Native POSIX Thread Library: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne redakcyjne
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (NPTL przeniesiono do Native POSIX Thread Library)
(drobne redakcyjne)
'''NPTL''' (ang. Native POSIX Thread Library''' (NPTL) - to [[Linux|linuksowa]] implementacja [[wątek (informatyka)|wątków]]. Cechuje ją bardzo duża szybkość działania. Np. uruchomienie 100 000 wątków na komputerze klasy [[IA-32]] zajmuje bez użycia NPTL ok. 15 minut, a przy użyciu NPTL czas ten zmniejsza się do około 2 sekund.
 
== Historia ==
NPTL jest dostępna od wersji 2.6 jądra systemu [[Linux (jądro)|Linux]]. Wcześniej tworzono wątki przy użyciu [[wywołanie systemowe|wywołania systemowego]] clone() z odpowiednimi flagami. Proces macierzysty rozgałęział się wtedy na dwa wątki, które współdzieliły ze sobą przestrzeń adresową i tablicę deskryptorów plików. Pierwszą "prawdziwą" implementacją wątków w systemie Linux był projekt o nazwie [[LinuxThreads]]. To on wprowadził możliwość prostszego korzystania z wątków w przestrzeni użytkownika. W wielu dystrybucjach do dziś można spotkać tą właśnie implementację wątków.
 
Jednak [[LinuxThreads]] jest stosunkowo powolnym rozwiązaniem, dlatego firma [[IBM]] zaprezentowała swoją koncepcję realizacji wątków w systemie Linux. Rozwiązanie to nosi nazwę [[NGPT]] (ang. Next Generation POSIX Threads). Okazało się jednak, że rozwiązanie proponowane przez firmę [[Red Hat]] jest zdecydowanie wydajniejsze. W roku 2003 firma IBM zakończyła prace nad [[NGPT]].
42 184

edycje

Menu nawigacyjne