Vicente Fox: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2436 bajtów ,  14 lat temu
Robudowałem artykuł o informacje na temat polityki Foxa oraz ważnych wydarzeń w czasie jego prezydentury.
(infobox)
(Robudowałem artykuł o informacje na temat polityki Foxa oraz ważnych wydarzeń w czasie jego prezydentury.)
}}
 
'''Vicente Fox Quesada''' (ur. [[2 lipca]] [[1942]]), - [[Meksyk|meksykański]] [[ekonomista]] i polityk, w latach [[2000]]-[[2006]] [[prezydent]] [[Meksyk]]u z ramienia Partii Akcji Narodowej (''Partido Acción Nacional'' - ''PAN'').
 
Zwycięzca historycznych wyborów z [[2000]], w wyniku których władzę straciła, rządzaca pod różnymi nazwami nieprzerwanie od [[1910]], [[Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna]] (''Partido Revolucionario Institucional'' - ''PRI''). Jego [[Kadencja (politologia)|kadencja]] dobiega końca w [[2006]] - w Meksyku prezydent ma uprawnienia szefa rządu, ale swój urząd może sprawować tylko raz. Zaczynając kampanię prezydencką Fox, zrezygnował ze stanowiska [[gubernator]]a stanu [[Guanajuato]].
 
Vicente Fox urodził się w [[Meksyk (miasto)|mieście Meksyk]], w rodzinie o [[Irlandia|irlandzkich]] i [[Hiszpania|hiszpańskich]] korzeniach. Uczęszczał na [[Uniwersytet Iberoamerykański]] w Meksyku oraz na [[Uniwersytet Harvarda|Harvard]]. Później pracował jako kierowca w [[Coca-Cola]] Company i stopniowo awansował, dochodząc aż do szczebla dyrektora tej firmy, najpierw w Meksyku, a potem na obszarze całej [[Ameryka Łacińska|Ameryki Łacińskiej]].
{{commons|Vicente Fox}}
 
ZwycięzcaZwyciężył historycznychhistoryczne wyboryprzeciwnicy wyborów z [[2000]], w wyniku których władzę straciła, rządzaca pod różnymi nazwami nieprzerwanie od [[1910]], [[Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna]] (''Partido Revolucionario Institucional'' - ''PRI''). Jego [[Kadencja (politologia)|kadencja]] dobiega końca w [[2006]] - w Meksyku prezydent ma uprawnienia szefa rząduFox, ale swój urząd może sprawować tylko raz. Zaczynajączaczynając kampanię prezydencką Fox, zrezygnował ze stanowiska [[gubernator]]a stanu [[Guanajuato]]. Urząd objął [[1 grudnia]] [[2000]] roku.
{{Unistub|||biografia|Meksyk}}
 
Podczas sprawowania urzędu Fox musiał się liczyć ze słabym poparciem w Kongresie, gdzie jego partia była mniejszością. W jego gabinecie znalazło miejsce wielu członków poprzedniej ekipy Ernesta Zedilla oraz działaczy Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD), przez co PAN nie popierała prezydenta, pomimo iż z jej ramienia startował on wyborach.
 
Polityka ekonomiczna Foxa skupiła się na wysiłkach w celu zdławienia inflacji, która po raz pierwszy od wielu lat osiągnęła postać jednocyfrową. Lewica oskarżała go o mniejszy wzrost gospodarczy, ale przeciwnicy tych zarzutów argumentowali, iż przyczyną tego było pogorszenie się koniuktury w [[Stany Zjednoczone|USA]], które są głównym partnerem handlowym Meksyku. Za prezydentury Foxa kurs dolara względem peso ustabilizował się. Realizowano też specjalny program społeczny tzw. ''Oportunidades'' (czyli "Okazja, sposobność"), który w odróżnieniu od podobnych planów w przeszłości nie miał charakteru politycznego (tj. nie był próbą pozyskania nowego elektoratu poprzez "kupowanie" głosów wyborców). Nacisk położono w nim nie na doraźne przekazywanie środków pomocowych, ale na pobudzanie przedsiębiorczości wśród najbiedniejszych. W okresie kadencji Foxa zauważalne stało się także zmniejszenie zakresu ubóstwa.
 
Na początku [[2005]] r. cieniem na administracji Foxa odbiły się zamieszki w więzieniach. [[31 grudnia]] [[2004]] r. został zamordowany w ściśle strzeżonym zakładzie karnym La Palma brat zbiegłego z więzienia w [[2001]] roku szefa gangu narkotykowego – Joaquína "El Chapo" Guzmána. W styczniu 2005 r. więzienie La Palma, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy zostało otoczone a następnie spacyfikowane przez kilkuset policjantów i żołnierzy, gdy okazało się, że więźniowie przejęli nad nim kontrolę. Porządek w więzieniu przywrócono pomimo obecności blisko tysięcznego tłumu demonstrujących pod bramą członków rodzin i przyjaciół uwięzionych handlarzy. Jednakże pomimo kilkukrotnego wzrostu w czasie prezydentury Foxa liczby aresztowanych handlarzy narkotykami, do dziś nierozwiązane pozostają główne problemy Meksyku - faktyczna bezkarność większości mafijnych bossów oraz częste korumpowanie funkcjonariuszy więziennych i przedstawicieli administracji różnego szczebla przez narkotykowe kartele.
 
Po kontrowersyjnych wyborach z [[2 lipca]] [[2006]] r. Vicente Fox został zastąpiony na stanowisku prezydenta przez [[Felipe Calderón]]a, który również wywodzi się z PAN.
{{commons|Vicente Fox}}
 
[[Kategoria:Prezydenci Meksyku|Fox, Vicente]]

Menu nawigacyjne