FC Tatabánya: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 6 bajtów ,  13 lat temu
m
ort.
(kategoria)
m (ort.)
W 1926r. nadeszło zawodowstwo, zespół nie był jednak w stanie z powodów finansowych przystąpić do rozgrywek na najwyższym szczeblu. Pozostał wśród klubów amatorskich.
 
Po wojnie nastały dobre lata dla górniczej 11-tkijedenastki. Zespół przemianowano na Banyasz (Górnik). W sezonie 1947/48 awansował do NB I, w której występował przez wiele lat. Na początku jednak nie od razu się w niej zadomowił na stałe. Po jednym sezonie spadł, w następnym roku znów wywalczył awans, jednak skrócony sezon jesienny 1950okazał się spadkowy. Górnicy pozostawali na drugim froncie przez następne 6 lat. Po okresie stalinowskim, do głosu w piłce zaczęły dochodzić kluby z prowincji z mocnym oparciem w dużych zakładach. W Tatabanya były nimi kopalnie. W 1956r. zespół wzmocnił [[Gyula Grosics]] bramkarz [[Złota jedenastka|złotej jedenastki]]. Awansował z nim do ekstraklasy. W NBI klub radził sobie nieźle, stopniowo był coraz wyżej. W sezonie 1964 zakończył rozgrywki na trzecim miejscu, a na Olimpiadę do Tokio pojechali reprezentować Węgry dwaj zawodnicy Banyasza - Tibor Csernai i József Gelei, późniejsi jak się okazało złoci medaliści.
W latach 1973, 1974 zespół wygrywał mało znaczący już Puchar Mitropa.
Lata 80-te. przyniosły drużynie sukcesy na arenie krajowej. Zespół wywalczył wicemistrzostwa w sezonach 1980/81 i 1987/88 mając w składzie kilku znanych zawodników z Vincze i Kiprichem na czele.
 
Zmiana ustroju, odejście od przemysłu ciężkiego osłabiło pozycję Banyasza. W sezonie 1991/92 górnicza 11-tkajedenastka zaznała spadku po raz pierwszy od 1956r. Zmieniono nazwę, na FC Tatabanya. Przez jakiś czas zespół nazywał się Auto-Trader, gdyż po 2002r. zbankrutowany klub od nowa postanowiła zbudować właśnie firma zajmująca się handlem autami.
Obecnie zespół jest w fatalnej kondycji finansowej, aby grać w NBI sprzedał przed sezonem wszystkich zawodników i gra juniorami, co ma odzwierciedlenie w tabeli.
 
24 670

edycji

Menu nawigacyjne