Bitwa o las Hürtgen: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (1) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q162287
Konarski (dyskusja | edycje)
ilustracja
Linia 20: Linia 20:
|commons = Category:Battle of Hürtgen Forest
|commons = Category:Battle of Hürtgen Forest
}}
}}
[[Plik:Huertgenwald wk2.png|thumb|Bitwa o Huertgenwald]]
'''Bitwa o las Hürtgen''' – nazwa serii walk między oddziałami amerykańskimi i niemieckimi w czasie [[II wojna światowa|drugiej wojny światowej]] w okresie od 13 września 1944 do 10 lutego 1945 roku, w lesie Hürtgen, w korytarzu o powierzchni ok. 130 km<sup>2</sup> na granicy niemiecko-belgijskiej.
'''Bitwa o las Hürtgen''' – nazwa serii walk między oddziałami amerykańskimi i niemieckimi w czasie [[II wojna światowa|drugiej wojny światowej]] w okresie od 13 września 1944 do 10 lutego 1945 roku, w lesie Hürtgen, w korytarzu o powierzchni ok. 130 km<sup>2</sup> na granicy niemiecko-belgijskiej.



Wersja z 15:02, 6 cze 2013

Bitwa o las Hürtgen
II wojna światowa, front zachodni
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

granica niemiecko-belgijska

Terytorium

Europa

Przyczyna

aliancka próba szybkiego przełamania Linii Zygfryda

Wynik

bitwa nierozstrzygnięta (po klęsce Niemiec w Ardenach, jednostki niemieckie wycofały się z tego rejonu)

Strony konfliktu
 III Rzesza  Stany Zjednoczone
Dowódcy
III Rzesza Walther Model Stany Zjednoczone Courtney Hodges
Stany Zjednoczone Leonard T. Gerow
Stany Zjednoczone Joseph Lawton Collins
Siły
90 000 żołnierzy 120 000 żołnierzy
Straty
28 000 zabitych i rannych (w przybliżeniu) 33 000 zabitych i rannych (w przybliżeniu)
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Bitwa o Huertgenwald

Bitwa o las Hürtgen – nazwa serii walk między oddziałami amerykańskimi i niemieckimi w czasie drugiej wojny światowej w okresie od 13 września 1944 do 10 lutego 1945 roku, w lesie Hürtgen, w korytarzu o powierzchni ok. 130 km2 na granicy niemiecko-belgijskiej.

Była to najdłuższa bitwa armii amerykańskiej w jej historii, w dużej mierze jednak przyćmiona przez obronę Bastogne w czasie kontrofensywy niemieckiej w Ardenach, w grudniu 1944, gdy armia niemiecka usiłowała zahamować dostawy alianckie z portu w Antwerpii.

Przebieg

Amerykańskie dowództwo zamierzało wykorzystać sukces lądowania w Normandii i szybko przełamać graniczną obronę niemiecką na linii Zygfryda, po czym wedrzeć się na terytorium Niemiec. W tym celu wysłano w to miejsce kilka dywizji, jednak w trudnym terenie przewaga ilościowa wojsk amerykańskich została w dużym stopniu zneutralizowana i Niemcy zdołali powstrzymać postępy wojsk alianckich przez kilka miesięcy, posługując się stosunkowo niewielkimi siłami i dobrze ulokowaną artylerią.

W czasie bezpośrednich walk straty amerykańskie wyniosły 24 tys. zabitych i rannych oraz 9 tys. żołnierzy wyeliminowanych przez choroby i od tzw. przyjacielskiego ognia. Niemcy stracili ok. 28 tys. zabitych i rannych. W bitwie brały udział niektóre jednostki lądujące wcześniej na plaży Omaha – ich żołnierze twierdzili, że bitwa była znacznie bardziej krwawa niż desant w Normandii. Ernest Hemingway porównał ją nawet z bitwą o Paschendale z okresu I wojny światowej.

Sam las został nazwany "fabryką śmierci", "zielonym piekłem" i "krwawym lasem", zaś w Niemczech istnieje zastępcza nazwa walk określana jako "Bitwa wszystkich dusz" (niem. "Allerseelenschlacht").

Siły obu stron

Niemcy

Amerykanie

Kultura masowa

  • "Gdy milkną fanfary" bądź "Kiedy ucichną działa" (ang. When Trumpets Fade) – film produkcji amerykańsko-węgierskiej w reżyserii Johna Irvina z 1998.
  • Utwór "Return To Sanity" niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn, opublikowany na albumie Invictus (Iconoclast III) z 2010, dotyczy bitwy o las Hürtgen.
  • "Festung Recogne" – jedna z misji w grze Call of Duty odbywa się na obszarze lasu Hürtgen.

Bibliografia

  • "Krwawy las" Gerald Astor (z serii "Na pierwszej linii") – Warszawa 2005. Bellona, Dom Wydawniczy. 416 stron.
  • "The Battle of Hurtgen Forest" by Charles Whiting, in "The West Wall Series" Volume 4. 2000. Combined Publishing. 274 pp.
  • "A Dark and Bloody Ground: The Hurtgen Forest and the Roer River Dams, 1944-1945" by Edward G. Miller, in the "Military History Series" Volume 39. Texas A&M University Press. 250 pp.
  • "Hürtgenwald `44/45 – Die Schlacht im Hürtgenwald" Max von Falkenberg. Förderkreis für deutsche Geschichte e.V.,2004. 272 stron. ISBN 3-936946-18-3.

Linki zewnętrzne