Grodzisk (powiat węgrowski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
meryt
Linia 32: Linia 32:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* Grodzisko - we wsi zachowało się jedno z najstarszych grodzisk okresu wczesnopiastowaskiego na Mazowszu i jedno z największych. Jego I faza datowana jest na IX-IX/X wiek. W II fazie w 1 poł. XI wieku powstał potężny wał obejmujący obszar około 5 ha. Było to centrum wczesnośredniowiecznej organizacji terytorialnej na tym obszarze. Na północ od grodu znajduje się cmentarzysko szkieletowe z okresu jego funkcjonowania mające cechy nekropolii przykościelnej. Gród funkcjonował do końca XII lub początku XIII wieku. Być może gród został zniszczony w związku z najazdem prusko-litewskim w [[1262]] roku. Pod koniec XIII wieku centrum administracyjne przeniesiono wraz ze starą nazwą 5 km na północ w rejon obecnego [[Zamek w Liwie|zamku w Liwie]]. Powierzchnia majdanu wynosi ok. 1 ha, a całego kompleksu ok. 5 ha<ref>{{Cytuj|tytuł=Instytut Archeologii UW|czasopismo=www.archeo.uw.edu.pl|data dostępu=2016-04-27|opublikowany=www.archeo.uw.edu.pl|url=http://www.archeo.uw.edu.pl/swarch/Swiatowit-r2003-t5_%252846%2529-nB-s287-299.pdf}}</ref>.
* Grodzisko - we wsi zachowało się jedno z najstarszych grodzisk okresu wczesnopiastowaskiego na Mazowszu i jedno z największych. Jego I faza datowana jest na IX-IX/X wiek. W II fazie w 1 poł. XI wieku powstał potężny wał obejmujący obszar około 5 ha. Było to centrum wczesnośredniowiecznej organizacji terytorialnej na tym obszarze. Na północ od grodu znajduje się cmentarzysko szkieletowe z okresu jego funkcjonowania mające cechy nekropolii przykościelnej. Gród funkcjonował do końca XII lub początku XIII wieku. Być może gród został zniszczony w związku z najazdem prusko-litewskim w [[1262]] roku. Pod koniec XIII wieku centrum administracyjne przeniesiono wraz ze starą nazwą 5 km na północ w rejon obecnego [[Zamek w Liwie|zamku w Liwie]]. Szacowana długość wału to 900 m, z czego zachowało się do dzisiaj 760 metrów. Wał zachodni ma do dzisiaj 6 metrów wysokości. Powierzchnia całego kompleksu wynosi ok. 5 ha, czyli miało wielkość Wawelu<ref>{{Cytuj|tytuł=Instytut Archeologii UW|czasopismo=www.archeo.uw.edu.pl|data dostępu=2016-04-27|opublikowany=www.archeo.uw.edu.pl|url=http://www.archeo.uw.edu.pl/swarch/Swiatowit-r2003-t5_%252846%2529-nB-s287-299.pdf}}</ref>. Przypuszczalnie gród stanowił parę z grodziskiem w [[Niewiadoma (województwo mazowieckie)|Niewiadomej]].


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 12:09, 27 kwi 2016

Grodzisk
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo mazowieckie
Powiat

węgrowski

Gmina

Grębków

Strefa numeracyjna

(+48) 25

Kod pocztowy

07-110

Tablice rejestracyjne

WWE

SIMC

0672047

Położenie na mapie gminy Grębków
Mapa konturowa gminy Grębków
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu węgrowskiego
Mapa konturowa powiatu węgrowskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Grodziskwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Grębków, nad rzeką Liwiec.


W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Zabytki

  • Grodzisko - we wsi zachowało się jedno z najstarszych grodzisk okresu wczesnopiastowaskiego na Mazowszu i jedno z największych. Jego I faza datowana jest na IX-IX/X wiek. W II fazie w 1 poł. XI wieku powstał potężny wał obejmujący obszar około 5 ha. Było to centrum wczesnośredniowiecznej organizacji terytorialnej na tym obszarze. Na północ od grodu znajduje się cmentarzysko szkieletowe z okresu jego funkcjonowania mające cechy nekropolii przykościelnej. Gród funkcjonował do końca XII lub początku XIII wieku. Być może gród został zniszczony w związku z najazdem prusko-litewskim w 1262 roku. Pod koniec XIII wieku centrum administracyjne przeniesiono wraz ze starą nazwą 5 km na północ w rejon obecnego zamku w Liwie. Szacowana długość wału to 900 m, z czego zachowało się do dzisiaj 760 metrów. Wał zachodni ma do dzisiaj 6 metrów wysokości. Powierzchnia całego kompleksu wynosi ok. 5 ha, czyli miało wielkość Wawelu[1]. Przypuszczalnie gród stanowił parę z grodziskiem w Niewiadomej.
  1. Instytut Archeologii UW, www.archeo.uw.edu.pl [dostęp 2016-04-27].

Zobacz też