Klawiatura programisty: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawa nazw makowych klawiszy
(aktualizacja)
(poprawa nazw makowych klawiszy)
'''Klawiatura programisty''' – określenie układu klawiatury [[QWERTY]] umożliwiającego wprowadzanie znaków charakterystycznych dla języka polskiego.
 
Polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź) uzyskuje się poprzez równoczesne wciśnięcie klawisza ''Alt'' (lub ''AltGr'') i łacińskiej litery z której wywodzi się dodatkowy polski znak, np. "ę" uzyskuje się kombinacją klawiszy ''Alt'' i e. Wyjątkiem jest litera "ź", którą uzyskuje się poprzez wciśnięcie równocześnie klawiszy Alt oraz x. W komputerach Apple litery "ż" i "ź" były do niedawna zamienione miejscami, tj. ''Alt''+''z'' dawało "ź" a ''Alt''+''x'' "ż".
W komputerach Apple litery "ż" i "ź" były do niedawna zamienione miejscami, tj. ''Option''+''z'' dawało "ź" a ''Option''+''x'' "ż".
 
Jest to obecnie najczęściej używany układ klawiatury w Polsce — mimo że według wielu nie nadaje się do profesjonalnego wpisywania danych tekstowych w języku polskim. Podstawowym punktem krytyki jest to, że pisanie [[pisanie bezwzrokowe|metodą bezwzrokową]] jest znacznie trudniejsze niż w [[Klawiatura maszynistki|układzie maszynistki]].
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne