Ratusz w Bolesławcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Matejek (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:PL Bolesławiec ratusz wieza.jpg|thumb|180 px|right|Ratusz w Bolesławcu]]
[[Grafika:PL Bolesławiec ratusz wieza.jpg|thumb|180 px|right|Ratusz w Bolesławcu]]
'''Ratusz w [[Bolesławiec|Bolesławcu]]''' - Pierwszy drewniany ratusz istniał prawdopodobnie w połowie [[XIV wiek]]u, a zniszczony został w wyniku wojen husyckich. W roku [[1432]] wzniesiono nowy, murowany, położony na wydłuzonym rynku z dłuższym bokiem na linii wschód-zachód. Nietyppowa była lokalizacja budowli, umożliwiająca komunikację kołową po przekątnej rynku. Pod koniec [[XV wiek]]u ratusz przebudowano i z tego okresu do dniadzisiejszego zachowała się wieża i lochy pod nią. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach [[1776]] - [[1781]] i nadała całości [[barok]]owy charakter. W jednej z sal parteru ratusza interesujace sklepienie cyrklowe autorstwa Roskopfa wzorowane na sklepieniu Sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze. W południowej fasadzie budowli przeniesione w [[XIX wiek]]u z rynkkowych kamienic renesansowe portale. We wschodniej ścianie wmurowana płaskorzeźba przedstawiająca rozbrajanie napoleońskiego marszałka przez mieszkankę miasta Rozalię Joannę von Bonin, obok tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu powojennemu burmistrzowi Bolesławowi Kubikowi. Na południowej ścianie herb Bolesławca, a na lewo od niego zegar słoneczny z początku [[XX wiek]]u.
'''Ratusz w [[Bolesławiec|Bolesławcu]]''' - Pierwszy drewniany ratusz istniał prawdopodobnie w połowie [[XIV wiek]]u, a zniszczony został w wyniku wojen husyckich. W roku [[1432]] wzniesiono nowy, murowany, położony na wydłuzonym rynku z dłuższym bokiem na linii wschód-zachód. Nietyppowa była lokalizacja budowli, umożliwiająca komunikację kołową po przekątnej rynku. Pod koniec [[XV wiek]]u ratusz przebudowano i z tego okresu do dnia dzisiejszego zachowała się wieża i lochy pod nią. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach [[1776]] - [[1781]] i nadała całości [[barok]]owy charakter. W jednej z sal parteru ratusza interesujace sklepienie cyrklowe autorstwa Roskopfa wzorowane na sklepieniu Sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze. W południowej fasadzie budowli przeniesione w [[XIX wiek]]u z rynkkowych kamienic renesansowe portale. We wschodniej ścianie wmurowana płaskorzeźba przedstawiająca rozbrajanie napoleońskiego marszałka przez mieszkankę miasta Rozalię Joannę von Bonin, obok tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu powojennemu burmistrzowi Bolesławowi Kubikowi. Na południowej ścianie herb Bolesławca, a na lewo od niego zegar słoneczny z początku [[XX wiek]]u.


[[Kategoria:bolesławiec]]
[[Kategoria:bolesławiec]]

Wersja z 12:17, 13 maj 2008

Ratusz w Bolesławcu

Ratusz w Bolesławcu - Pierwszy drewniany ratusz istniał prawdopodobnie w połowie XIV wieku, a zniszczony został w wyniku wojen husyckich. W roku 1432 wzniesiono nowy, murowany, położony na wydłuzonym rynku z dłuższym bokiem na linii wschód-zachód. Nietyppowa była lokalizacja budowli, umożliwiająca komunikację kołową po przekątnej rynku. Pod koniec XV wieku ratusz przebudowano i z tego okresu do dnia dzisiejszego zachowała się wieża i lochy pod nią. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1776 - 1781 i nadała całości barokowy charakter. W jednej z sal parteru ratusza interesujace sklepienie cyrklowe autorstwa Roskopfa wzorowane na sklepieniu Sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze. W południowej fasadzie budowli przeniesione w XIX wieku z rynkkowych kamienic renesansowe portale. We wschodniej ścianie wmurowana płaskorzeźba przedstawiająca rozbrajanie napoleońskiego marszałka przez mieszkankę miasta Rozalię Joannę von Bonin, obok tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu powojennemu burmistrzowi Bolesławowi Kubikowi. Na południowej ścianie herb Bolesławca, a na lewo od niego zegar słoneczny z początku XX wieku.