Éamon de Valera: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2 bajty ,  13 lat temu
m
→‎Wczesne lata życia: poprawa linków
(drobne techniczne)
m (→‎Wczesne lata życia: poprawa linków)
Eamon de Valera urodził się w New York Nursery and Child's Hospital w [[1882]] r. Jego ojcem był Hiszpan z [[Kuba|Kuby]] [[Juan Vivion de Valera]], z zawodu rzeźbiarz. Matką była [[Catherine Colle]], emigrantka z irlandzkiego hrabstwa Limerick. De Valera twierdził, że jego rodzice pobrali się w [[1881]] r. Jednak biograf prezydenta, [[Tim Pat Coogan]], nie tylko nie znalazł żadnego świadectwa tego ślubu, ale również żadnego urzędowego dokumentu potwierdzającego istnienie Juanana Viviona de Valery.
 
Po śmierci ojca w [[1885]] r. de Valera wyjechał do [[Irlandia|Irlandii]]. Jego matka wyszła tam ponownie za mąż, a Eamon został wysłany do hrabstwa Limerick, gdzie zajęła się nim babka, Elizabeth Coll, oraz jej dzieci – syn Patrick i córka Hannie. Wykształcenie odebrał w miejscowej Bruree National School, a później w Charleville Christian Brothers School w hrabstwie Cork. W wieku 16 lat zdobył stypendium Blackrock College w hrabstwie Dublin. Podczas nauki w tej szkole de Valera zaczął grać w [[rugby (sport)|rugby]]. Później, podczas pracy w [[Rockweel College]], wstąpił do miejscowej drużyny rugby. Grał tam w pierwszym składzie i wygrał Munster Senior Cup.
 
De Valera był pilnym uczniem, w ostatnim roku nauki w Blackrock College został uczniem roku. Zdobył kolejne stypendia i wyróżnienia. W [[1903]] r. otrzymał posadę nauczyciela matematyki w Rockwell College w hrabstwie Tipperary. Tam otrzymał przezwisko "Dev" od innego nauczyciela, Toma O'Donnella. W [[1904]] r. ukończył matematykę na Królewskim Uniwersytecie Irlandzkim i powrócił do Dublina, do Blackrock College. W [[1906]] r. otrzymał stanowisko nauczyciela matematyki w Carysford Teachers Training College w Blackrood. Jego starania o uzyskanie posady na Królewskim Uniwersytecie Irlandzkim spełzły jednak na niczym. Wykładał jednak matematykę na kilku dublińskich uczelniach, takich jak Belveder College, gdzie jednym z jego słuchaczy był [[Kevin Barry]], rozstrzelany przez Brytyjczyków podczas [[Irlandzka wojna o niepodległość|irlandzkiej wojny o niepodległość]].
198

edycji

Menu nawigacyjne