Kostka (wspinaczka): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 5 bajtów ,  13 lat temu
m
lit., int.
m (drobne redakcyjne)
m (lit., int.)
[[Grafika:Klemblokjes.jpg|thumb|Dwa rocksy oraz heks (na dole)]]
# '''Rocksy''' - najpopularniejsze z kości. Składają się z metalowego (najczęściej aluminiowego, stalowego lub miedzianego) prostopadłościanu lekko zwężającego się ku jednej z podstaw do którego przyczepione jest metalowe cięgło, służące do wpięcia [[Karabinek (wspinaczka)|karabinka]] lub [[Ekspres (wspinaczka)|ekspresu]] (do których z kolei przymocowana zostaje lina). Kształty kości różnią się w zależności od producenta i modelu - mogą być one lekko wygięte by lepiej układać się w szczelinach, nierzadko mają wypukłe fragmenty przy krawędziach. Rocksy zakłada się głównie w szczelinach pionowych. Kość można włożyć do szczeliny w dwie strony, co zwiększa jej uniwersalność. W przypadku braku dużych kości można w jednej szczelinie zablokować obok siebie dwa rocksy. Zawsze trzeba jednak zwacać uwagę, by jak największą powierzchnią dotykały one ściany.
# '''Heksy''' - kości heksagonalne, o przekroju nieregularnego sześciokątu. Ze względu na swoją budowę heksy możemy osadzać wna 3trzy różne sposoby. Kości te działają mimośrodowo, dlatego nie wymagają zacierania. Zazwyczaj przy heksach nie stosuje się stalowych cięgieł tylko repiki, kevlary lub taśmy.
# '''[[Friend (wspinaczka)|Friendy]]''' - zwane "kośćmi automatycznymi".
# '''[[Tricam | Tricamy]]''' - kostka ze specyficznym "dzióbkem" i taśmą zaczepioną w sposób umożliwiający jej mimośrodowe działanie. Dzięki temu tricamy można stosować zarówno w szczelinach pionowych jak i poziomych. Ze względu na małą powierzchnię klinowania świetnie spisują się w szczelinach nierównych.
15

edycji

Menu nawigacyjne