Biało-czerwono-biała flaga Białorusi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
ilustracja, galeria
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Galeria: drobne redakcyjne
Linia 37: Linia 37:


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery widths="130" heights="130">
Autor nieznany (malarz z kręgu Lukasa Cranacha Starszego), Bitwa pod Orszą (кавалерыя ВКЛ).jpg|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą (fragment obrazu)
Plik:Autor nieznany (malarz z kręgu Lukasa Cranacha Starszego), Bitwa pod Orszą (кавалерыя ВКЛ).jpg|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą (fragment obrazu)
Битва під Оршею. Battle of Orsha 15.JPG|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą w 1524 (fragment obrazu)
Plik:Битва під Оршею. Battle of Orsha 15.JPG|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą w 1524 (fragment obrazu)
Битва під Оршею. Battle of Orsha 12.JPG|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą w 1524 (fragment obrazu)
Plik:Битва під Оршею. Battle of Orsha 12.JPG|Flaga św. Jerzego podczas Bitwy pod Orszą w 1524 (fragment obrazu)
Bieł-čyrvona-bieły ściah. Бел-чырвона-белы сьцяг (1619).jpg|Biało czerwono biała flaga używana przez jazdę podczas Bitwy pod Kircholmem (fragment obrazu)
Plik:Bieł-čyrvona-bieły ściah. Бел-чырвона-белы сьцяг (1619).jpg|Biało czerwono biała flaga używana przez jazdę podczas Bitwy pod Kircholmem (fragment obrazu)
Miensk, BNR. Менск, БНР (1918).jpg|Flaga na sekretariacie BRL w Mińsku w 1918 r.
Plik:Miensk, BNR. Менск, БНР (1918).jpg|Flaga na sekretariacie BRL w Mińsku w 1918 r.
Biełaruskaja kamendatura, Horadnia (1919).png|Komendantura w Grodnie w 1919 r.
Plik:Biełaruskaja kamendatura, Horadnia (1919).png|Komendantura w Grodnie w 1919 r.
Postcard of BNR.jpg|Flaga na pocztówce BRL
Plik:Postcard of BNR.jpg|Flaga na pocztówce BRL (1918)
Belarus white red white flag.jpg|Demonstranci używający narodowej symboliki Białorusi na wiecu
Plik:Belarus white red white flag.jpg|Demonstranci używający narodowej symboliki Białorusi na wiecu
</gallery>
</gallery>



Wersja z 13:42, 18 maj 2017

Biało-czerwono-biała flaga Białorusi
Бел-чырвона-белы сцяг
Bieł-czyrwona-bieły ściah
Biało-czerwono-biała flaga Białorusi
Informacje
W użyciu

Proporcje

1:2

Wprowadzona

25 marca 1918,
ponownie 19 września 1991

Opis flagi

Trzy równej wielkości pasy: dwa białe i czerwony między nimi.

Flaga jazdy podczas Bitwy pod Orszą
Flaga używana przez władze białoruskie na uchodźstwie w latach 1919‒1925

Historyczna flaga Białorusi (biał. Бел-чырвона-белы сцяг, łacinka Bieł-čyrvona-bieły ściah, transkrypcja Bieł-czyrwona-bieły ściah) – historyczna flaga Białorusi przyjęta w 1918 roku przez władze Białoruskiej Republiki Ludowej, będąca również jej symbolem na emigracji, w latach 1991-1995 flaga państwowa Republiki Białorusi, obecnie używana przez demokratycznie i niepodległościowo nastawioną część społeczeństwa Białorusi jako symbol państwowości. Składa się z trzech równej wielkości pasów: dwóch białych i czerwonego między nimi.

Historia

Istnieje wiele wersji pochodzenia flagi – najpopularniejsza z nich mówi, że posługiwały się nią już ruskie wojska w bitwie pod Grunwaldem. Zdaniem innych stanowi odzwierciedlenie kolorystyki białorusko-litewskiego herbu Pahonia (Pogoń) lub pochodzi od sztandaru Św. Jerzego (por. obecna flaga Gruzji), który wykorzystywała białoruska kawaleria w bitwie pod Orszą w 1514 roku. Mimo tak długich tradycji aż do XX wieku nie była w żaden sposób wykorzystywana na ziemiach białoruskich: ani jako symbol narodowy, ani lokalny.

Podczas rewolucji lutowej 1917 roku białoruscy działacze narodowi posługiwali się białą flagą z namalowanymi na niej hasłami, dopiero w 1918 roku została opracowana współczesna flaga białoruska. Pierwszy szkic, przyjęty przez władze BRL, wykonał młody architekt, absolwent Instytutu Politechnicznego w Petersburgu Klaudiusz Duż-Duszewski. Według niektórych wersji dodając do białej flagi czerwony pas lewicowe władze Białoruskiej Republiki Ludowej chciały się odciąć od oskarżeń o wykorzystywanie reakcyjnej symboliki.

Jeszcze 25 marca 1917 roku, gdy w Mińsku odbywał się Kongres Białoruski, nad budynkiem, w którym obradowano, powiewała biała flaga jako symbol Białej Rusi (według relacji uczestniczki zjazdu Zośki Wieras). 11 sierpnia 1918 roku w gazecie „Wolna Biełaruś” opublikowano po raz pierwszy opis państwowego herbu i flagi, od początku 1918 roku używanej już jedynie w biało-czerwono-białej wersji. W latach 1918–1921 sztandar był oficjalnym symbolem białoruskiej państwowości, używały go również białoruskie formacje walczące wraz z wojskiem polskim oraz uczestnicy narodowego powstania słuckiego w 1920 roku.

Po udaniu się na emigrację do Kowna w 1921 roku rząd białoruski pod przewodnictwem Wacława Łastowskiego używał takiej samej flagi jak w latach 1918‒1921, jednak wzbogaconej o dwie czarne wstążki włożone między kolory biały i czerwony, mające symbolizować polską i sowiecką okupację oraz podział Białorusi w Traktacie Ryskim.

W Białoruskiej SRR używanie flagi – jako „burżuazyjnego przeżytku” – było zakazane, jednak powszechnie używano jej za granicą, w głównych ośrodkach emigracji białoruskiej (Kowno, Praga, Berlin). Podczas II wojny światowej flaga była wykorzystywana przez białoruskie formacje narodowe utworzone za pozwoleniem władz III Rzeszy (m.in. Białoruską Obronę Krajową i Samopomoc) oraz służyła za symbol parapaństwowości białoruskiej w ramach Białoruskiej Centralnej Rady. Jej używanie w czasie okupacji niemieckiej stało się dla władz sowieckich pretekstem w jeszcze silniejszym zwalczaniu białoruskiej symboliki narodowej. Argumenty z czasów ZSRR były często przytaczane w trakcie debaty nad zmianą symboliki państwowej w 1995 roku.

Współczesność

19 września 1991 roku Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze państwowej Białorusi, następnego dnia została ona wywieszona na budynku parlamentu i przez cztery lata była oficjalnie uznaną flagą kraju.

14 maja 1995 roku przeprowadzono referendum dotyczące m.in. zmiany symboliki państwowej Białorusi – na zastąpienie biało-czerwono-białej flagi sztandarem nawiązującym do czasów Białoruskiej SRR (pozbawionym jedynie sierpa i młota) zgodziło się 75% obywateli. Następnego dnia po przeprowadzeniu głosowania flaga została zdjęta z gmachu parlamentu i z polecenia prezydenta Łukaszenki pocięta na kawałki. Od tego czasu jej oficjalne używanie jest zabronione, mimo to jest powszechnie wykorzystywana jako symbol białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję.

Galeria

Zobacz też