Jan Świderski (malarz): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
uzupełnienia
m (poprawa linków)
(uzupełnienia)
'''Jan Świderski''' (ur. [[2 czerwca]] [[1913]] roku w [[Grodziec (dzielnica Będzina)| Grodźcu]] - ob. dzielnicy [[Będzin]]a, zm. [[1 marca]] [[2004]] roku w [[Kraków|Krakowie]]) ,- polski plastyk, twórca i teoretyk sztuki, znany i uznawany na całym świecie.
 
Studiował w latach [[1930]]-[[1938]], kończąc najpierw Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Malarstwa w [[Kraków|Krakowie]].
 
Jako ochotnik Legii Akademickiej uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r., w wyniku czego okres okupacji spędził w obozie jenieckim.
Po wojnie był organizatorem i działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków.
 
Po 1945 roku organizuje w Krakowie Związek Polskich Artystów Plastyków. W [[1947]] roku ówczesny Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki powołał Jana Świderskiego na stanowisko samodzielnego pracownika nauki, powierzając mu funkcję profesora w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie.
W [[1950]] roku, objął z wyboru, funkcję Prezesa Okręgu ZPAP w Krakowie. Został w ASP prorektorem ds. dydaktycznych, programowych i młodzieżowych, następnie przez rok był rektorem, prowadząc równocześnie pracownię malarstwa.
W 1968 r na nowootwartym Wydziale Grafiki objął Katedrę Malarstwa i Rysunku, kierując nią do przejścia na emeryturę w [[1984]] roku.
 
Był wychowawcą wielu artystów o europejskim i światowym formacie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, był także laureatem nagród I i II stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz licznych Grand Prix, nagród wystawienniczych i konkursowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w ponad 170 wystawach i plenerach krajowych i międzynarodowych. Przez całe życie utrzymywał silne związki z rodzinnym miastem, uczestnicząc regularnie w plenerach malarskich „Będzińskie pejzaże”, spotykając się z mieszkańcami, szukając w Będzinie i Grodźcu inspiracji artystycznych.
W [[1950]] roku, objął z wyboru, funkcję Prezesa Okręgu ZPAP w Krakowie. Został w ASP prorektorem ds. dydaktycznych, programowych i młodzieżowych.
W 2000 roku został Honorowym Obywatelem Miasta [[Będzin]]a, na mocy uchwały Rady Miejskiej, podjętej na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Będzina.
 
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jest także laureatem nagród I i II stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz licznych Grand Prix i nagród konkursowych oraz wystawienniczych w kraju i za granicą.
 
[[Kategoria:Polscy malarze|Świderski, Jan]]
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne