Batorówka w Grodnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
category
Linia 29: Linia 29:
|kod mapy = Białoruś
|kod mapy = Białoruś
|znak na mapie = Legenda dwor.svg
|znak na mapie = Legenda dwor.svg
|commons =
|commons = Category:Batorówka Palace in Grodno
|www =
|www =
}}
}}

Wersja z 17:28, 23 lut 2017

Batorówka w Grodnie, pałac Sapiehów lub Dom Stefana Batorego
Ilustracja
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (dawniej kościół jezuitów) i Batorówka
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Grodno

Adres

ulica Karola Marksa 1 (dawna Brygidzka)

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

klasycyzm

Architekt

Giovanni Battista Gisleni Joachim Daniel Jauch (projektant przebudowy w latach 1717-18)

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

poł. XVII w.

Kolejni właściciele

Kazimierz Jan Sapieha, August II Mocny, Michał Brzostowski

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się ikonka pałacu z opisem „Batorówka w Grodnie, pałac Sapiehów lub Dom Stefana Batorego”
Ziemia53°40′40,0″N 23°49′51,3″E/53,677778 23,830917

Batorówka w Grodnie (także: Pałac Batorego, Dom Stefana Batorego, Pałac Trybunalski, pałac Sapiehów lub pałac Brzostowskich); biał. Палац Сапегаў lub Баторыеўка, także: Дом караля Стэфана Баторыя – pałac znajdujący się na rogu ulic Karola Marksa i Stefana Batorego w Grodnie, obok Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego (plac Sowiecki 4).

Historia

Niegdyś był to pałac zbudowany w 2 połowie XVI wieku. W czasie gdy przebudowywany był Stary Zamek w Grodnie, swoją rezydencję w stojącym tu pałacu miał król Stefan Batory. Legenda głosiła, że król zmarł w tym budynku. Wg innych hipotez pałac powstał w połowie XVII wieku i być może przy jego budowie brał udział Giovanni Battista Gisleni z kręgu architektów dworu króla Władysława IV. Wskazuje na to ukształtowanie obszernego westybulu i monumentalnych dwuskrzydłowych schodów pod piętrową loggią od strony dziedzińca.

W czasie, gdy pałac należał do wojewody Michała Józefa Sapiehy apartamenty w czasie Sejmu zajmował tu król August II Mocny. Do czasu ukończenia budowy Nowego Pałacu w drugim pałacu Sapiehów na tyłach ich pałacu od strony rynku odbywały się sejmy (w specjalnie zbudowanej Sali Sejmowej od strony obecnej ul. Marksa) oraz posiedzenia Senatu. Z pałacem od strony rynku sale te połączone były piętrowymi łącznikami z pomieszczeniami dla dworu. W latach 1717-1718 dostawiono do pałacu zaprojektowany przez Joachima Daniela Jaucha drewniany łącznik z kościołem Jezuitów.

W 1775 roku w budynku miał posiedzenia Trybunał Główny Wielkiego Księstwa Litewskiego. W końcu XVIII wieku pałac kupił podskarbi Michał Brzostowski i następnie był własnością jego potomków. Rosjanie skonfiskowali im pałac w roku 1832 po powstaniu listopadowym. Po pożarze w roku 1885 budynek odbudowano tylko częściowo, niszcząc przy tym jego dawne piękno. Kolejne zniszczenia przyniosły lata II wojny światowej i późniejsza odbudowa. Obecnie mieście się w nim Akademia Medyczna i budynek niczym się nie wyróżnia spośród otaczającej go zabudowy.

Galeria

Linki zewnętrzne