Order Sokoła Islandzkiego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
→‎Organizacja i insygnia: drobne merytoryczne
(lit.)
(→‎Organizacja i insygnia: drobne merytoryczne)
[[Prezydenci Islandii|Prezydent Islandii]] jest z mocy urzędu Wielkim Mistrzem orderu. Nominacje do odznaczenia zgłasza pięcioosobowa Rada Orderu, aczkolwiek Wielki Mistrz może nadać order bez rekomendacji Rady.
 
OrderOznaka orderu pozostaje własnością odznaczonego dożywotnio, po śmierci zwracanyzwracana jest rządowi islandzkiemu. W razie nadania wyższego rangą Orderu Sokoła osobie uprzednio odznaczonej, niższe odznaczenie także zostaje zwrócone.
 
'''Insygnia''' orderu to [[emalia|emaliowany]] na biało [[krzyż łaciński]] z rozszerzonymi zakończeniami ramion, w [[awers]]ie jest [[medalion]] z białym [[sokół|sokołem]] w błękitnym polu, w [[rewers]]ie z napisem ''Seytiandi juni 1944'' (''[[17 czerwca]] [[1944]]'' - datą proklamowania republiki) na medalionie, ze stylizowaną [[lilia|lilią]] jako zawieszką. Gwiazda I i II klasy jest srebrna, ośmiopromienna, z oznaką orderu na gwieżdzie I klasy i z medalionem orderu na gwieździe II klasy. Wstęga jest niebieska z biało-czerwonymi [[bordiura]]mi, Wielki Krzyż noszony jest z ''lewego'' ramienia na prawy bok. Za czasów monarchii do r. 1944 zawieszką była korona królewska, a medalion rewersu nosił datę 3 lipca 1921.
15 398

edycji

Menu nawigacyjne