Lotnisko Katowice-Muchowiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Adamfularz (dyskusja | edycje)
utw. hasla
(Brak różnic)

Wersja z 14:38, 5 sie 2005

Obecnie w tym miejscu znajduje się cywilne lotnisko sportowe z betonowym pasem startowym. Z uwagi na złą dostępność portu lotniczego w Pyrzowicach (port lotniczy Katowice-Pyrzowice jest położony w zbyt dużym oddaleniu od centrum miasta) w roku 2005 władzom Katowic zaproponowano przystosowanie lotnisko na Muchowcu do przyjmowania lotów krajowych oraz małych samolotów typu general Aviation. Pas startowy w Muchowcu należałoby wówczas wydłużyć o około 300- 400 metrów w kierunku linii kolejowej (ma on obecnie wymiary 1110 x 30 metrów), oraz zbudować niewielki terminal pasażerski.

Lotnisko miejskie (City-Airport)

Nowy port Katowice-Centrum należałby do kategorii lotnisk miejskich (tzw. City Airport), która pojawiła się na świecie ok. 10 lat temu. Przyjmowałby loty krajowe wykonywane niewielkimi samolotami (z ATR-ami włącznie) oraz niektóre loty międzynarodowe wykonywane mniejszymi maszynami i zorientowany byłoby pod obsługę ruchu regionalnego i biznesowego. Powstanie tego typu portu lotniczego jest kluczowe dla dalszego rozwoju Katowic jako miasta o dużym znaczeniu gospodarczym.

Jak informuje witryna zarządcy portu "Port Lotniczy Łódź Lublinek", miejskie porty lotnicze, położone blisko lub wręcz w centrum dużych aglomeracji przeżywają w tej chwili dynamiczny rozwój, tak jak port London City Airport -położony w centrum Londynu, posiadający pas startowy o dł. 1508 metrów- o kilkaset metrów dłuższy od katowickiego Muchowca, obsługuje rocznie ok. 1,3 mln pasażerów.

Koncepcji tej sprzyja rozwijająca się dynamicznie nowa generacja samolotów średniego zasięgu, zabierających na pokład do 70 pasażerów, operujących z krótkich pasów startowych i spełniających ostre kryteria przepisów, dotyczących ochrony środowiska. Są to samoloty kategorii STOL (short take off and landing): ATR42, rodzina samolotów BAe-146 i Avro RJ, BAe Jetstream 41, DHC-6 Twin Otter, DHC Dash 7, DHC Dash 8Q, Dorniery 228 i 328, Fokkery 50 i 70, Saaby 340 i 2000 oraz Shorts 360-300 i inne. Lotniska takie mają zdecydowanie regionalny i biznesowy charakter.

Linki zewnętrzne