Wielka, większa i największa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka, większa i największa
Gatunek

s-f, przygodowy

Rok produkcji

1962

Data premiery

4 kwietnia 1963

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

97 min

Reżyseria

Anna Sokołowska

Scenariusz

Jerzy Broszkiewicz,
Anna Sokołowska

Główne role

Kinga Sieńko,
Wojciech Puzyński

Muzyka

Andrzej Markowski

Zdjęcia

Kazimierz Wawrzyniak,
Jacek Korcelli

Scenografia

Bolesław Kamykowski,
Wiesław Śniadecki

Kostiumy

Tatiana Manżett

Montaż

Lidia Pstrokońska

Produkcja

ZF Start

Wielka, większa i największa – polski film młodzieżowy z 1962 roku w reżyserii Anny Sokołowskiej. Film jest ekranizacją powieści Jerzego Broszkiewicza pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Para głównych bohaterów – nastolatkowie „Ika” i „Groszek”, podczas podwórkowej zabawy na trzepaku, zauważają stary, zniszczony samochód – Opla Kapitana, którego właśnie sprezentował sobie ich sąsiad. Niedługo potem „Groszek” staje skutecznie w obronie „Kapitana”, którego grupa podwórkowych łobuzów chce pozbawić kół. Jak się wkrótce okazuje, stary Opel nie jest zwykłym autem – przy pomocy swojego radia potrafi porozumiewać się z ludźmi, sam się prowadzi. Dwójce bohaterów powierza trzy zadania mające na celu ratowanie ludzi w potrzebie. Każde z tych zadań-przygód jest ważniejsze od poprzedniego (stąd tytuł) – najpierw „Ika” i „Groszek” odnajdują zaginionego chłopca i pomagają milicji ująć poszukiwanego przestępcę, który go porwał, następnie ratują załogę zaginionego samolotu pasażerskiego „Tajfun”, który lądował awaryjnie na Saharze, aż w końcu muszą pertraktować z przedstawicielami planety Vega, którzy zaniepokojeni atomowymi próbami na Ziemi sprowadzili ich na swoją planetę, aby przekonać się czy rasa ludzka zagraża całemu wszechświatowi. We wszystkich trzech przygodach, pomocy „Ice” i „Groszkowi” udzielają maszyny i urządzenia techniczne – jest to sam „Opel Kapitan”, samolot „Jak”, radioodbiorniki, telefony.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Kowalski. Dobra gorsza i najgorsza. „Film”. nr 11/756, s. 5, 1963-03-17. Łódź: Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski”. ISSN 0137-463X. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]