Nikołaj Makarow (konstruktor): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawione linki na przekierowania: Wielka Wojna Ojczyźniana na Wielka Wojna Narodowa
(poprawione linki na przekierowania: Georgij Szpagin na Gieorgij Szpagin)
(poprawione linki na przekierowania: Wielka Wojna Ojczyźniana na Wielka Wojna Narodowa)
Urodził się w mieście Sasowo, w ówczesnej Guberni Riazańskiej, w rodzinie mechanika kolejowego 22 maja 1914 (9 maja w [[kalendarz juliański|kalendarzu juliańskim]]). Po skończeniu szkoły zawodowej pracował jako ślusarz w [[parowozownia|parowozowni]]. Wykształcenie uzupełnił na specjalnych fakultetach robotniczych i w [[1936]] roku wstąpił na Tulski Instytut Mechaniczny.
 
Po napaści [[Trzecia_Rzesza|III Rzeszy]] na [[ZSRR]] (w czerwcu [[1941]], Rosjanie określają to jako początek ''[[Wielka Wojna OjczyźnianaNarodowa|Wielkiej Wojny Ojczyźnianej]]''), Makarowa odwołano z praktyki zawodowej, odbywanej przed obroną dyplomu i zaocznie przyznano mu uprawnienia inżyniera. Skierowano go do Zagorska, do fabryki produkującej pistolety maszynowe [[Gieorgij Szpagin|Szpagina]] (słynne „[[Pistolet maszynowy PPSz|pepesze]]”).
 
Rozpędzona machina wojenna wymagała każdej ilości broni, a to – dużej intensywności produkcji. Talent Nikołaja Makarowa został dostrzeżony przez Szpagina, po czym szybko awansował on od nadzoru produkcji do stanowiska konstruktora wiodącego zakładu. W [[1944]] roku w końcu formalnie zakończył naukę w Tulskim Instytucie, otrzymując dyplom inżyniera z wyróżnieniem.
121 724

edycje

Menu nawigacyjne