Chomsk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 25: Linia 25:
'''Chomsk''' ([[język białoruski|biał.]] ''Хомск'') – [[wieś]] (dawniej miasteczko) na [[Białoruś|Białorusi]], w [[obwód brzeski|obwodzie brzeskim]], w [[rejon drohiczyński|rejonie drohiczyńskim]].
'''Chomsk''' ([[język białoruski|biał.]] ''Хомск'') – [[wieś]] (dawniej miasteczko) na [[Białoruś|Białorusi]], w [[obwód brzeski|obwodzie brzeskim]], w [[rejon drohiczyński|rejonie drohiczyńskim]].


Za [[II Rzeczpospolita|II Rzeczypospolitej]] Chomsk znajdował się w [[województwo poleskie|województwie poleskim]], w [[powiat drohiczyński|powiecie drohiczyńskim]] i był siedzibą [[gmina Chomsk|gminy Chomsk]]<ref name="gus">Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - ''podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku'', Książnica-Atlas, Lwów 1933</ref>. W [[1921]] roku Chomsk liczył 1.678 mieszkańców<ref name="skorowidz">Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom VIII - Województwo Poleskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1924</ref>.
Za [[II Rzeczpospolita|II Rzeczypospolitej]] Chomsk znajdował się w [[województwo poleskie|województwie poleskim]], w [[powiat drohiczyński|powiecie drohiczyńskim]] i był siedzibą [[gmina Chomsk|gminy Chomsk]]<ref name="gus">Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - ''podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku'', Książnica-Atlas, Lwów 1933</ref>.


== Historia ==
Po II wojnie światowej Chomsk spadł do rzędu wsi, głównie na skutek wymordowania ludności żydowskiej. Dzisiejszy Chomsk zupełnie zatracił kształt dawnego żydowskiego miasteczka<ref>[http://www.radzima.org/pub/miesta.php?lang=pl&miesta_id1=brdrchom Rodzima.org – Miasteczko Chomsk]</ref>.
Chomsk był dawniej położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Wilna na Wołyń i z Pińska do Prużany. Był własnością Naruszewiczów, a potem Dolskich. [[Jan Karol Dolski]] ufundował w Chomsku w 1687 roku cerkiew bazylianów. Następnie dobra przeszły do Wiśniowieckich i Ogińskich. Pod koniec XVIII wieku Chomsk kupił Wojciech Pusłowski, którego rodzina posiadała te dobra ponad 100 lat. W XIX wieku Pusłowscy ufundowali dwie najokazalsze budowle – klasycystyczną cerkiew w kształcie rotundy oraz synagogę przy rynku.

[[Wandalin Pusłowski]] zbudował w Chomsku manufakturę produkująca sukno. W 1820 roku fabryczka otrzymała pierwszą na Polesiu maszynę parową. Wkrótce pracowało w niej 550 osób.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Chomsk w 1921 roku liczył 1.678 mieszkańców<ref name="skorowidz">Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom VIII - Województwo Poleskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1924</ref>.

W trakcie II wojny światowej Niemcy w dniu 3 sierpnia 1941 roku wymordowali ludność żydowską, która stanowiła około 60% mieszkańców. Następnie w Chomsku zamordowano Żydów z Szereszewa. W dniu 5 lipca 1943 roku Niemcy spalili całą miejscowość i wymordowali wielu mieszkańców. Dzisiejszy Chomsk zupełnie zatracił kształt dawnego żydowskiego miasteczka<ref>[http://www.radzima.org/pub/miesta.php?lang=pl&miesta_id1=brdrchom Rodzima.org – Miasteczko Chomsk]</ref>. Na zbiorowej mogile 1300 ofiar kaźni z 2 sierpnia 1941 roku stoi pamiątkowy obelisk.

Około 1972 roku miejscowe władze zburzyły klasycystyczną cerkiew.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 17:27, 14 sty 2016

Chomsk
Хомск
ilustracja
Państwo

 Białoruś

Obwód

brzeski

Wysokość

144 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


1071
(2009)

Nr kierunkowy

1644

Kod pocztowy

225620

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Chomsk (biał. Хомск) – wieś (dawniej miasteczko) na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w rejonie drohiczyńskim.

Za II Rzeczypospolitej Chomsk znajdował się w województwie poleskim, w powiecie drohiczyńskim i był siedzibą gminy Chomsk[1].

Historia

Chomsk był dawniej położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Wilna na Wołyń i z Pińska do Prużany. Był własnością Naruszewiczów, a potem Dolskich. Jan Karol Dolski ufundował w Chomsku w 1687 roku cerkiew bazylianów. Następnie dobra przeszły do Wiśniowieckich i Ogińskich. Pod koniec XVIII wieku Chomsk kupił Wojciech Pusłowski, którego rodzina posiadała te dobra ponad 100 lat. W XIX wieku Pusłowscy ufundowali dwie najokazalsze budowle – klasycystyczną cerkiew w kształcie rotundy oraz synagogę przy rynku.

Wandalin Pusłowski zbudował w Chomsku manufakturę produkująca sukno. W 1820 roku fabryczka otrzymała pierwszą na Polesiu maszynę parową. Wkrótce pracowało w niej 550 osób. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Chomsk w 1921 roku liczył 1.678 mieszkańców[2].

W trakcie II wojny światowej Niemcy w dniu 3 sierpnia 1941 roku wymordowali ludność żydowską, która stanowiła około 60% mieszkańców. Następnie w Chomsku zamordowano Żydów z Szereszewa. W dniu 5 lipca 1943 roku Niemcy spalili całą miejscowość i wymordowali wielu mieszkańców. Dzisiejszy Chomsk zupełnie zatracił kształt dawnego żydowskiego miasteczka[3]. Na zbiorowej mogile 1300 ofiar kaźni z 2 sierpnia 1941 roku stoi pamiątkowy obelisk.

Około 1972 roku miejscowe władze zburzyły klasycystyczną cerkiew.

Linki zewnętrzne

  1. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom VIII - Województwo Poleskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1924
  3. Rodzima.org – Miasteczko Chomsk