Dwór w Hołowiesku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Stepa (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 5: Linia 5:


W latach 30. szkody w majątku wyrządziła konfederacja mazowiecka wspierajaca króla Leszczyńskiego. W latach 1743-1746 wzmiankowano prowadzenie prac remontowych w pałacu.
W latach 30. szkody w majątku wyrządziła konfederacja mazowiecka wspierajaca króla Leszczyńskiego. W latach 1743-1746 wzmiankowano prowadzenie prac remontowych w pałacu.
W połowie XVIII wieku pałacem w Hołowiesku i Ladzie władał [[Jan Klemens Branicki (hetman)|Jan Klemens Branicki]]. Przed 1760 rokiem wybudowano oficynę i budynki gospodarcze. W 1775 roku wzmiankowano o pracach budowlanych i wznoszeniu budynków "kurlandzkim sposobem". W 1779 roku zbudowano nową stajnię. W końcu XVIII wieku dwór przestaje być siedzibą starosty królewskiego i przechodzi w ręce prywatne.
W połowie XVIII wieku pałacem w Hołowiesku i Ladzie władał [[Jan Klemens Branicki (hetman)|Jan Klemens Branicki]] i prace na jego polecenie prowadził tu architekt [[Jan Henryk Klemm]]. Przed 1760 rokiem wybudowano oficynę i budynki gospodarcze. W 1775 roku wzmiankowano o pracach budowlanych i wznoszeniu budynków "kurlandzkim sposobem". W 1779 roku zbudowano nową stajnię. W końcu XVIII wieku dwór przestaje być siedzibą starosty królewskiego i przechodzi w ręce prywatne.
W latach międzywojennych właścicielką majątku Hołowiesk była Julia Dehn, po której odziedziczył go Eugeniusz Wasilewski.
W latach międzywojennych właścicielką majątku Hołowiesk była Julia Dehn, po której odziedziczył go Eugeniusz Wasilewski.



Wersja z 16:28, 15 sty 2011

Dwór w Hołowiesku Teren po dawnym dworze w Hołowiesku znajduje się na terenie miasta Bielsk Podlaski w okolicach ul. Traugutta. Dwór był siedzibą starosty bielskiego po spaleniu się bielskiego zamku królewskiego w 1564 roku.

Lustracja z 1715 roku opisywała dwór w sposób następujący: "Zamek hołowieski także i ogród parkanem obwiedziony." Prowadziła do niego brama z drzwiami na zawiasach, z dwoma furtami z żelaznymi antabami. Pałac miał trzydzieści pięć okien i był kryty dachem gontowym. Pod pałacem były duże murowane piwnice. Obok ogród włoski otoczony parkanem. Naprzeciwko pałacu był stary budynek urzędniczy, spichlerz z piwnicą, zrujnowana wieża, stajnia, stodoła, browar, obora, spiżarnia, chlewik.

W latach 30. szkody w majątku wyrządziła konfederacja mazowiecka wspierajaca króla Leszczyńskiego. W latach 1743-1746 wzmiankowano prowadzenie prac remontowych w pałacu. W połowie XVIII wieku pałacem w Hołowiesku i Ladzie władał Jan Klemens Branicki i prace na jego polecenie prowadził tu architekt Jan Henryk Klemm. Przed 1760 rokiem wybudowano oficynę i budynki gospodarcze. W 1775 roku wzmiankowano o pracach budowlanych i wznoszeniu budynków "kurlandzkim sposobem". W 1779 roku zbudowano nową stajnię. W końcu XVIII wieku dwór przestaje być siedzibą starosty królewskiego i przechodzi w ręce prywatne. W latach międzywojennych właścicielką majątku Hołowiesk była Julia Dehn, po której odziedziczył go Eugeniusz Wasilewski.

W czasie II wojny światowej w dzielnicy Hołowiesk znajdowało się więzienie niemieckiego Gestapo.