Katedra Świętego Jakuba w Rydze: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
Anulowanie wersji nr 26848174 autora Konarski
Linia 76: Linia 76:
Gotycki kościół został wymieniony po raz pierwszy w dokumentach w 1225. Na początku [[XV wiek]]u do kościoła dobudowano kaplicę świętego Krzyża.
Gotycki kościół został wymieniony po raz pierwszy w dokumentach w 1225. Na początku [[XV wiek]]u do kościoła dobudowano kaplicę świętego Krzyża.


W 1522 po nadejściu [[reformacja|reformacji]] kościół stał się drugim protestanckim, niemieckojęzycznym kościołem Rygi. W 1523 w kościele po raz pierwszy wygłoszono kazanie w języku łotewskim. W 1582, kiedy Ryga dostała się pod panowanie [[Rzeczpospolita Obojga Narodów|Rzeczpospolitej Obojga Narodów]], kościół został przekazany [[Jezuici|jezuitom]]. W kościele tym w tym okresie kazania wygłaszał ksiądz [[Piotr Skarga]]. W 1582 roku brał w nim udział we mszach król Zygmunt III Waza.
W 1522 po nadejściu [[reformacja|reformacji]] kościół stał się drugim protestanckim, niemieckojęzycznym kościołem Rygi. W 1523 w kościele po raz pierwszy wygłoszono kazanie w języku łotewskim. W 1582, kiedy Ryga dostała się pod panowanie [[Rzeczpospolita Obojga Narodów|Rzeczpospolitej Obojga Narodów]], kościół został przekazany [[Jezuici|jezuitom]]. W 1621 powrócił do luteran, kiedy wojska szwedzkie pod dowództwem króla [[Gustaw II Adolf|Gustawa II Adolfa]] zajęły Rygę. W 1812 był wykorzystywany przez wojska napoleońskie jako magazyn żywnościowy.

W 1621 gdy wojska szwedzkie pod dowództwem króla [[Gustaw II Adolf|Gustawa II Adolfa]] zajęły Rygę kościół powrócił do luteran. W 1812 był wykorzystywany przez wojska napoleońskie jako magazyn żywnościowy.


W 1923 kościół został ponownie przekazany katolikom po tym jak [[katedra w Rydze|ryska katedra]] stała się katedrą luterańską.
W 1923 kościół został ponownie przekazany katolikom po tym jak [[katedra w Rydze|ryska katedra]] stała się katedrą luterańską.

Wersja z 10:14, 16 cze 2011

Katedra św. Jakuba w Rydze
Svētā Jēkaba Katedrāle
katedra
Ilustracja
Wieża katedry
Państwo

 Łotwa

Miejscowość

Ryga

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolickie

Kościół

katolicki

Wezwanie

św. Jakub

Położenie na mapie Łotwy
Mapa konturowa Łotwy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Strona internetowa

Katedra św. Jakuba w Rydze (łot. Svētā Jēkaba Katedrāle) - katedra kościoła rzymskokatolickiego znajdująca się w Rydze, stolicy Łotwy.

Gotycki kościół został wymieniony po raz pierwszy w dokumentach w 1225. Na początku XV wieku do kościoła dobudowano kaplicę świętego Krzyża.

W 1522 po nadejściu reformacji kościół stał się drugim protestanckim, niemieckojęzycznym kościołem Rygi. W 1523 w kościele po raz pierwszy wygłoszono kazanie w języku łotewskim. W 1582, kiedy Ryga dostała się pod panowanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kościół został przekazany jezuitom. W 1621 powrócił do luteran, kiedy wojska szwedzkie pod dowództwem króla Gustawa II Adolfa zajęły Rygę. W 1812 był wykorzystywany przez wojska napoleońskie jako magazyn żywnościowy.

W 1923 kościół został ponownie przekazany katolikom po tym jak ryska katedra stała się katedrą luterańską.

Architektura i wyposażenie

Wieża kościoła ma wysokość 86 m[1].

W kościele znajdował się barokowy ołtarz z 1680 roku, obecnie zastąpiony przez nowy z 1901 roku.