Jadźńa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 770 bajtów ,  12 lat temu
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
 
 
'''Jadźńa''' ([[dewanagari]] यज्ञ, [[transliteracja]] Yajńayajńa, [[ang.]] Yajna) - dosłownie "ofiara"; rytuał ofiarny w tradycji [[wedy]]jskiej [[hinduizm]]u. Wedle nauk hinduistycznych, Jaźń czy Dusza ([[Purusza]], [[Atman]]) ma naturę ofiarnika i ofiary, stąd pogląd, że ktoś kto urzeczywistnia Duszę, Jaźń jest zawsze skłonnym i do wypełniania ofiarnych rytuałów czy ceremonii i do wewnętrznej ofiary z własnego życia dla wyższych duchowych czy religijnych celów. Dodatkowo uważa się, że owa Dusza, Jaźń ma naturę ogniową, stąd towarzystwo rzeczywistego ognia w czasie rytów, nabożeństw ofiarnych. Wszelkie ofiary w hinduizmie składane są bóstwom, bogom i boginiom, czyli [[Dewa|Dewom]], [[Brahman]]owi, przodkom, ubogim i bezdomnym oraz zwierzętom.
 
== Pięć wielkich rytów ofiarnych ==
Do najbardziej rozpowszechnionych rytów wedyjskiej ofiary w Europie należy [[Agnihotraagnihotra]] i stowarzyszone ceremonie. Jednakże, tradycja wedyjska hinduizmu zaleca pięć rytów ofiarnych (Panća Mahajadźńas - ''Taittirija Aranjaka'' 2.10 ) połączonych z modlitwami i kontemplacją w ciągu dnia jako wielkie codzienne ofiarowania:
 
*'''1. Dewa-JadźńaDewajadźńa''' to żertwa ogniowa składana wszystkim bóstwom, mieszkańcom niebios; składana jest rano i wieczorem z odrobiny pożywienia wegetariańskiego skropionego klarowanym (przetopionym) masłem, [[ghi]].
*'''2. Bhuta-JadźńaBhutajadźńa''' to żertwa dla wszystkich stworzeń, tzw. bali wykładane dla zwierząt i duchów.
*'''3. Pitr-JadźńaPitryjadźńa''' to ofiara dla przodków z placków ryżowych (pinda) w odpowiedni sposób.
*'''4. Brahma-JadźńaBrahmajadźńa''' to ofiara dla [[Brahman]]a, Boga Stwórcy, w postaci wieczornej recytacji fragmentów [[Wedy]].
*'''5. Manusza-JadźńaManuszjajadźńa''' to ofiara dla ludzi, czyli datki (dana) dla ubogich czy bezdomnych, najczęściej w formie darów rzeczowych czy dokarmiania głodnych.
 
Istnieje jeszcze wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowej ofiary jak [[Daśapurnamasjadaśapurnamasja]] z okazji nowiu oraz pełni księżyca[[księżyc]]a czy [[Czaturmasjaćaturmasja]] zwana ofiarą czterech miesięcy, od składania jej co cztery miesiące. Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest "jaga", a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest [[homa]]. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się [[ardhwarju]]. Ryt popularnej Agnihotry kwalifikuje się do Dewa-Jadźńa jako składany wprost dla [[Agni]]-[[Dewa]], Boga Ognia. [[Bhuta]]-Jadźńa to w praktyce po prostu dokarmianie dzikich zwierząt, tyle że w oprawie nieco religijnej, jeśli o intencję chodzi.
===Yajnas===
{{main|Yajna}}
 
The [[Vedas]] describe 400 [[Yajnas]]<ref>[http://www.kamakoti.org/newlayout/template/hindudharma.html/19/1/hindu/Grhasthasrama Grhasthashrama]</ref>.
 
A (late) subset of them are the Pancha Mahayajnas (Five Great Yajnas, see [[Taittiriya Aranyaka]] 2.10) namely:
*Devayajña- consists of offering ''āhutis'' to ''devas''
*{{IAST|Pitṛyajña}}- consists of offering libations<ref>[http://www.answers.com/libation&r=67 Libations at answers.com]</ref> to ancestors or {{IAST|pitṛs}}
*Bhūtayajña- consists of offering ''bali'' or food to certain spirits
*{{IAST|Manuṣyayajña}}- consists of feeding guests
*Brahmayajña- consists of daily repetition of reciting the [[Vedas]].
 
*'''1. Dewa-Jadźńa''' to żertwa ogniowa składana wszystkim bóstwom, mieszkańcom niebios; składana jest rano i wieczorem z odrobiny pożywienia wegetariańskiego skropionego klarowanym (przetopionym) masłem, [[ghi]].
*'''2. Bhuta-Jadźńa''' to żertwa dla wszystkich stworzeń, tzw. bali wykładane dla zwierząt i duchów.
*'''3. Pitr-Jadźńa''' to ofiara dla przodków z placków ryżowych (pinda) w odpowiedni sposób.
*'''4. Brahma-Jadźńa''' to ofiara dla [[Brahman]]a, Boga Stwórcy, w postaci wieczornej recytacji fragmentów [[Wedy]].
*'''5. Manusza-Jadźńa''' to ofiara dla ludzi, czyli datki (dana) dla ubogich czy bezdomnych, najczęściej w formie darów rzeczowych czy dokarmiania głodnych.
 
Istnieje jeszcze wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowej ofiary jak [[Daśapurnamasja]] z okazji nowiu oraz pełni księżyca czy [[Czaturmasja]] zwana ofiarą czterech miesięcy, od składania jej co cztery miesiące. Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest "jaga", a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest [[homa]]. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się [[ardhwarju]]. Ryt popularnej Agnihotry kwalifikuje się do Dewa-Jadźńa jako składany wprost dla [[Agni]]-[[Dewa]], Boga Ognia. [[Bhuta]]-Jadźńa to w praktyce po prostu dokarmianie dzikich zwierząt, tyle że w oprawie nieco religijnej, jeśli o intencję chodzi.
 
[[Kategoria:Ceremonie i rytuały hinduistyczne]]
22 624

edycje

Menu nawigacyjne