Sonatina: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 24 bajty ,  12 lat temu
m
robot dodaje: es:Sonata#Sonatina; zmiany kosmetyczne
m (robot dodaje: ka:სონატინა)
m (robot dodaje: es:Sonata#Sonatina; zmiany kosmetyczne)
*C - [[repryza]] - ok 16 taktów
 
Jak wiele terminów muzycznych, sonatina jest używana niekonsekwentnie. W najpopularniejszym znaczeniu jest to krótka, łatwa [[sonata]] dla studentów, taka jak sonatina Clementiego. Jakkolwiek, nie wszystkie sonatiny nie są wymagające pod względem technicznym, chociażby wirtuozowskie sonatiny Busoniego, Alkana oraz Sonatina [[Maurice Ravel|Ravela]], której [[tytuł]] zwraca uwagę na jej neoklasyczną jakość. Z drugiej strony, niektóre sonaty mogły by być nazwane sonatinami, chociażby te Beethovenowskie z op 49 zatytułowane przez [[kompozytor]]a „Dwie Łatwe Sonaty na [[Pianino]]” zawierają jedynie dwie krótkie części, [[allegro sonatowe]], krótkie [[rondo]] lub [[menuet]], wszystkie w możliwości średnio-zaawansowanego studenta. Inne prace nazywane oczywiście „Sonatina” są przypisywane [[Ludwig van Beethoven|Beethovenowi]], jak Sonatina F-dur, jakkolwiek. Bardzo popularne sa Sonatiny Muzia Clementiego. Do dziś stanowia one materiał dydaktyczny do nauki gry na fortepianie.
 
Sonatina powinna mieć jedna lub więcej wymienionych cech: krótkość, mniej części niźli cztery w późnoklasycznej sonacie; prostota techniczna; lżejszy, mniej poważny charakter; (w muzyce postromantycznej) neoklasyczny [[styl]] lub nawiązanie do muzyki wcześniejszej.
Pierwsza (lub jedyna) część jest zazwyczaj skrócona [[forma sonatowa]], z małym lub żadnym rozwinięciem tematów. Z tego powodu, sonatina jest czasem definiowana, szczególnie w brytyjskiej wersji języka, jako krótka forma sonatowa, w której sekcja rozwinięcia jest jedynie formalnością, lub jej nie ma: po ekspozycji wchodzi krótki pasaż mostowy modulujący do tonacji wyjściowej do [[repryza|repryzy]].
== Ważniejsi komporytorzy sonatin na pianino solo ==
*[[Bela Bartok]]
*[[Ludwig van Beethoven]]
[[de:Sonatine]]
[[en:Sonatina]]
[[es:Sonata#Sonatina]]
[[is:Sónatína]]
[[it:Sonatina]]
2 992 457

edycji

Menu nawigacyjne