Sztucer: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  14 lat temu
ort.
Nie podano opisu zmian
(ort.)
{{disambigR|'''broni palnej'''| '''[[Sztucer (instalacje)]]''' }}
'''Sztucer''' - [[broń palna]] [[broń myśliwska|myśliwska]] z [[gwint]]owaną [[lufa|lufą]], do polowania na grubą zwierzynę. W XVIII i XIX w. używana także w wojsku przez strzelców wyborowych (np. jegrów w Prusach, Austrii i RosjiiRosji).
 
Rozróżnia się sztucery powtarzalne tzw. ''repetiery'' z obrotowym zamkiem (zwykle 5 –strzałowe), wzorowane na karabinie z jedną lufą oraz sztucery łamane tzw. ''ekspert'', o lufie podwójnej i konstrukcji dubeltówki.
''Repetiery'' są także wytwarzane z dwiema lufami, na przykład FineGuns 700SSS. Dwulufowe repetiery są przeważnie ciężkie i mają duży kaliber. Repetiery mają zwykle zamek ślizgowo-obrotowy dwu- lub czterotaktowy.
 
Nazwa wywodzi się z [[Język niemiecki|niem.]] ''stutzen'' - "obcinać", nawiązuje do krótkiej ("obciętej") lufy, która nie wystawała powyżej pasa stojącego na bacznoścbaczność żołnierza. Broń typu ''Stutzen'' jest zwykle krótsza niż inne [[karabin]]y ma [[łoże]] do końca lufy.
 
Specyficznym jednolufowym, wojskowym sztucerem był używany przez powstańców styczniowych w formacji karabinierów (strzelców z bronią gwintowaną) tzw. ''sztuciec'' (określenie żargonowe) wytwarzany w fabryce J. Gerarda w Liège (Belgia) według pomysłu Ludwika Mierosławskiego. Jest on wspominany w pieśni ''Marsz strzelców'' autorstwa Władysława Ludwika Anycza.
 
W MuzemMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się taki ''sztuciec'' należący do Apolinarego Kurowskiego.
 
== Bibliografia ==

Menu nawigacyjne