar (we wrześniu 2005) nie spowodował żadnych poważnych zniszczeń budynków obserwatorium ani znajdujących się tam teleskopów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Observatorio del Roque de los Muchachos. Instituto de Astrofísica de Canarias. [dostęp 2012-11-20]. (ang.).
  2. New telescope is world’s largest ... for now [dostęp 2009-08-02]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Gran Telescopio Canarias (ang. • hiszp.) – strona poświęcona największemu teleskopowi Obserwatorium Roque de los Muchachos