Hélène Langevin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m poprawa linków
Linia 1: Linia 1:
'''Hélène Langevin''' (ur. 25 maja 1909 w [[Fontenay-aux-Roses]] – zm. 16 stycznia 1995 w [[Sens]]) - francuska polityk, działaczka antyfaszystowska i uczestniczka [[francuski ruch oporu|francuskiego ruchu oporu]]. Córka [[Paul Langevin|Paula Langevina]] i Jeanne Desfosses.
'''Hélène Langevin''' (ur. [[25 maja]] [[1909]] w [[Fontenay-aux-Roses]] – zm. [[16 stycznia]] [[1995]] w [[Sens]]) - francuska polityk, działaczka antyfaszystowska i uczestniczka [[francuski ruch oporu|francuskiego ruchu oporu]]. Córka [[Paul Langevin|Paula Langevina]] i Jeanne Desfosses.


== Działalność antyfaszystowska ==
== Działalność antyfaszystowska ==

Wersja z 15:10, 30 lis 2008

Hélène Langevin (ur. 25 maja 1909 w Fontenay-aux-Roses – zm. 16 stycznia 1995 w Sens) - francuska polityk, działaczka antyfaszystowska i uczestniczka francuskiego ruchu oporu. Córka Paula Langevina i Jeanne Desfosses.

Działalność antyfaszystowska

Od 1929 żona fizyka Jacques'a Solomona, zaangażowała się w latach 30. w walkę z faszyzmem i skrajną prawicą w ramach Światowego komitetu kobiet przeciwko faszyzmowi. Natychmiast po agresji niemieckiej na Francję w 1940 przyłączyła się do ruchu oporu. Kolportowała przede wszystkim nielegalną prasę. Aresztowana razem z mężem w 1941 została uwięziona w forcie 1941, a następnie dołączona do konwoju 230 kobiet wysyłanych do Auschwitz-Birkenau. Większość z nich była aktywnymi działaczkami podziemnymi, m.in. Simone Sampaix, Charlotte Delbo, Danielle Casanova i Marie-Claude Vaillant-Couturier. Langevin spisała swoje wspomnienia z transportu.

Po wojnie

Po zakończeniu działań wojennych i powrocie do Francji wstąpiła do Francuskiej Partii Komunistycznej i została, jako jedna z 33 kobiet, wybrana do parlamentu w październiku 1945. Zasiadała we francuskiej Konstytuancie opracowującej nową ustawę zasadniczą. Musiała jednak przedwcześnie wycofać się z wielkiej polityki ze względu na nadwątlone pobytem w obozie zdrowie. Od 1948 pracowała jako bibliotekarka. W 1958 po raz drugi wzięła ślub z André Parreaux. Miała jedną córkę, Michèle Norel.