Prędkość radialna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
meryt
Uzupełnienie
Linia 1: Linia 1:
'''Prędkość radialna''' - jedna ze składowych prędkości w układzie współrzędnych biegunowych. Jej wartość równa jest prędkości zmian długości promienia wodzącego a kierunek - wzdłuż promienia wodzącego. Wektorowa suma prędkości radialnej i prostopadłej do niej prędkości transwersalnej jest całkowitą prędkością ciała.
'''Prędkość radialna''' jest to składowa [[prędkość|prędkości]] [[ciało niebieskie|ciała niebieskiego]] mierzona wzdłuż kierunku od obserwatora do źródła.
Prędkość tę możemy znaleźć analizując [[widmo (spektroskopia)|widmo]] danego obiektu i szukając w nim systematycznych przesunięć linii widmowych ([[relatywistyczny efekt Dopplera|efekt Dopplera]]). Prędkość ta, dodatnia w przypadku oddalania się źródła lub ujemna w przypadku jego zbliżania się do obserwatora, jest tym większa, im bardziej przesunięte są linie w kierunku odpowiednio [[długość fali|fal]] dłuższych lub krótszych.


== W astronomii ==
Szybkość [[gwiazda|gwiazdy]] oblicza się z prędkości radialnej i ruchu własnego za pomocą twierdzenia Pitagorasa.

Środek układu współrzędnych najdogodniej jest ulokować w miejscu, gdzie znajduje się obserwator. Wówczas prędkość radialna będzie składową [[prędkość|prędkości]] [[ciało niebieskie|ciała niebieskiego]] mierzoną wzdłuż kierunku - od obserwatora do źródła.
Prędkość tę można znaleźć analizując [[widmo (spektroskopia)|widmo]] danego obiektu i szukając w nim systematycznych przesunięć linii widmowych ([[relatywistyczny efekt Dopplera|efekt Dopplera]]). Prędkość ta, dodatnia w przypadku oddalania się źródła lub ujemna w przypadku jego zbliżania się do obserwatora, jest tym większa, im bardziej przesunięte są linie w kierunku odpowiednio [[długość fali|fal]] dłuższych lub krótszych.

Prędkość [[gwiazda|gwiazdy]] oblicza się z prędkości radialnej i składowej transwersalnej z uwzględnieniem ruchu własnego obserwatora.

W przypadku odległych galaktyk dominującą składową jest składowa radialna.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Prędkość#Układ współrzędnych biegunowych|Prędkość w układzie współrzędnych biegunowych]]
* [[Przesunięcie ku czerwieni]]
* [[Przesunięcie ku czerwieni]]
* [[Przesunięcie ku niebieskiemu]]
* [[Przesunięcie ku niebieskiemu]]

Wersja z 09:12, 28 maj 2008

Prędkość radialna - jedna ze składowych prędkości w układzie współrzędnych biegunowych. Jej wartość równa jest prędkości zmian długości promienia wodzącego a kierunek - wzdłuż promienia wodzącego. Wektorowa suma prędkości radialnej i prostopadłej do niej prędkości transwersalnej jest całkowitą prędkością ciała.

W astronomii

Środek układu współrzędnych najdogodniej jest ulokować w miejscu, gdzie znajduje się obserwator. Wówczas prędkość radialna będzie składową prędkości ciała niebieskiego mierzoną wzdłuż kierunku - od obserwatora do źródła. Prędkość tę można znaleźć analizując widmo danego obiektu i szukając w nim systematycznych przesunięć linii widmowych (efekt Dopplera). Prędkość ta, dodatnia w przypadku oddalania się źródła lub ujemna w przypadku jego zbliżania się do obserwatora, jest tym większa, im bardziej przesunięte są linie w kierunku odpowiednio fal dłuższych lub krótszych.

Prędkość gwiazdy oblicza się z prędkości radialnej i składowej transwersalnej z uwzględnieniem ruchu własnego obserwatora.

W przypadku odległych galaktyk dominującą składową jest składowa radialna.

Zobacz też

Szablon:Astronomia stub