DBASE: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 36 bajtów ,  16 lat temu
poprawione linki na przekierowania: Windows na Microsoft Windows
(poprawione linki na przekierowania: Apple Macintosh na Macintosh)
(poprawione linki na przekierowania: Windows na Microsoft Windows)
'''dBASE''' - pierwszy powszechnie stosowany system [[baza danych|baz danych]] dla mikrokomputerów, opracowany przez firmę [[Ashton-Tate]] dla systemu operacyjnego [[CP/M]], a później dla maszyn [[Apple II]], [[Macintosh|Apple Macintosh]] i [[IBM PC]] z [[DOS]], gdzie stał się jednym z najlepiej sprzedających się przez lata narzędzi.
 
dBASE nie został nigdy w pełni przyjęty w środowisku [[Microsoft Windows|Windows]], gdzie został szybko wyparty przez nowe produkty, jak [[Paradox]], [[Clipper]] i [[FoxPro]]. Ashton-Tate została w [[1991]] r. sprzedana firmie [[Borland]], która z kolei w [[1999]] r. sprzedała prawa do bazy nowoutworzonej firmie [[dBASE Inc.]].
 
Macierzysty format pliku .[[DBF]] jest szeroko używany przez wiele aplikacji wymagających prostego formatu do gromadzenia ustrukturalizowanych danych.
===dBASE 5===
 
dBASE 5.0 powrócił do swoich korzeni, jako produkt wyłącznie dla komputerów PC, zarówno w [[DOS]], jak i [[Microsoft Windows|Windows]]. Sprzedaż programu jednak sukcesywnie malała i ostatecznie w [[1999]] r. Borland zdecydował się sprzedać prawa do programu powstałej firmie dBASE Inc., która podtrzymuje go przy życiu na platformie Windows (zorientowana obiektowo aktualizacja dBASE Plus), ale dBASE jest już produktem marginalnym, nie stanowiącym konkurencji dla współczesnych programów zgodnych ze standardem [[SQL]].
 
==Zewnętrzne linki==
121 724

edycje

Menu nawigacyjne