Bitwa pod Inkermanem: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 7 bajtów ,  14 lat temu
m
brak opisu edycji
(lit.)
mNie podano opisu zmian
|dowódca2 = [[Aleksander Siergiejewicz Mienszykow]]
|siły1 =
'''Wlk. Brytania'''<br>7 500 piechoty<br>38 dział<br>
'''Francja'''<br>8 200 piechoty<br>18 dział
|siły2 = 31 000 piechoty<br>4000 kawalerii<br>110 dział
|straty1 =
'''Wlk. Brytania'''<br>635 zabitych<br>1 940 rannych<br>
'''Francja'''<br>175 zabitych<br>1 625 rannych
|straty2 = 5 000 zabitych<br>7 000 rannych
 
== Przed bitwą ==
Rozpoczęte przez wojska koalicji oblężenie [[Sewastopol|Sewastopola]] (październik [[1854]]) spowodowało, zeże [[Rosja|Rosjanie]] postanowili zaatakować wojska sprzymierzonych w celu przerwania oblężenia miasta oraz zepchnąć ich siły w kierunku morza. Postanowili zaatakować pod wioską [[Inkerman]] położona około 5 km od Sewastopola. Ewentualny sukces sił rosyjskich mógł przerwać oblężenie miasta jak i być punktem zwrotnym wojny.
 
== Rozpoczęcie bitwy ==
*Generał Soimonew z 16 000 piechurów miał uderzyć na prawą flankę zaś na czole miał atakować Generał Pauloff.
*Gen. Tiomfjew zajął się atakiem na francuską lewą flankę.
Dla Rosjan bitwa był przegrana za nim się na dobre rozpoczęła. Fatalna interpretacja rozkazu przez Soimonowa spowodowała że zamiast uderzyć na prawą flankę Brytyjczyków skierował swoje wojska na swoją prawa stronę, co spowodowało zderzenie siesię z korpusem Pauloffa, który atakował centralnie. Powrót do pozycji wyjściowych okazał się niemożliwy, co spowodowało paraliż wojsk rosyjskich. Brytyjczycy zreorganizowali pozycje działa oraz ściągnęli lekką brygadę konną. Sparaliżowane pozycje rosyjskie były doskonałym celem ostrzału przez co zginęło bardzo wielu rosyjskich żołnierzy którzy chaotycznie atakowali pod krzyżowy ogień dział i karabinów. Atak z kierunku Bałakławy został błyskawicznie odparty przez Francuzów lecz ostrożność Anglików spowodowała że nikt nie wyruszył w pościg za siłami Gorczakowa a ten już nie podjął żadnych prób ponownego ataku.
 
Jednym z nielicznych sukcesów rosyjskich było sparaliżowanie lewego skrzydła Francuzów lecz już nic nie mogło zmienić losów bitwy. Rosyjscy żołnierze jak i ich dowódcy w panice uciekali co dobitnie pokazuje miażdżące zwycięstwo koalicjantów.
 
== Podsumowanie ==
Patrząc na siły przed bitwą Rosjanie posiadali znaczące przewagę liczebna lecz po raz kolejny niekompetencja rosyjskich dowódców kosztował życie tysięcy rosyjskich żołnierzy. Potwierdziła siesię też opinia, że armia rosyjska jest słaba, źle zorganizowana oraz zacofana technologicznie. Jednakże nikt po stronie rosyjskie nie wziął jakichkolwiek wniosków co spowodowało kompromitującą klęskę w tej wojnie.
 
[[Kategoria:Bitwy Zjednoczonego Królestwa|Inkerman]]
6545

edycji

Menu nawigacyjne